H2O Education Aktiebolag
556520-0317Aktiebolagreg. 1995
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−10 024 tkr
Soliditet
90 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Tryckerigatan 8, 111 28 Stockholm
Postadress
c/o Recall@k, Tryckerigatan 8, 111 28 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva förvaltning av värdepapper och fastigheter, management consultning, försäljning och distribution av innehåll (såsom nyheter, vetenskapliga texter, text, video, bilder, dataspel) samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 198 tkr | 9 371 tkr | – |
| 2019 | 358 tkr | 262 tkr | 15 430 tkr |
| 2020 | 182 tkr | 114 tkr | 15 520 tkr |
| 2021 | 390 tkr | 83 tkr | 15 586 tkr |
| 2022 | 424 tkr | −3 252 tkr | 12 277 tkr |
| 2023 | 165 tkr | −1 453 tkr | 10 816 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −20 tkr | 10 796 tkr |
| 2025 | – | −10 024 tkr | 772 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 89,9 % – branschmedian 77,2 %
Vinstmarginal – – branschmedian 22,7 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −1,1 %
Median för 2808 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | 0 | 165 | 424 | 390 | 182 | 358 | 198 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 4 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 4 | 165 | 424 | 390 | 182 | 358 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 112 | 21 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 27 | 7 | 81 | 27 | 324 | 77 | 116 | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 24 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 27 | 7 | 104 | 140 | 346 | 77 | 116 | – |
| Rörelseresultat | −27 | −3 | 61 | 285 | 44 | 105 | 242 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | −0 | 58 | 36 | 37 | – |
| Räntekostnader och liknande | 23 | 17 | 28 | 24 | 18 | 27 | 17 | – |
| Finansiella poster | −9 997 | −17 | −1 514 | −3 537 | 39 | 9 | 19 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −10 024 | −20 | −1 453 | −3 252 | 83 | 114 | 262 | 9 371 |
| Resultat före skatt | −10 024 | −20 | −1 453 | −3 252 | 83 | 114 | 262 | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 8 | 56 | 18 | 24 | 62 | – |
| Årets resultat | −10 024 | −20 | −1 462 | −3 308 | 66 | 90 | 199 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 87 | 87 | 87 | 87 | 87 | 87 | 67 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 | 9 978 | 9 978 | 12 483 | 15 805 | 15 669 | 14 872 | – |
| Anläggningstillgångar | 91 | 10 065 | 10 065 | 12 570 | 15 892 | 15 756 | 14 939 | – |
| Kortfristiga fordringar | 763 | 869 | 320 | 442 | 101 | 162 | 964 | – |
| Kassa och bank | 5 | 5 | 546 | 0 | 1 | 8 | −0 | – |
| Omsättningstillgångar | 768 | 875 | 866 | 442 | 102 | 170 | 964 | – |
| Summa tillgångar | 860 | 10 940 | 10 931 | 13 012 | 15 994 | 15 926 | 15 903 | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – |
| Bundet eget kapital | 110 | 110 | 110 | 110 | 110 | 110 | 110 | – |
| Balanserat resultat | 10 686 | 10 706 | 12 167 | 15 476 | 15 410 | 15 320 | 15 121 | – |
| Fritt eget kapital | 662 | 10 686 | 10 706 | 12 167 | 15 476 | 15 410 | 15 320 | – |
| Eget kapital | 772 | 10 796 | 10 816 | 12 277 | 15 586 | 15 520 | 15 430 | – |
| Långfristiga skulder | 62 | 119 | 119 | 119 | 122 | 122 | 126 | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | – | 0 | 53 | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 15 | 50 | 42 | 87 | 1 | – |
| Kortfristiga skulder | 25 | 25 | −4 | 616 | 286 | 284 | 347 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 860 | 10 940 | 10 931 | 13 012 | 15 994 | 15 926 | 15 903 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 89,9 % | 98,7 % | 98,9 % | 94,4 % | 97,5 % | 97,5 % | 97 % | – |
| Kassalikviditet | 3 072 % | 3 499 % | −22 678 % | 72 % | 36 % | 60 % | 278 % | – |
| Rörelsemarginal | – | – | 36,7 % | 67,2 % | 11,3 % | 57,9 % | 67,7 % | – |
| Vinstmarginal | – | – | −880,6 % | −767 % | 21,3 % | 62,6 % | 73,2 % | 4 732,8 % |
| Omsättningstillväxt | – | −100 % | −61,1 % | 8,7 % | 114,3 % | −49,2 % | 80,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −1 297,9 % | −0,2 % | −13,5 % | −27 % | 0,4 % | 0,6 % | 1,3 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | 165 tkr | 424 tkr | 390 tkr | 182 tkr | 358 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 4 tkr | 9 978 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 9 978 tkr | 9 978 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 9 974 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | 9 974 tkr | – |
| Andelar koncernforetag | – | 0 |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | −10 024 tkr | −20 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 62 tkr | 119 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −10 024 tkr | −20 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 20 tkr | 1 462 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −20 tkr | −1 462 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 749 tkr | 861 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 8 tkr | 8 tkr |
| Forslag disposition | 662 tkr | 10 285 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 662 tkr | 10 285 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | −1 |
| Inventarier verktyg installationer | 87 tkr | 87 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 87 tkr | 87 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 62 tkr | 119 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 9 974 tkr | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 5 tkr | 365 |
| Ovriga kortfristiga skulder | – | 0 |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar | 87 tkr | 87 tkr |
| Reservfond | 10 tkr | 10 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 25 tkr | 25 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
H2O Education AktiebolagHuvudarbetsställe
Tryckerigatan 8, 111 28 Stockholm
Bank, finans & försäkring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556520-0317
Registreringsdatum
14 juli 1995
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bank, finans & försäkring
- SNI 66.110 – Administration avseende finansiella marknader
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.