Hallstaåsens Fastighet AB
556977-5389Aktiebolagreg. 2014
Hudiksvall, Gävleborgs län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 152 tkr
Resultat efter fin. poster
589 tkr
Soliditet
18 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Slastavägen 19, 824 93 Hudiksvall
Postadress
Slastavägen 19, 824 93 Hudiksvall
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter och värdepapper, bedriva fastighetsskötsel och utföra arbeten med entreprenadmaskiner samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 2 130 tkr | 800 tkr | – |
| 2020 | 1 090 tkr | 402 tkr | – |
| 2022 | 2 042 tkr | 924 tkr | 1 252 tkr |
| 2023 | 1 397 tkr | 72 tkr | 1 260 tkr |
| 2024 | 1 569 tkr | 169 tkr | 1 271 tkr |
| 2025 | 2 152 tkr | 589 tkr | 1 612 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 18,2 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 27,4 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 37,1 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 152 | 1 569 | 1 397 | 2 042 | 1 090 | 2 130 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 614 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 152 | 1 569 | 1 397 | 2 656 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 11 | 2 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 007 | 801 | 743 | 1 208 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 275 | 269 | 257 | 307 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 282 | 1 070 | 1 011 | 1 518 | – | – |
| Rörelseresultat | 870 | 500 | 385 | 1 139 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 252 | 308 | 303 | 215 | – | – |
| Finansiella poster | −281 | −331 | −314 | −215 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 589 | 169 | 72 | 924 | 402 | 800 |
| Bokslutsdispositioner | −153 | −83 | −39 | −274 | – | – |
| Resultat före skatt | 436 | 86 | 32 | 649 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 95 | 76 | 24 | 170 | – | – |
| Årets resultat | 341 | 10 | 8 | 480 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 10 557 | 8 727 | 7 653 | 7 663 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 10 557 | 8 727 | 7 653 | 7 663 | – | – |
| Kundfordringar | 68 | 99 | 0 | 510 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 448 | 354 | 108 | 619 | – | – |
| Kassa och bank | 228 | 830 | 234 | 638 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 677 | 1 184 | 341 | 1 257 | – | – |
| Summa tillgångar | 11 234 | 9 911 | 7 994 | 8 919 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 221 | 1 210 | 1 202 | 722 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 562 | 1 221 | 1 210 | 1 202 | – | – |
| Eget kapital | 1 612 | 1 271 | 1 260 | 1 252 | – | – |
| Obeskattade reserver | 550 | 396 | 314 | 274 | – | – |
| Långfristiga skulder | 6 400 | 6 700 | 5 599 | 5 937 | – | – |
| Leverantörsskulder | 417 | 552 | 157 | 1 028 | – | – |
| Skatteskulder | 121 | 73 | 0 | 75 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 672 | 1 544 | 821 | 1 456 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 11 234 | 9 911 | 7 994 | 8 919 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 18,2 % | 16 % | 18,9 % | 16,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 25 % | 77 % | 42 % | 86 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 40,4 % | 31,8 % | 27,6 % | 55,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 27,4 % | 10,8 % | 5,1 % | 45,2 % | 36,8 % | 37,6 % |
| Omsättningstillväxt | 37,1 % | 12,4 % | −31,6 % | 87,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 21,2 % | 0,8 % | 0,7 % | 38,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (65)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Aktuell skatt | 95 tkr | 76 tkr |
| Aktuell skattefodran | – | 0 |
| Amortering skuld | 300 tkr | 0 |
| Andra obeskattade reserver | 550 tkr | 396 tkr |
| Arets kassaflode | −602 tkr | 596 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 341 tkr | 10 tkr |
| Avstamning effktiv skatt enligt gallande skattesats | 90 tkr | 18 tkr |
| Avstamning effktiv skatt vasentlig post | 165 | 15 tkr |
| Betald skatt | 47 tkr | 238 |
| Byggnader mark | 9 836 tkr | 6 658 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 11 571 tkr | 8 183 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 1 736 tkr | 1 525 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 3 388 tkr | – |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 211 tkr | 211 tkr |
| Erhallen ranta | 13 | 805 |
| Erlagd ranta | 281 tkr | 332 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 341 tkr | 10 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −10 tkr | −8 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 10 tkr | 8 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 341 tkr | 10 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring kassaflode kundfordringar | 31 tkr | −99 tkr |
| Forandring kassaflode leverantorsskulder | −135 tkr | 395 tkr |
| Forandring kassaflode ovriga kortfristiga fordringar | −125 tkr | −150 tkr |
| Forandring kassaflode ovriga kortfristiga skulder | 1 216 tkr | 293 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −153 tkr | −83 tkr |
| Forsaljning till koncernforetag andel | 0,9 | 0,9 |
| Forslag disposition | 1 562 tkr | 1 221 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 562 tkr | 1 221 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 722 tkr | 786 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 947 tkr | 947 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 226 tkr | 162 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 125 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 64 tkr | 58 tkr |
| Justering poster som inte ingar ikassaflodet | 275 tkr | 269 tkr |
| Kassaflode finansieringsverksamheten | −300 tkr | 1 063 tkr |
| Kassaflode investeringsverksamheten | −2 105 tkr | −1 343 tkr |
| Kassaflode lopande verksamheten | 1 803 tkr | 877 tkr |
| Kassaflode lopande verksamheten fore forandringar rorelsekapital | 817 tkr | 438 tkr |
| Kortfristiga finansiella skulder | 0 | −38 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 5 200 tkr | 5 500 tkr |
| Likvida medel | 228 tkr | 830 tkr |
| Odefinierat begrepp monetart credit | 0 | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 380 tkr | 255 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 300 tkr | 300 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 6 400 tkr | 6 700 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 13 | 805 |
| Ovriga upplupna kostnader forutbetalda intakter | 20 tkr | 20 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 0 | 1 283 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 0 | 1 283 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden nedlagda utgifter | 2 105 tkr | 1 218 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | −3 388 tkr | – |
| Rantekostnader liknande resultatposter skulder koncernforetag | 29 tkr | 24 tkr |
| Rantekostnader liknande resultatposter skulder ovriga foretag | 252 tkr | – |
| Redovisad effektiv skatt belopp | 95 tkr | 76 tkr |
| Revisorer revisionsforetag ersattning | 13 tkr | 16 tkr |
| Revisorer revisionsforetag ersattning uppdrag | 13 tkr | 16 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 1 715 tkr | 515 tkr |
| Stallda sakerheter | 8 289 tkr | 8 289 tkr |
| Stallda sakerheter egna skulder avsattningar | 8 289 tkr | 8 289 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 119 tkr | 104 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter upplupna rantekostnader | 99 tkr | 84 tkr |
| Upptagna lan | 0 | 1 101 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Hallstaåsens Fastighet ABHuvudarbetsställe
Slastavägen 19, 824 93 Hudiksvall
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556977-5389
Registreringsdatum
14 juli 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Hudiksvall, Gävleborgs län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.