swereg

HageboÄngens AB

559409-2149Aktiebolagreg. 2022

Taxi & transport
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Mariestad, Västra Götalands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

674 tkr

−0 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

228 tkr

+2 % mot föregående år

Soliditet

69 %

+17,2 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Segerstad Hagebo 1, 542 93 Mariestad

Postadress

Segerstad Hagebo 1, 542 93 Mariestad

Verksamhetsbeskrivning

Företaget ska bedriva transport och logistiktjänster samt reparation och underhåll av maskiner.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2023674 tkr265 tkr143 tkr
2024675 tkr224 tkr262 tkr
2025674 tkr228 tkr410 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 69,5 % – branschmedian 43,6 %

Vinstmarginal 33,8 % – branschmedian 5 %

Omsättningstillväxt −0,2 % – branschmedian 0,3 %

Median för 10091 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023
Nettoomsättning674675674
Övriga rörelseintäkter116––
Rörelseintäkter790675674
Övriga externa kostnader1692727
Personalkostnader354371336
Av- och nedskrivningar395146
Rörelsekostnader561450409
Rörelseresultat228225265
Ränteintäkter och liknande000
Räntekostnader och liknande110
Finansiella poster−1−10
Resultat efter finansiella poster228224265
Bokslutsdispositioner22−72−116
Resultat före skatt250152149
Skatt på årets resultat523332
Årets resultat198119118

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023
Materiella anläggningstillgångar0262314
Finansiella anläggningstillgångar133––
Anläggningstillgångar133262314
Kundfordringar8610271
Kortfristiga fordringar9310371
Kassa och bank552420203
Omsättningstillgångar645523274
Summa tillgångar778785588
Aktiekapital252525
Bundet eget kapital252525
Balanserat resultat1871180
Fritt eget kapital385237118
Eget kapital410262143
Obeskattade reserver165187116
Långfristiga skulder70200196
Leverantörsskulder010
Skatteskulder694966
Kortfristiga skulder134136134
Summa eget kapital och skulder778785588

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242023
Medelantal anställda111
Föreslagen utdelning (tkr)15050–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023
Soliditet69,5 %52,3 %39,9 %
Kassalikviditet482 %384 %205 %
Rörelsemarginal33,9 %33,3 %39,3 %
Vinstmarginal33,8 %33,2 %39,3 %
Omsättningstillväxt−0,2 %0,2 %–
Avkastning på eget kapital48,3 %45,6 %82,5 %
Omsättning per anställd674 tkr675 tkr674 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (29)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Ackumulerade overavskrivningar092 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav133 tkr–
Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden133 tkr–
Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop133 tkr–
Arets resultat eget kapital198 tkr119 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat198 tkr119 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−119 tkr−118 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning119 tkr118 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning50 tkr–
Forandring eget kapital totalt410 tkr262 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat198 tkr119 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning50 tkr–
Forandring overavskrivningar92 tkr−22 tkr
Forandring periodiseringsfond−70 tkr−50 tkr
Forslag disposition385 tkr237 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning235 tkr187 tkr
Inventarier verktyg installationer0262 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden0360 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar098 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar360 tkr–
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop00
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar–51 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar98 tkr–
Ovriga fordringar kortfristiga7 tkr1 tkr
Ovriga kortfristiga skulder40 tkr65 tkr
Ovriga langfristiga skulder70 tkr200 tkr
Periodiseringsfonder165 tkr95 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter26 tkr20 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • HageboÄngens ABHuvudarbetsställe

    Segerstad Hagebo 1, 542 93 Mariestad

    Taxi & transport

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559409-2149

Registreringsdatum

2 december 2022

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Mariestad, Västra Götalands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Taxi & transport

  • SNI 49.410 – Vägtransport, godstrafik
  • SNI 01.610 – Stödverksamhet avseende växtodling

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler