H10 Market Aktiebolag
556878-4119Aktiebolagreg. 2011
Visby, Gotlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
6 595 tkr
Resultat efter fin. poster
157 tkr
Soliditet
46 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Hästgatan 10 A, 621 56 Visby
Postadress
Hästgatan 10 A, 621 56 Visby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva detaljhandel inom konfektion, skor, heminredning, presentartiklar och liknande samt äga och förvalta andelar och aktier samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 4 357 tkr | 0 tkr | – |
| 2020 | 3 258 tkr | 0 tkr | – |
| 2021 | 4 500 tkr | 1 tkr | 50 tkr |
| 2022 | 6 031 tkr | 625 tkr | 447 tkr |
| 2023 | 5 646 tkr | −0 tkr | 447 tkr |
| 2024 | 5 837 tkr | 93 tkr | 491 tkr |
| 2025 | 6 595 tkr | 157 tkr | 583 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 46,5 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 2,4 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt 13 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 595 | 5 837 | 5 646 | 6 031 | 4 500 | 3 258 | 4 357 |
| Förändring av lager | – | – | 0 | 381 | 0 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 4 | 5 | 4 | 95 | 13 | – | – |
| Rörelseintäkter | 6 599 | 5 842 | 5 650 | 6 507 | 4 513 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 4 185 | 0 | – | – |
| Handelsvaror | 4 434 | 4 125 | 4 131 | 0 | 3 145 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 733 | 664 | 661 | 720 | 436 | – | – |
| Personalkostnader | 1 238 | 902 | 781 | 887 | 721 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 9 | 14 | 14 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 6 | 3 | 3 | 15 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 6 411 | 5 695 | 5 585 | 5 821 | 4 316 | – | – |
| Rörelseresultat | 188 | 147 | 65 | 686 | 197 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | 0 | −196 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 1 | 3 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 31 | 54 | 65 | 63 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −31 | −54 | −65 | −61 | −196 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 157 | 93 | −0 | 625 | 1 | 0 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | −40 | −30 | 0 | −140 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 117 | 63 | −0 | 485 | 1 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 26 | 19 | 0 | 89 | 1 | – | – |
| Årets resultat | 92 | 44 | −0 | 396 | 0 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 9 | 25 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 13 | 13 | 13 | 13 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 13 | 13 | 13 | 22 | 25 | – | – |
| Varulager | 1 093 | 1 227 | 1 260 | 1 366 | 984 | – | – |
| Kundfordringar | 20 | 93 | 0 | 21 | 9 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 155 | 141 | 179 | 101 | 39 | – | – |
| Kassa och bank | 352 | 256 | 312 | 507 | 383 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 600 | 1 623 | 1 751 | 1 973 | 1 406 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 612 | 1 636 | 1 763 | 1 995 | 1 431 | 1 813 | 2 354 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 441 | 397 | 397 | 0 | 0 | – | – |
| Fritt eget kapital | 533 | 441 | 397 | 397 | 0 | – | – |
| Eget kapital | 583 | 491 | 447 | 447 | 50 | – | – |
| Obeskattade reserver | 210 | 170 | 140 | 140 | 0 | – | – |
| Långfristiga skulder | 69 | 485 | 485 | 901 | 800 | – | – |
| Leverantörsskulder | 250 | 231 | 345 | 152 | 249 | – | – |
| Skatteskulder | 43 | 10 | 50 | 70 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 750 | 490 | 692 | 508 | 581 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 612 | 1 636 | 1 763 | 1 995 | 1 431 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | – | 1 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 46,5 % | 38,3 % | 31,6 % | 28 % | 3,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 68 % | 81 % | 71 % | 120 % | 73 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 2,9 % | 2,5 % | 1,1 % | 11,4 % | 4,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 2,4 % | 1,6 % | 0 % | 10,4 % | 0 % | 0 % | 0 % |
| Omsättningstillväxt | 13 % | 3,4 % | −6,4 % | 34 % | 38,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 15,8 % | 9 % | −0 % | 88,8 % | 0 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 6 595 tkr | – | 5 646 tkr | 6 031 tkr | 4 500 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (34)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 13 tkr | 13 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 13 tkr | 13 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 92 tkr | 44 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 92 tkr | 44 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −44 tkr | 82 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 44 tkr | −82 |
| Forandring eget kapital totalt | 583 tkr | 491 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 92 tkr | 44 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | −40 tkr | −30 tkr |
| Forskott fran kunder | 23 tkr | 22 tkr |
| Forskott till leverantorer | 0 | 8 tkr |
| Forslag disposition | 533 tkr | 441 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 533 tkr | 441 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 122 tkr | 47 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 108 tkr | 144 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 108 tkr | 144 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 36 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 36 tkr | – |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 1 093 tkr | – |
| Lager ravaror fornodenheter | 0 | 1 220 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 0 | 0 |
| Odefinierat begrepp monetart | – | 1 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 13 tkr | 87 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 163 tkr | 103 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 108 tkr | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder | 25 tkr | 225 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 44 tkr | 260 tkr |
| Periodiseringsfonder | 210 tkr | 170 tkr |
| Stallda sakerheter | 1 400 tkr | – |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 1 400 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 164 tkr | 125 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
H10 Market AktiebolagHuvudarbetsställe
Hästgatan 10 A, 621 56 Visby
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556878-4119
Registreringsdatum
22 december 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Gotland, Gotlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.711 – Detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.