Hägerstens Förvaltning & Uthyrning AB
559033-2499Aktiebolagreg. 2015
Åkersberga, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
746 tkr
Resultat efter fin. poster
41 tkr
Soliditet
0 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Spjutvägen 2 B, 184 60 Åkersberga
Postadress
Spjutvägen 2 B, 184 60 Åkersberga
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska äga och förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamehet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 0 tkr | −1 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | −1 tkr | – |
| 2021 | 0 tkr | −9 tkr | 29 tkr |
| 2022 | 241 tkr | 44 tkr | 68 tkr |
| 2023 | 318 tkr | −46 tkr | 22 tkr |
| 2024 | 698 tkr | 24 tkr | 46 tkr |
| 2025 | 746 tkr | 41 tkr | 83 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 0,5 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 5,5 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 6,9 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 746 | 698 | 318 | 241 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 746 | 698 | 318 | 241 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 554 | 523 | 258 | 122 | 4 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 150 | 150 | 106 | 74 | 5 | – | – |
| Rörelsekostnader | 704 | 673 | 365 | 197 | 9 | – | – |
| Rörelseresultat | 42 | 24 | −46 | 44 | −9 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | 0 | 1 | 0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 41 | 24 | −46 | 44 | −9 | −1 | −1 |
| Resultat före skatt | 41 | 24 | −46 | 44 | −9 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 4 | – | 0 | 6 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 37 | 24 | −46 | 39 | −9 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 17 281 | 17 430 | 14 627 | 10 199 | 4 017 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 17 281 | 17 430 | 14 627 | 10 199 | 4 017 | – | – |
| Kundfordringar | 21 | 11 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 52 | 38 | 40 | 39 | 39 | – | – |
| Kassa och bank | 458 | 296 | 225 | 155 | 0 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 510 | 334 | 265 | 195 | 39 | – | – |
| Summa tillgångar | 17 791 | 17 764 | 14 893 | 10 393 | 4 057 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | −4 | −28 | 18 | −21 | −12 | – | – |
| Fritt eget kapital | 33 | −4 | −28 | 18 | −21 | – | – |
| Eget kapital | 83 | 46 | 22 | 68 | 29 | – | – |
| Långfristiga skulder | 17 662 | 17 662 | 14 819 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 21 | 19 | 1 | 14 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | 14 | 28 | 41 | 18 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 46 | 56 | 52 | 10 326 | 4 028 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 17 791 | 17 764 | 14 893 | 10 393 | 4 057 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 0,5 % | 0,3 % | 0,2 % | 0,7 % | 0,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 1 119 % | 593 % | 511 % | 2 % | 1 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 5,6 % | 3,5 % | −14,6 % | 18,4 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 5,5 % | 3,4 % | −14,5 % | 18,3 % | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | 6,9 % | 119,5 % | 32 % | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 44,4 % | 52,6 % | −208,5 % | 57,5 % | −32,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 37 tkr | 24 tkr |
| Byggnader mark | 17 281 tkr | 17 430 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 17 766 tkr | 17 766 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 485 tkr | 335 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 2 953 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 150 tkr | 150 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 37 tkr | 24 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −24 tkr | 46 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 24 tkr | −46 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 83 tkr | 46 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 37 tkr | 24 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 33 tkr | −4 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 33 tkr | −4 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 25 tkr | 24 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 6 tkr | 3 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 17 662 tkr | 17 662 tkr |
| Stallda sakerheter | 11 396 tkr | 11 396 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 11 396 tkr | 11 396 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Hägerstens Förvaltning & Uthyrning ABHuvudarbetsställe
Spjutvägen 2 B, 184 60 Åkersberga
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559033-2499
Registreringsdatum
2 november 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Österåker, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
- SNI 43.330 – Golv- och väggbeläggningsarbeten
- SNI 47.521 – Detaljhandel med virke och byggvaror
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.