H3MI AB
559124-9361Aktiebolagreg. 2017
Sollentuna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 623 tkr
Resultat efter fin. poster
39 tkr
Soliditet
92 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Grindgårdsvägen 15, 192 77 Sollentuna
Postadress
c/o Henrik Hållén, Grindgårdsvägen 15, 192 77 Sollentuna
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall tillhandahålla konsultationer inom IT. Design, utveckling och drift av program, appar och webbsidor. Samt därmed förenlig verksamhet. Kombinerad te, kaffe och bokhandel samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 1 712 tkr | 502 tkr | – |
| 2019 | 1 737 tkr | 462 tkr | 555 tkr |
| 2020 | 1 930 tkr | 542 tkr | 807 tkr |
| 2021 | 1 603 tkr | 175 tkr | 946 tkr |
| 2022 | 857 tkr | −227 tkr | 720 tkr |
| 2023 | 1 499 tkr | 224 tkr | 943 tkr |
| 2024 | 1 432 tkr | 294 tkr | 1 178 tkr |
| 2025 | 1 623 tkr | 39 tkr | 1 209 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 91,9 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal 2,4 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 13,3 % – branschmedian −1,4 %
Median för 27989 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 623 | 1 432 | 1 499 | 857 | 1 603 | 1 930 | 1 737 | 1 712 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 1 | 0 | 13 | 0 | 0 | 0 | – |
| Rörelseintäkter | 1 624 | 1 433 | 1 499 | 869 | 1 603 | 1 930 | 1 737 | – |
| Handelsvaror | 203 | 300 | 272 | 238 | 242 | 268 | 230 | – |
| Övriga externa kostnader | 179 | 160 | 165 | 152 | 161 | 163 | 170 | – |
| Personalkostnader | 1 203 | 676 | 833 | 700 | 1 019 | 951 | 871 | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 2 | 6 | 6 | 6 | 6 | 4 | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – |
| Rörelsekostnader | 1 585 | 1 139 | 1 275 | 1 096 | 1 428 | 1 388 | 1 275 | – |
| Rörelseresultat | 39 | 294 | 224 | −227 | 175 | 542 | 462 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 1 | −0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | 0 | 1 | −1 | 0 | 0 | −0 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 39 | 294 | 224 | −227 | 175 | 542 | 462 | 502 |
| Resultat före skatt | 39 | 294 | 224 | −227 | 175 | 542 | 462 | – |
| Skatt på årets resultat | 8 | 60 | – | 0 | 36 | 119 | 99 | – |
| Årets resultat | 31 | 234 | 224 | −227 | 139 | 423 | 363 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 2 | 8 | 13 | 19 | 25 | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 2 | 8 | 13 | 19 | 25 | – |
| Varulager | 0 | 109 | 111 | 114 | 111 | 97 | 88 | – |
| Kundfordringar | 585 | 243 | 256 | 168 | 4 | 155 | 17 | – |
| Kortfristiga fordringar | 607 | 316 | 314 | 219 | 198 | 192 | 257 | – |
| Kassa och bank | 709 | 881 | 583 | 479 | 744 | 684 | 489 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 316 | 1 306 | 1 008 | 812 | 1 052 | 974 | 834 | – |
| Summa tillgångar | 1 316 | 1 306 | 1 010 | 820 | 1 065 | 993 | 859 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 1 128 | 893 | 670 | 896 | 757 | 334 | 142 | – |
| Fritt eget kapital | 1 159 | 1 128 | 893 | 670 | 896 | 757 | 505 | – |
| Eget kapital | 1 209 | 1 178 | 943 | 720 | 946 | 807 | 555 | – |
| Leverantörsskulder | 3 | 5 | 4 | 16 | 24 | 20 | 33 | – |
| Skatteskulder | 13 | 25 | – | – | 0 | 12 | 156 | – |
| Kortfristiga skulder | 107 | 129 | 67 | 101 | 119 | 186 | 304 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 316 | 1 306 | 1 010 | 820 | 1 065 | 993 | 859 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 500 | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 91,9 % | 90,1 % | 93,4 % | 87,7 % | 88,8 % | 81,3 % | 64,6 % | – |
| Kassalikviditet | 1 227 % | 929 % | 1 343 % | 694 % | 789 % | 472 % | 245 % | – |
| Rörelsemarginal | 2,4 % | 20,5 % | 15 % | −26,4 % | 10,9 % | 28,1 % | 26,6 % | – |
| Vinstmarginal | 2,4 % | 20,5 % | 14,9 % | −26,5 % | 10,9 % | 28,1 % | 26,6 % | 29,3 % |
| Omsättningstillväxt | 13,3 % | −4,5 % | 74,9 % | −46,5 % | −16,9 % | 11,1 % | 1,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 2,6 % | 19,9 % | 23,7 % | −31,5 % | 14,7 % | 52,5 % | 65,5 % | – |
| Omsättning per anställd | 812 tkr | 716 tkr | 750 tkr | 429 tkr | 802 tkr | 965 tkr | 868 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 31 tkr | 234 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 31 tkr | 234 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −234 tkr | −224 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 234 tkr | 224 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 209 tkr | 1 178 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 31 tkr | 234 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forskott fran kunder | 0 | 845 |
| Forslag disposition | 1 159 tkr | 1 128 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 659 tkr | 1 128 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 11 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 29 tkr | 29 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 29 tkr | 29 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 0 | 2 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 0 | 109 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 22 tkr | 62 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 84 tkr | 90 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 8 tkr | 8 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
H3MI ABHuvudarbetsställe
Grindgårdsvägen 15, 192 77 Sollentuna
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559124-9361
Registreringsdatum
12 september 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Sollentuna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.201 – Datakonsultverksamhet
- SNI 47.272 – Detaljhandel med andra livsmedel utom hälsokost
- SNI 59.110 – Produktion av film, video och tv-program
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
- SNI 58.190 – Annan förlagsverksamhet, utom utgivning av programvara
Övriga registrerade namn
1 st
- Hencha – särskilt företagsnamn, registrerat 26 mars 2018. För den del av verksamheten som avser kombinerad te, kaffe och bokhandel samt därmed förenlig verksamhet.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.