H Sustain AB
559173-5062Aktiebolagreg. 2018
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
673 tkr
Resultat efter fin. poster
192 tkr
Soliditet
84 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ernst Ahlgrens Väg 5 Lgh 1103, 112 55 Stockholm
Postadress
c/o Xue Wang, Ernst Ahlgrens Väg 5 Lgh 1103, 112 55 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Företaget utvecklar IT-lösningar, mjukvara och internetbaserade tjänster.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2023 | 34 tkr | 18 tkr | 88 tkr |
| 2024 | 44 tkr | −13 tkr | 75 tkr |
| 2025 | 673 tkr | 192 tkr | 202 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 83,7 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal 28,5 % – branschmedian 20,4 %
Omsättningstillväxt 1 429,6 % – branschmedian −1,3 %
Median för 28047 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 673 | 44 | 34 |
| Rörelseintäkter | 673 | 44 | 34 |
| Råvaror och förnödenheter | 4 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 160 | 11 | 16 |
| Personalkostnader | 317 | 46 | 0 |
| Rörelsekostnader | 481 | 57 | 16 |
| Rörelseresultat | 192 | −13 | 18 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 1 |
| Finansiella poster | −0 | 0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 192 | −13 | 18 |
| Bokslutsdispositioner | −41 | – | – |
| Resultat före skatt | 152 | −13 | 18 |
| Skatt på årets resultat | 25 | – | – |
| Årets resultat | 127 | −13 | 18 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 0 | 55 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 12 | 57 | 6 |
| Kassa och bank | 268 | 43 | 82 |
| Omsättningstillgångar | 280 | 100 | 88 |
| Summa tillgångar | 280 | 100 | 88 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 25 | 38 | 20 |
| Fritt eget kapital | 152 | 25 | 38 |
| Eget kapital | 202 | 75 | 88 |
| Obeskattade reserver | 41 | – | – |
| Leverantörsskulder | 4 | – | – |
| Skatteskulder | 25 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 37 | 25 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 280 | 100 | 88 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | 1 | 0 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 83,7 % | 75,4 % | 100 % |
| Kassalikviditet | 750 % | 406 % | – |
| Rörelsemarginal | 28,6 % | −28,6 % | 53,6 % |
| Vinstmarginal | 28,5 % | −29,5 % | 52,9 % |
| Omsättningstillväxt | 1 429,6 % | 29,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 62,7 % | −16,6 % | 20,3 % |
| Omsättning per anställd | – | 44 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (14)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 127 tkr | −13 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 127 tkr | −13 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 13 tkr | −18 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −13 tkr | 18 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 202 tkr | 75 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 127 tkr | −13 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | −41 tkr | – |
| Forslag disposition | 152 tkr | 25 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 152 tkr | 25 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 12 tkr | 2 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 3 tkr | 25 tkr |
| Periodiseringsfonder | 41 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
H Sustain ABHuvudarbetsställe
Ernst Ahlgrens Väg 5 Lgh 1103, 112 55 Stockholm
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559173-5062
Registreringsdatum
1 oktober 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.201 – Datakonsultverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.