Hagabacken Lasarettet 16 i Motala AB
559200-4120Aktiebolagreg. 2019
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 522 tkr
Resultat efter fin. poster
142 tkr
Soliditet
1 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Västerås
Postadress
c/o Novareal, Box 103, 721 05 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets ska bedriva fastighetsförvaltning, äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 0 tkr | −15 tkr | – |
| 2022 | 0 tkr | −63 tkr | – |
| 2023 | 1 517 tkr | −293 tkr | 50 tkr |
| 2024 | 1 515 tkr | 127 tkr | 169 tkr |
| 2025 | 1 522 tkr | 142 tkr | 163 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 1,2 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 9,3 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 0,4 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 522 | 1 515 | 1 517 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 16 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 522 | 1 515 | 1 532 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 161 | 104 | 89 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 76 | 175 | 431 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 530 | 354 | 354 | – | – |
| Rörelsekostnader | 768 | 633 | 873 | – | – |
| Rörelseresultat | 754 | 882 | 659 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | −0 | 43 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 612 | 797 | 952 | – | – |
| Finansiella poster | −612 | −755 | −952 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 142 | 127 | −293 | −63 | −15 |
| Bokslutsdispositioner | −90 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 52 | 127 | −293 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 57 | 108 | 54 | – | – |
| Årets resultat | −6 | 19 | −347 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 18 773 | 19 303 | 19 657 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 85 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 18 857 | 19 303 | 19 657 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 373 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 11 | 532 | 1 052 | – | – |
| Kassa och bank | 306 | 79 | 94 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 316 | 611 | 1 146 | – | – |
| Summa tillgångar | 19 174 | 19 914 | 20 803 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 119 | 100 | 348 | – | – |
| Fritt eget kapital | 113 | 119 | 0 | – | – |
| Eget kapital | 163 | 169 | 50 | – | – |
| Obeskattade reserver | 90 | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 18 731 | 19 564 | 16 626 | – | – |
| Leverantörsskulder | 4 | 1 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | 163 | 163 | 58 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 189 | 181 | 4 127 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 19 174 | 19 914 | 20 803 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 1,2 % | 0,9 % | 0,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 167 % | 338 % | 28 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 49,5 % | 58,2 % | 43,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | 9,3 % | 8,4 % | −19,3 % | – | – |
| Omsättningstillväxt | 0,4 % | −0,1 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −3,4 % | 11 % | −690,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −6 tkr | 19 tkr |
| Byggnader mark | 18 773 tkr | 19 303 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 20 027 tkr | 20 027 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 1 255 tkr | 724 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | – | 0 |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 530 tkr | 354 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −6 tkr | 19 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −19 tkr | 347 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 19 tkr | −347 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | – | 100 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −90 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 0 | 3 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 85 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 85 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 85 tkr | – |
| Forslag disposition | 113 tkr | 119 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 113 tkr | 119 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 11 tkr | 5 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 | 151 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | – |
| Periodiseringsfonder | 90 tkr | – |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 0 | 17 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 18 731 tkr | 19 564 tkr |
| Stallda sakerheter | 17 500 tkr | 17 500 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 17 500 tkr | 17 500 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 22 tkr | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Hagabacken Lasarettet 16 i Motala ABHuvudarbetsställe
Västerås
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559200-4120
Registreringsdatum
28 mars 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.209 – Övrig förvaltning av egna eller arrenderade fastigheter
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.