Hagabacken Samhällsfastigheter Holding 3 AB
559475-1009Aktiebolagreg. 2024
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
383 tkr
Resultat efter fin. poster
−78 tkr
Soliditet
0 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Västerås
Postadress
c/o Novareal, Box 103, 721 05 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva fastighetsförvaltning, äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2024 | 91 tkr | −1 832 tkr | 25 tkr |
| 2025 | 383 tkr | −78 tkr | 119 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 0,4 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal −20,3 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 320,3 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 383 | 91 |
| Rörelseintäkter | 383 | 91 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 4 |
| Övriga externa kostnader | 461 | 181 |
| Rörelsekostnader | 461 | 185 |
| Rörelseresultat | −78 | −94 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | −1 296 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 442 |
| Finansiella poster | 0 | −1 738 |
| Resultat efter finansiella poster | −78 | −1 832 |
| Bokslutsdispositioner | 172 | – |
| Resultat före skatt | 94 | −1 832 |
| Årets resultat | 94 | −1 832 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 26 358 | 25 808 |
| Anläggningstillgångar | 26 358 | 25 808 |
| Kortfristiga fordringar | 120 | 429 |
| Kassa och bank | 73 | – |
| Omsättningstillgångar | 194 | 429 |
| Summa tillgångar | 26 551 | 26 237 |
| Aktiekapital | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 0 | 1 832 |
| Fritt eget kapital | 94 | 0 |
| Eget kapital | 119 | 25 |
| Långfristiga skulder | 26 312 | 25 844 |
| Kortfristiga skulder | 120 | 368 |
| Summa eget kapital och skulder | 26 551 | 26 237 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Soliditet | 0,4 % | 0,1 % |
| Kassalikviditet | 161 % | 117 % |
| Rörelsemarginal | −20,4 % | −102,8 % |
| Vinstmarginal | −20,3 % | −2 011,5 % |
| Omsättningstillväxt | 320,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 78,9 % | −7 289,3 % |
| Omsättning per anställd | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 24 576 tkr | 24 576 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 24 576 tkr | 24 576 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 0 | 1 296 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 25 872 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 94 tkr | −1 832 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 172 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 94 tkr | −1 832 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 1 832 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −1 832 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | – | 1 832 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 0 | 114 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 1 782 tkr | 1 232 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 1 782 tkr | 1 232 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 550 tkr | 1 232 tkr |
| Forslag disposition | 94 tkr | 131 |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 94 tkr | 131 |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 120 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 10 | 315 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | – |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 0 | 368 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 26 312 tkr | 25 844 tkr |
| Stallda sakerheter | 24 576 tkr | 24 576 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 24 576 tkr | 24 576 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 120 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 7 mars 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Hagabacken Samhällsfastigheter Holding 3 ABHuvudarbetsställe
Västerås
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559475-1009
Registreringsdatum
7 mars 2024
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.100 – Verksamheter som utövas av huvudkontor
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.