H100 AB
559256-4388Aktiebolagreg. 2020
Eslöv, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
86 tkr
Resultat efter fin. poster
2 tkr
Soliditet
21 %
Anställda
–
H100 Group | Building the Future of Finance One Bitcoin at a Time
The Nordics’ first and leading Bitcoin Treasury Company, with roots in health-tech innovation.
h100.group
Adresser
Besöksadress
Västergatan 31 A, 241 31 Eslöv
Postadress
Västergatan 31 A, 241 31 Eslöv
Verksamhetsbeskrivning
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 0 tkr | −41 tkr | – |
| 2021 | 100 tkr | 27 tkr | 1 021 tkr |
| 2022 | 410 tkr | 328 tkr | 1 024 tkr |
| 2023 | 81 tkr | 0 tkr | 1 024 tkr |
| 2024 | 85 tkr | 3 tkr | 1 026 tkr |
| 2025 | 86 tkr | 2 tkr | 1 028 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 21 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 2,2 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 0,9 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 86 | 85 | 81 | 410 | 100 | 0 |
| Rörelseintäkter | 86 | 85 | 81 | 410 | 100 | – |
| Övriga externa kostnader | 7 | 5 | 4 | 5 | 4 | – |
| Av- och nedskrivningar | 77 | 77 | 77 | 77 | 69 | – |
| Rörelsekostnader | 84 | 82 | 81 | 82 | 73 | – |
| Rörelseresultat | 2 | 3 | 0 | 328 | 27 | – |
| Ränteintäkter och liknande | −0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Finansiella poster | −0 | −0 | −0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 | 3 | 0 | 328 | 27 | −41 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | −325 | 0 | – |
| Resultat före skatt | 2 | 3 | 0 | 3 | 27 | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 1 | 0 | 1 | 5 | – |
| Årets resultat | 1 | 2 | 0 | 3 | 21 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 4 681 | 4 758 | 4 835 | 4 913 | 4 590 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 41 | 41 | 41 | 41 | 41 | – |
| Anläggningstillgångar | 4 723 | 4 800 | 4 877 | 4 954 | 4 631 | – |
| Kundfordringar | 165 | 181 | 181 | 100 | 100 | – |
| Kortfristiga fordringar | 166 | 262 | 181 | 110 | 100 | – |
| Kassa och bank | – | 0 | 1 | 0 | 0 | – |
| Omsättningstillgångar | 166 | 262 | 182 | 110 | 100 | – |
| Summa tillgångar | 4 889 | 5 062 | 5 059 | 5 064 | 4 731 | – |
| Aktiekapital | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | – |
| Bundet eget kapital | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | – |
| Balanserat resultat | 26 | 24 | 24 | 21 | 0 | – |
| Fritt eget kapital | 28 | 26 | 24 | 24 | 21 | – |
| Eget kapital | 1 028 | 1 026 | 1 024 | 1 024 | 1 021 | – |
| Långfristiga skulder | 3 848 | 4 025 | 4 025 | 4 025 | 3 700 | – |
| Skatteskulder | 13 | 10 | 10 | 15 | 10 | – |
| Kortfristiga skulder | 13 | 10 | 10 | 15 | 10 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 889 | 5 062 | 5 059 | 5 064 | 4 731 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 21 % | 20,3 % | 20,2 % | 20,2 % | 21,6 % | – |
| Kassalikviditet | 1 289 % | 2 523 % | 1 808 % | 729 % | 975 % | – |
| Rörelsemarginal | 2,4 % | 3,8 % | 0,3 % | 80,1 % | 26,6 % | – |
| Vinstmarginal | 2,2 % | 3,6 % | 0,2 % | 80,1 % | 26,6 % | – |
| Omsättningstillväxt | 0,9 % | 5,2 % | −80,2 % | 310 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,1 % | 0,2 % | 0 % | 0,3 % | 2,1 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 1 tkr | 2 tkr |
| Byggnader mark | 4 681 tkr | 4 758 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 5 100 tkr | 5 100 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 419 tkr | 342 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 77 tkr | 77 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 tkr | 2 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −2 tkr | −122 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 2 tkr | 122 |
| Forandring eget kapital totalt | 1 028 tkr | 1 026 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 tkr | 2 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 41 tkr | 41 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 41 tkr | 41 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 41 tkr | −41 tkr |
| Forslag disposition | 28 tkr | 26 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 28 tkr | 26 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 80 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 3 848 tkr | 4 025 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 976 | 934 |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 3 848 tkr | 4 025 tkr |
| Stallda sakerheter | 5 850 tkr | 5 850 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 5 850 tkr | 5 850 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
H100 ABHuvudarbetsställe
Västergatan 31 A, 241 31 Eslöv
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559256-4388
Registreringsdatum
19 maj 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Eslöv, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
1 000 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.