swereg

H Maskin AB

559309-1464Aktiebolagreg. 2021

Bygg & hantverk
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Delsbo, Gävleborgs län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

937 tkr

−13 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

179 tkr

+78 % mot föregående år

Soliditet

22 %

−1,4 p.e. mot föregående år

Anställda

–

Hemsida✓ HTTPS✓ Mobilanpassad

Hem | EST. 2021

H Maskin AB

hmaskin.se

Adresser

Besöksadress

Edevägen 8, 824 70 Delsbo

Postadress

c/o Ulander, Hans, Edevägen 8, 824 70 Delsbo

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva entreprenadverksamhet inom mark- och anläggningsarbeten, uthyrning av arbetsmaskiner för mark- och anläggningsarbeten, utföra mark- och vägentreprenader, personaluthyrning. Bolaget skall bedriva konsulterande verksamhet inom VA- bygg- och infrastrukturområdet. Bolaget skall utföra entreprenadverksamhet inom bygg och fastighetsunderhåll. Bolaget ska också äga och förvalta fastigheter, äga och förvalta fast och lös egendom, aktier och fonder samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2022599 tkr53 tkr67 tkr
2023851 tkr23 tkr85 tkr
2024925 tkr−36 tkr49 tkr
20251 072 tkr100 tkr133 tkr
2025937 tkr179 tkr235 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 22,1 % – branschmedian 53,3 %

Vinstmarginal 19,1 % – branschmedian 6,2 %

Omsättningstillväxt −12,6 % – branschmedian 2,7 %

Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252025202420232022
Nettoomsättning9371 072925851599
Övriga rörelseintäkter57––––
Rörelseintäkter9941 072925851599
Råvaror och förnödenheter511753716574411
Övriga externa kostnader14713415511875
Personalkostnader2––––
Av- och nedskrivningar114545410947
Rörelsekostnader773941926800533
Rörelseresultat221130−15166
Ränteintäkter och liknande000––
Räntekostnader och liknande4230352813
Finansiella poster−42−30−35−28−13
Resultat efter finansiella poster179100−362353
Bokslutsdispositioner−50––––
Resultat före skatt129100−362353
Skatt på årets resultat27160511
Årets resultat10284−361842

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252025202420232022
Materiella anläggningstillgångar860279333387496
Anläggningstillgångar860279333387496
Kundfordringar12515611614051
Kortfristiga fordringar13917514014852
Kassa och bank2461167715496
Omsättningstillgångar385291217302148
Summa tillgångar1 245569550689644
Aktiekapital2525252525
Bundet eget kapital2525252525
Balanserat resultat1082460420
Fritt eget kapital210108246042
Eget kapital235133498567
Obeskattade reserver50––––
Långfristiga skulder770235308384452
Leverantörsskulder––0450
Skatteskulder26–01711
Kortfristiga skulder190201192220126
Summa eget kapital och skulder1 245569550689644

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal20252025202420232022
Soliditet22,1 %23,4 %9 %12,4 %10,4 %
Kassalikviditet203 %145 %113 %137 %118 %
Rörelsemarginal23,6 %12,2 %−0,1 %6 %11 %
Vinstmarginal19,1 %9,4 %−3,9 %2,8 %8,9 %
Omsättningstillväxt−12,6 %15,9 %8,7 %42 %–
Avkastning på eget kapital43,2 %63 %−72,5 %21,3 %62,7 %
Omsättning per anställd–––––
Övriga poster i årsredovisningen (28)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252025
Ackumulerade overavskrivningar50 tkr–
Arets resultat eget kapital102 tkr84 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat102 tkr84 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−84 tkr36 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning84 tkr−36 tkr
Forandring eget kapital totalt–133 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat102 tkr84 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring overavskrivningar−50 tkr–
Forslag disposition210 tkr108 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning210 tkr108 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter15 tkr–
Inventarier verktyg installationer860 tkr279 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden973 tkr543 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar114 tkr264 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar543 tkr–
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop973 tkr–
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar114 tkr54 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar264 tkr–
Inventarier verktyg installationer nedskrivningar0–
Ovriga fordringar kortfristiga595 tkr
Ovriga kortfristiga skulder96 tkr67 tkr
Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut61 tkr74 tkr
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut770 tkr235 tkr
Stallda sakerheter860 tkr–
Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall860 tkr279 tkr
Upparbetad ej fakturerad intakt015 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter8 tkr60 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 mars 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 mars 2024 – 28 feb. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 mars 2023 – 29 feb. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 mars 2022 – 28 feb. 2023 · Inlämnad –

  • H Maskin ABHuvudarbetsställe

    Edevägen 8, 824 70 Delsbo

    Bygg & hantverk

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559309-1464

Registreringsdatum

25 mars 2021

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Hudiksvall, Gävleborgs län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Bygg & hantverk

  • SNI 43.991 – Uthyrning av bygg- och anläggningsmaskiner med förare
  • SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
  • SNI 47.811 – Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon
  • SNI 71.121 – Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
  • SNI 81.100 – Fastighetsrelaterad stödverksamhet

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler