Hagöns Camping AB
556942-5084Aktiebolagreg. 2013
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 447 tkr
Resultat efter fin. poster
2 717 tkr
Soliditet
32 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Erik Dahlbergsallén 15, 115 20 Stockholm
Postadress
c/o First Camp, Erik Dahlbergsallén 15, 115 20 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva uthyrning av campingtomter och stugor, försäljning av minigolf, samt fastighets- och finansförvaltning och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 800 tkr | 112 tkr | – |
| 2020 | 800 tkr | 143 tkr | – |
| 2021 | 804 tkr | 31 tkr | 4 463 tkr |
| 2022 | 800 tkr | −5 tkr | 5 169 tkr |
| 2023 | 3 966 tkr | 3 215 tkr | 5 176 tkr |
| 2024 | 3 573 tkr | 2 903 tkr | 5 186 tkr |
| 2025 | 3 447 tkr | 2 717 tkr | 5 065 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 31,9 % – branschmedian 37,7 %
Vinstmarginal 78,8 % – branschmedian 2,5 %
Omsättningstillväxt −3,5 % – branschmedian 2,4 %
Median för 3120 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 447 | 3 573 | 3 966 | 800 | 804 | 800 | 800 |
| Rörelseintäkter | 3 447 | 3 573 | 3 966 | 800 | 804 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 189 | 133 | 201 | 200 | 147 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 547 | 547 | 556 | 605 | 625 | – | – |
| Rörelsekostnader | 735 | 680 | 757 | 805 | 773 | – | – |
| Rörelseresultat | 2 712 | 2 894 | 3 209 | −5 | 31 | – | – |
| Finansiella poster | 5 | 9 | 5 | 1 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 717 | 2 903 | 3 215 | −5 | 31 | 143 | 112 |
| Bokslutsdispositioner | −2 795 | −2 946 | −3 262 | 812 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | −79 | −43 | −47 | 807 | 31 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 43 | −54 | −54 | 102 | 9 | – | – |
| Årets resultat | −122 | 11 | 7 | 706 | 22 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 12 123 | 12 670 | 13 217 | 13 630 | 13 707 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 12 123 | 12 670 | 13 217 | 13 630 | 13 707 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 3 770 | 535 | 465 | 273 | 431 | – | – |
| Kassa och bank | 0 | 2 | 0 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 770 | 537 | 465 | 273 | 431 | – | – |
| Summa tillgångar | 15 894 | 13 207 | 13 682 | 13 903 | 14 138 | 17 271 | 7 133 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 5 136 | 5 126 | 5 119 | 4 413 | 4 391 | – | – |
| Fritt eget kapital | 5 015 | 5 136 | 5 126 | 5 119 | 4 413 | – | – |
| Eget kapital | 5 065 | 5 186 | 5 176 | 5 169 | 4 463 | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 25 | 25 | 43 | 856 | – | – |
| Avsättningar | – | – | – | 0 | 46 | – | – |
| Långfristiga skulder | 9 967 | 7 064 | 7 487 | 8 623 | 8 572 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 38 | 38 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 862 | 931 | 994 | 68 | 201 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 15 894 | 13 207 | 13 682 | 13 903 | 14 138 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 31,9 % | 39,4 % | 38 % | 37,4 % | 36,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 437 % | 58 % | 47 % | 402 % | 214 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 78,7 % | 81 % | 80,9 % | −0,7 % | 3,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 78,8 % | 81,3 % | 81,1 % | −0,6 % | 3,9 % | 17,9 % | 14 % |
| Omsättningstillväxt | −3,5 % | −9,9 % | 395,8 % | −0,5 % | 0,5 % | 0 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −2,4 % | 0,2 % | 0,1 % | 13,7 % | 0,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Aktuell skattefodran | 434 tkr | 488 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −122 tkr | 11 tkr |
| Byggnader mark | 12 108 tkr | 12 645 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 16 684 tkr | 16 684 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 4 576 tkr | 4 040 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 537 tkr | 537 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −122 tkr | 11 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −11 tkr | −7 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 11 tkr | 7 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −122 tkr | 11 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 3 293 tkr | – |
| Forslag disposition | 5 015 tkr | 5 136 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 5 015 tkr | 5 136 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 39 tkr | 38 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 15 tkr | 25 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 477 tkr | 1 477 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 462 tkr | 1 452 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 10 tkr | 10 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 5 tkr | 8 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 862 tkr | 893 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 5 tkr | 9 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 9 967 tkr | 7 064 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Hagöns Camping ABHuvudarbetsställe
Erik Dahlbergsallén 15, 115 20 Stockholm
Hotell & boende
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556942-5084
Registreringsdatum
16 september 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Hotell & boende
- SNI 55.300 – Campingplatsverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.