Hälleviksstrand Köpmansgården AB
559087-7204Aktiebolagreg. 2016
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
387 tkr
Resultat efter fin. poster
−104 tkr
Soliditet
46 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kärralundsgatan 43, 416 56 Göteborg
Postadress
Kärralundsgatan 43, 416 56 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva fastighetsförvaltning samt äga och bedriva handel med fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 314 tkr | 108 tkr | – |
| 2019 | 295 tkr | 56 tkr | – |
| 2020 | 304 tkr | 101 tkr | 382 tkr |
| 2021 | 340 tkr | 58 tkr | 2 942 tkr |
| 2022 | 302 tkr | 8 tkr | 2 950 tkr |
| 2023 | 361 tkr | 137 tkr | 3 027 tkr |
| 2024 | 382 tkr | 63 tkr | 3 077 tkr |
| 2025 | 387 tkr | −104 tkr | 2 974 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 45,7 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −26,8 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 1,2 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 387 | 382 | 361 | 302 | 340 | 304 | 295 | 314 |
| Rörelseintäkter | 387 | 382 | 361 | 302 | 340 | 304 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 350 | 212 | 127 | 220 | 250 | 164 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 26 | 26 | 26 | 26 | 16 | 16 | – | – |
| Rörelsekostnader | 376 | 238 | 153 | 247 | 266 | 180 | – | – |
| Rörelseresultat | 11 | 144 | 208 | 55 | 74 | 124 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 7 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 115 | 81 | 71 | 54 | 16 | 23 | – | – |
| Finansiella poster | −114 | −81 | −71 | −47 | −16 | −23 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −104 | 63 | 137 | 8 | 58 | 101 | 56 | 108 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | −39 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −104 | 63 | 98 | 8 | 58 | 101 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 13 | 20 | 1 | 12 | 22 | – | – |
| Årets resultat | −104 | 50 | 78 | 7 | 46 | 79 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 4 367 | 4 393 | 4 419 | 4 446 | 3 939 | 1 109 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 4 367 | 4 393 | 4 419 | 4 446 | 3 939 | 1 109 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 0 | 5 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 038 | 2 037 | 2 028 | 8 | 8 | 374 | – | – |
| Kassa och bank | 100 | 273 | 120 | 2 047 | 562 | 491 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 138 | 2 310 | 2 148 | 2 055 | 570 | 865 | – | – |
| Summa tillgångar | 6 505 | 6 703 | 6 567 | 6 501 | 4 509 | 1 974 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 2 896 | 2 896 | 2 896 | 2 896 | 2 896 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 181 | 131 | 53 | 46 | 0 | 253 | – | – |
| Fritt eget kapital | 77 | 181 | 131 | 53 | 46 | 332 | – | – |
| Eget kapital | 2 974 | 3 077 | 3 027 | 2 950 | 2 942 | 382 | – | – |
| Långfristiga skulder | 3 332 | 3 406 | 3 333 | 3 407 | 1 500 | 1 496 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | 0 | 1 | 8 | – | – |
| Skatteskulder | 39 | 60 | 48 | 38 | 58 | 58 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 200 | 219 | 207 | 144 | 67 | 96 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 6 505 | 6 703 | 6 567 | 6 501 | 4 509 | 1 974 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 45,7 % | 45,9 % | 46,1 % | 45,4 % | 65,3 % | 19,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 1 072 % | 1 055 % | 1 036 % | 1 425 % | 854 % | 899 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 2,8 % | 37,7 % | 57,6 % | 18,3 % | 21,8 % | 40,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | −26,8 % | 16,5 % | 37,9 % | 2,7 % | 17,1 % | 33,2 % | 19,1 % | 34,3 % |
| Omsättningstillväxt | 1,2 % | 5,8 % | 19,6 % | −11,2 % | 12 % | 2,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −3,5 % | 1,6 % | 2,6 % | 0,2 % | 1,6 % | 20,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −104 tkr | 50 tkr |
| Byggnader mark | 4 367 tkr | 4 393 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 1 705 tkr | 1 705 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 184 tkr | 158 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 26 tkr | 26 tkr |
| Byggnader mark uppskrivningar | 2 846 tkr | 2 846 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −104 tkr | 50 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −50 tkr | −78 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 50 tkr | 78 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 974 tkr | 3 077 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −104 tkr | 50 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 2 026 tkr | 2 026 tkr |
| Forslag disposition | 77 tkr | 181 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 77 tkr | 181 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 12 tkr | 11 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | – | 0 |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 3 332 tkr | 3 109 tkr |
| Overkursfond bunden | 2 846 tkr | 2 846 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 33 | – |
| Ovriga kortfristiga skulder | – | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 74 tkr | 74 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 3 332 tkr | 3 406 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 39 tkr | 39 tkr |
| Stallda sakerheter | 3 500 tkr | 3 500 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 3 500 tkr | 3 500 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 47 tkr | 46 tkr |
| Uppskrivningsfond | 2 846 tkr | 2 846 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Hälleviksstrand Köpmansgården ABHuvudarbetsställe
Kärralundsgatan 43, 416 56 Göteborg
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559087-7204
Registreringsdatum
29 november 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.