HagaErsand Näringen 5:11 AB
556919-7733Aktiebolagreg. 2013
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 312 tkr
Resultat efter fin. poster
1 583 tkr
Soliditet
34 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Västerås
Postadress
c/o Novareal, Box 103, 721 05 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är att bedriva fastighetsförvaltning, äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 2 528 tkr | 1 105 tkr | – |
| 2022 | 2 660 tkr | 1 391 tkr | – |
| 2023 | 2 795 tkr | 1 193 tkr | 2 275 tkr |
| 2024 | 3 009 tkr | 1 374 tkr | 2 493 tkr |
| 2025 | 3 312 tkr | 1 583 tkr | 3 441 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 34 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 47,8 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 10,1 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 312 | 3 009 | 2 795 | 2 660 | 2 528 |
| Rörelseintäkter | 3 312 | 3 009 | 2 795 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 078 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 193 | 1 072 | 991 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 270 | 260 | 318 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 541 | 1 331 | 1 308 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 772 | 1 678 | 1 487 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 4 | 6 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 191 | 308 | 300 | – | – |
| Finansiella poster | −189 | −304 | −293 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 583 | 1 374 | 1 193 | 1 391 | 1 105 |
| Bokslutsdispositioner | −390 | −1 156 | −977 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 193 | 218 | 217 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 245 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 948 | 218 | 217 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 9 934 | 10 204 | 10 279 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 9 934 | 10 204 | 10 279 | – | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 823 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 76 | 256 | 1 054 | – | – |
| Kassa och bank | 1 033 | 502 | 501 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 108 | 758 | 1 555 | – | – |
| Summa tillgångar | 11 042 | 10 962 | 11 834 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 443 | 2 225 | 2 008 | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 391 | 2 443 | 2 225 | – | – |
| Eget kapital | 3 441 | 2 493 | 2 275 | – | – |
| Obeskattade reserver | 390 | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 6 532 | 7 886 | 7 929 | – | – |
| Leverantörsskulder | 59 | 50 | 79 | – | – |
| Skatteskulder | 52 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 679 | 583 | 1 630 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 11 042 | 10 962 | 11 834 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 34 % | 22,7 % | 19,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 163 % | 130 % | 95 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 53,5 % | 55,8 % | 53,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | 47,8 % | 45,7 % | 42,7 % | 52,3 % | 43,7 % |
| Omsättningstillväxt | 10,1 % | 7,7 % | 5,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 27,5 % | 8,7 % | 9,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (32)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 948 tkr | 218 tkr |
| Byggnader mark | 9 793 tkr | 10 022 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 12 382 tkr | 12 382 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 2 589 tkr | 2 360 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 229 tkr | 229 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 948 tkr | 218 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −218 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 218 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | – | 2 493 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | – | 218 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −390 tkr | – |
| Forslag disposition | 3 391 tkr | 2 443 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 391 tkr | 2 443 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 69 tkr | 20 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 141 tkr | 182 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 932 tkr | 932 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 791 tkr | 750 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 184 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 41 tkr | 31 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 0 | 1 156 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 0 | 5 940 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 7 tkr | 236 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 214 tkr | 31 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 127 tkr | 350 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 6 222 tkr | 5 940 tkr |
| Periodiseringsfonder | 390 tkr | – |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 0 | – |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 310 tkr | 1 946 tkr |
| Stallda sakerheter | 21 125 tkr | 6 000 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 21 125 tkr | 6 000 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 227 tkr | 152 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
HagaErsand Näringen 5:11 ABHuvudarbetsställe
Västerås
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556919-7733
Registreringsdatum
21 januari 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.