Hagabacken Ulvaryd 2:70 AB
559354-5360Aktiebolagreg. 2021
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 380 tkr
Resultat efter fin. poster
−3 894 tkr
Soliditet
4 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Västerås
Postadress
c/o Novareal, Box 103, 721 05 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är att bedriva fastighetsförvaltning, äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | – | −19 tkr | 25 tkr |
| 2023 | 1 095 tkr | 48 tkr | 2 184 tkr |
| 2024 | 1 361 tkr | −30 tkr | 2 239 tkr |
| 2025 | 1 380 tkr | −3 894 tkr | 603 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 3,5 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −282,2 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 1,4 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 380 | 1 361 | 1 095 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 5 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 385 | 1 361 | 1 095 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 39 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 238 | 28 | 437 | 19 |
| Av- och nedskrivningar | 4 632 | 594 | 396 | – |
| Rörelsekostnader | 4 908 | 621 | 832 | 19 |
| Rörelseresultat | −3 523 | 739 | 263 | −19 |
| Räntekostnader och liknande | 371 | 769 | 217 | – |
| Finansiella poster | −371 | −769 | −214 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −3 894 | −30 | 48 | −19 |
| Bokslutsdispositioner | −20 | 98 | 0 | 19 |
| Resultat före skatt | −3 914 | 69 | 48 | 0 |
| Skatt på årets resultat | 42 | 14 | 10 | – |
| Årets resultat | −3 956 | 55 | 38 | 0 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 16 600 | 21 232 | 21 825 | 9 389 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 766 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 17 366 | 21 232 | 21 825 | 9 389 |
| Kundfordringar | 0 | 142 | 143 | – |
| Kortfristiga fordringar | 6 | 646 | 448 | 24 |
| Kassa och bank | 151 | 387 | 299 | 16 |
| Omsättningstillgångar | 157 | 1 033 | 747 | 40 |
| Summa tillgångar | 17 523 | 22 264 | 22 572 | 9 429 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 2 146 | 2 146 | 25 |
| Balanserat resultat | 4 534 | 38 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 578 | 93 | 38 | 0 |
| Eget kapital | 603 | 2 239 | 2 184 | 25 |
| Obeskattade reserver | 20 | 0 | – | – |
| Avsättningar | 588 | 574 | 560 | – |
| Långfristiga skulder | 15 656 | 9 100 | 9 500 | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 3 | 0 | 59 |
| Skatteskulder | 43 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 656 | 10 351 | 10 328 | 9 404 |
| Summa eget kapital och skulder | 17 523 | 22 264 | 22 572 | 9 429 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 3,5 % | 10,1 % | 9,7 % | 0,3 % |
| Kassalikviditet | 24 % | 10 % | 7 % | 0 % |
| Rörelsemarginal | −255,3 % | 54,3 % | 24 % | – |
| Vinstmarginal | −282,2 % | −2,2 % | 4,4 % | – |
| Omsättningstillväxt | 1,4 % | 24,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −656,5 % | 2,4 % | 1,8 % | 0 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (39)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −3 956 tkr | 55 tkr |
| Avkastning eget kapital | −39,533 | −0,013 |
| Byggnader mark | 16 600 tkr | 21 232 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 19 550 tkr | 19 550 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 1 583 tkr | 989 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 593 tkr | 594 tkr |
| Byggnader mark forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 1 367 tkr | 0 |
| Byggnader mark forandring uppskrivningar arets nedskrivningar uppskrivet belopp | 2 671 tkr | 0 |
| Byggnader mark nedskrivningar | 1 367 tkr | 0 |
| Byggnader mark uppskrivningar | 0 | 2 671 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 0 | 98 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −3 956 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −55 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 55 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 2 320 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat upplosning uppskrivningsfond | 2 121 tkr | – |
| Forandring eget kapital uppskrivningsfond upplosning uppskrivningsfond | 2 121 tkr | – |
| Forandring nedskrivning uppskrivna tillgangar | 2 121 tkr | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | −20 tkr | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 0 | 498 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 766 tkr | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 766 tkr | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 766 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 578 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 578 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 6 tkr | 6 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 0 | 7 500 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 51 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 400 tkr | 400 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 8 792 tkr | 9 100 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 68 | 22 |
| Periodiseringsfonder | 20 tkr | 0 |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 0 | 9 749 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 6 865 tkr | 0 |
| Stallda sakerheter | 9 200 tkr | 10 000 tkr |
| Stallda sakerheter egna skulder avsattningar | 9 200 tkr | 10 000 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 214 tkr | 148 tkr |
| Uppskjuten skatteskuld | 588 tkr | 574 tkr |
| Uppskrivningsfond | 0 | 2 121 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 16 dec. 2021 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Hagabacken Ulvaryd 2:70 ABHuvudarbetsställe
Västerås
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559354-5360
Registreringsdatum
16 december 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.