Habdum Invest AB
556184-2724Aktiebolagreg. 1973
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−1 tkr
Soliditet
64 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Björnstorpsgatan 4, 216 19 Malmö
Postadress
Björnstorpsgatan 4, 216 19 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska äga och bedriva handel med värdepapper, fastigheter och konst.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 1 011 tkr | 168 tkr | – |
| 2017 | 320 tkr | −554 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | −193 tkr | 262 tkr |
| 2019 | 0 tkr | −10 tkr | 263 tkr |
| 2020 | 0 tkr | 0 tkr | 263 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 0 tkr | 263 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −232 tkr | 495 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 0 tkr | 495 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −1 tkr | 494 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 63,9 % – branschmedian 90,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 26,7 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −25,5 %
Median för 19862 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 320 | 1 011 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 | 0 | 232 | – | 0 | 9 | 102 | – | – |
| Personalkostnader | – | – | – | – | – | 0 | 2 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | 0 | 77 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 | 0 | 232 | – | 0 | 9 | 181 | – | – |
| Rörelseresultat | −1 | 0 | −232 | 0 | 0 | −9 | −181 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | – | – | 0 | 0 | 12 | – | – |
| Finansiella poster | – | – | – | – | 0 | −0 | −12 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −1 | 0 | −232 | 0 | 0 | −10 | −193 | −554 | 168 |
| Resultat före skatt | −1 | 0 | −232 | 0 | 0 | −10 | −193 | – | – |
| Årets resultat | −1 | 0 | −232 | – | 0 | −10 | −193 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 773 | 773 | 773 | 773 | 773 | 773 | 773 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 773 | 773 | 773 | 773 | 773 | 773 | 773 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | – | – | – | – | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | −1 | – | – | 0 | 2 | 0 | 0 | – | – |
| Omsättningstillgångar | −1 | – | – | 0 | 2 | 2 | 0 | – | – |
| Summa tillgångar | 772 | 773 | 773 | 773 | 775 | 775 | 773 | – | – |
| Aktiekapital | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | – | – |
| Bundet eget kapital | 573 | 573 | 573 | 573 | 573 | 573 | 573 | – | – |
| Balanserat resultat | −78 | −78 | 154 | −310 | −310 | −301 | −118 | – | – |
| Fritt eget kapital | −79 | −78 | −78 | −310 | −310 | −310 | −311 | – | – |
| Eget kapital | 494 | 495 | 495 | 263 | 263 | 263 | 262 | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 273 | 273 | 465 | 465 | 465 | 451 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 43 | 43 | 43 | 41 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 278 | 6 | 6 | 46 | 48 | 48 | 60 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 772 | 773 | 773 | 773 | 775 | 775 | 773 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 63,9 % | 64 % | 64 % | 34 % | 33,9 % | 33,9 % | 34 % | – | – |
| Kassalikviditet | −0 % | – | – | 0 % | 4 % | 4 % | 0 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | −173,1 % | 16,6 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | −100 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,2 % | 0 % | −46,9 % | – | 0 % | −3,8 % | −73,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | – | 773 tkr |
| Andelar koncernforetag | 773 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | −1 tkr | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −1 tkr | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 0 | 232 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 0 | −232 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 494 tkr | 495 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −1 tkr | 0 |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | −79 tkr | −78 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −79 tkr | −78 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 273 tkr | 523 |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 273 tkr |
| Reservfond | 73 tkr | 73 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 tkr | 5 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Habdum Invest ABHuvudarbetsställe
Björnstorpsgatan 4, 216 19 Malmö
Bank, finans & försäkring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556184-2724
Registreringsdatum
15 oktober 1973
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
500 000 kr
SNI-koder
Bank, finans & försäkring
- SNI 64.991 – Investmentverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.