Hafvsdalen Holding AB
559143-1829Aktiebolagreg. 2018
Falun, Dalarnas län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
16 537 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Granvägen 2, 791 37 Falun
Postadress
Granvägen 2, 791 37 Falun
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta aktier och andelar samt kapitalförvaltning, dock ej sådan verksamhet som avses i bankrörelselagen eller lagen om finansieringsverksamhet, samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 0 tkr | −10 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | −11 tkr | – |
| 2021 | 0 tkr | 89 tkr | 119 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 221 tkr | 339 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 482 tkr | 822 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −2 tkr | 820 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 487 tkr | 757 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 16 537 tkr | 17 293 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,7 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 48 | 23 | 2 | 18 | 28 | 11 | – | – |
| Rörelsekostnader | 48 | 23 | 2 | 18 | 28 | 11 | – | – |
| Rörelseresultat | −48 | −23 | −2 | −18 | −28 | −11 | – | – |
| Finansiella poster | 16 584 | 510 | 0 | 500 | 249 | 100 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 16 537 | 487 | −2 | 482 | 221 | 89 | −11 | −10 |
| Resultat före skatt | 16 537 | 487 | −2 | 482 | 221 | 89 | – | – |
| Årets resultat | 16 537 | 487 | −2 | 482 | 221 | 89 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 17 262 | 795 | 762 | 770 | 753 | 155 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 17 262 | 795 | 762 | 770 | 753 | 155 | – | – |
| Kassa och bank | 85 | 16 | 104 | 89 | 23 | 1 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 85 | 16 | 104 | 89 | 23 | 1 | – | – |
| Summa tillgångar | 17 347 | 811 | 865 | 859 | 776 | 156 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 707 | 220 | 772 | 289 | 69 | −20 | – | – |
| Fritt eget kapital | 17 243 | 707 | 770 | 772 | 289 | 69 | – | – |
| Eget kapital | 17 293 | 757 | 820 | 822 | 339 | 119 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 54 | 54 | 45 | 37 | 437 | 37 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 17 347 | 811 | 865 | 859 | 776 | 156 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 9 000 | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,7 % | 93,4 % | 94,8 % | 95,7 % | 43,7 % | 76,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 159 % | 30 % | 229 % | 239 % | 5 % | 3 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 95,6 % | 64,3 % | −0,2 % | 58,7 % | 65 % | 75 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 2 625 tkr | 58 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 2 625 tkr | 58 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | 17 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 2 584 tkr | 33 tkr |
| Andelar koncernforetag | 120 tkr | 120 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 120 tkr | 120 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 10 400 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 16 537 tkr | 487 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 16 537 tkr | 487 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −487 tkr | 2 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 487 tkr | −2 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 17 293 tkr | 757 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 16 537 tkr | 487 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 4 117 tkr | 617 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 4 117 tkr | 617 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 3 500 tkr | – |
| Forslag disposition | 17 243 tkr | 707 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 8 243 tkr | 707 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 54 tkr | 54 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 16 584 tkr | 510 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Hafvsdalen Holding ABHuvudarbetsställe
Granvägen 2, 791 37 Falun
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559143-1829
Registreringsdatum
2 januari 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Falun, Dalarnas län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.