H5 Group AB
559001-5219Aktiebolagreg. 2015
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 899 tkr
Resultat efter fin. poster
−220 tkr
Soliditet
33 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Postia 1025, 214 13 Malmö
Postadress
Postia 1025, 214 13 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bedriva konsultverksamhet inom marknadsföring, sociala medier, e-handel, försäljning, event, filmproduktion samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 182 tkr | −288 tkr | – |
| 2017 | 46 tkr | −11 tkr | – |
| 2018 | 171 tkr | 103 tkr | – |
| 2019 | 868 tkr | 418 tkr | 228 tkr |
| 2020 | 1 642 tkr | −32 tkr | 42 tkr |
| 2021 | 1 091 tkr | 181 tkr | 147 tkr |
| 2021 | 975 tkr | 119 tkr | 230 tkr |
| 2022 | 1 895 tkr | 664 tkr | 581 tkr |
| 2023 | 2 269 tkr | 769 tkr | 527 tkr |
| 2024 | 2 216 tkr | 5 tkr | 298 tkr |
| 2025 | 1 899 tkr | −220 tkr | 178 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 32,7 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal −11,6 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −14,3 % – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 899 | 2 216 | 2 269 | 1 895 | 975 | 1 091 | 1 642 | 868 | 171 | 46 | 182 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 0 | 1 | −51 | 0 | 184 | 0 | 0 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 900 | 2 216 | 2 270 | 1 845 | 975 | 1 275 | 1 643 | 868 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 111 | 336 | 260 | 191 | 261 | 136 | – | – | – |
| Handelsvaror | 22 | 26 | 34 | 37 | 17 | 0 | 188 | 1 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 575 | 774 | 715 | 484 | 476 | 484 | 413 | 207 | – | – | – |
| Personalkostnader | 1 505 | 1 390 | 641 | 322 | 107 | 420 | 811 | 105 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 102 | 2 190 | 1 502 | 1 179 | 861 | 1 095 | 1 674 | 449 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −201 | 26 | 768 | 666 | 114 | 179 | −31 | 419 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 2 | 2 | 0 | 5 | 7 | 1 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 20 | 18 | 1 | 2 | 0 | 6 | 3 | 1 | – | – | – |
| Finansiella poster | −19 | −20 | 2 | −2 | 5 | 1 | −1 | −1 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −220 | 5 | 769 | 664 | 119 | 181 | −32 | 418 | 103 | −11 | −288 |
| Bokslutsdispositioner | 100 | 100 | −199 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −120 | 105 | 570 | 664 | 119 | 181 | −32 | 418 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 34 | 123 | 143 | 36 | 46 | 23 | 43 | – | – | – |
| Årets resultat | −120 | 71 | 447 | 521 | 83 | 135 | −56 | 375 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 4 | 164 | – | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 4 | 164 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 63 | 52 | 93 | 200 | 281 | 47 | 439 | 154 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 406 | 591 | 356 | 341 | 358 | 329 | 454 | 189 | – | – | – |
| Kassa och bank | 138 | 318 | 723 | 456 | 104 | 53 | 27 | 169 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 544 | 909 | 1 080 | 797 | 462 | 382 | 481 | 358 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 544 | 909 | 1 084 | 961 | 462 | 382 | 481 | 358 | – | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 248 | 177 | 31 | 10 | 97 | −38 | 48 | −197 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 128 | 248 | 477 | 531 | 180 | 97 | −8 | 178 | – | – | – |
| Eget kapital | 178 | 298 | 527 | 581 | 230 | 147 | 42 | 228 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 100 | 200 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 129 | – | 0 | 42 | 97 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 18 | 28 | 0 | 82 | 10 | 52 | 22 | – | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 223 | 167 | 79 | 46 | 66 | 43 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 366 | 382 | 357 | 380 | 190 | 138 | 439 | 129 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 544 | 909 | 1 084 | 961 | 462 | 382 | 481 | 358 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 300 | 525 | 170 | 90 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 32,7 % | 41,5 % | 63,3 % | 60,4 % | 49,7 % | 38,5 % | 8,8 % | 63,8 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 149 % | 238 % | 303 % | 210 % | 242 % | 277 % | 110 % | 276 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | −10,6 % | 1,2 % | 33,8 % | 35,1 % | 11,7 % | 16,4 % | −1,9 % | 48,3 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | −11,6 % | 0,2 % | 33,9 % | 35 % | 12,2 % | 16,6 % | −2 % | 48,2 % | 60,2 % | −23,9 % | −158,2 % |
| Omsättningstillväxt | −14,3 % | −2,3 % | 19,7 % | 94,4 % | −10,6 % | −33,6 % | 89,2 % | 407,6 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −67,7 % | 23,8 % | 84,7 % | 89,7 % | 36 % | 91,6 % | −131,5 % | 164,4 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 950 tkr | 1 108 tkr | 1 135 tkr | 1 895 tkr | 975 tkr | 1 091 tkr | 821 tkr | 434 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | – | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | – | 4 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | – | 4 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | – | 4 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 0 | 0 |
| Arets resultat eget kapital | −120 tkr | 71 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −120 tkr | 71 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −71 tkr | −447 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 71 tkr | 447 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 300 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 178 tkr | 298 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −120 tkr | 71 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 300 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 100 tkr | 100 tkr |
| Forslag disposition | 128 tkr | 248 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 128 tkr | 248 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 343 tkr | 100 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 0 | 129 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 0 | 4 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | 439 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 103 tkr | 353 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 253 tkr | – |
| Ovriga langfristiga skulder | 0 | 129 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 100 tkr |
| Stallda sakerheter | 750 tkr | 750 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 750 tkr | 750 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 maj 2019 – 30 apr. 2020 · Inlämnad –
H5 Group ABHuvudarbetsställe
Postia 1025, 214 13 Malmö
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559001-5219
Registreringsdatum
26 januari 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.