Halmstad Group AB
556856-7928Aktiebolagreg. 2011
Halmstad, Hallands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−185 tkr
Soliditet
26 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Stenåldersvägen 12, 302 63 Halmstad
Postadress
Stenåldersvägen 12, 302 63 Halmstad
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva byggnadsverksamhet, förvaltning av egna, arrenderade eller andra fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 1 301 tkr | −106 tkr | – |
| 2017 | 511 tkr | −433 tkr | – |
| 2018 | 262 tkr | −216 tkr | −99 tkr |
| 2019 | 325 tkr | −145 tkr | −244 tkr |
| 2020 | 225 tkr | −184 tkr | 172 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −29 tkr | 143 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 303 tkr | 446 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −34 tkr | 412 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −220 tkr | 192 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −185 tkr | 66 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 26,3 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal – – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 225 | 325 | 262 | 511 | 1 301 |
| Övriga rörelseintäkter | 204 | – | – | 0 | 69 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 204 | 0 | 0 | 350 | 840 | 225 | 325 | 262 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | 104 | 116 | – | 0 | 311 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 226 | 43 | 12 | 28 | 320 | 376 | 340 | 180 | – | – |
| Personalkostnader | 53 | – | – | 0 | 233 | 0 | −2 | 3 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 6 | 22 | 22 | 19 | 5 | 33 | 132 | 294 | – | – |
| Rörelsekostnader | 388 | 181 | 34 | 47 | 868 | 409 | 470 | 477 | – | – |
| Rörelseresultat | −185 | −181 | −34 | 303 | −29 | −184 | −145 | −216 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 39 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | −39 | 0 | −0 | −0 | −0 | −0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −185 | −220 | −34 | 303 | −29 | −184 | −145 | −216 | −433 | −106 |
| Resultat före skatt | −185 | −220 | −34 | 303 | −29 | −184 | −145 | −216 | – | – |
| Årets resultat | −185 | −220 | −34 | 303 | −29 | −184 | −145 | −216 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 793 | 815 | 837 | 21 | 0 | 33 | 165 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 793 | 815 | 837 | 21 | 0 | 33 | 165 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 73 | 73 | 73 | 73 | 73 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 225 | 90 | 99 | 99 | 101 | 83 | 17 | 32 | – | – |
| Kassa och bank | 25 | 30 | 54 | 67 | 101 | 140 | 113 | 154 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 250 | 120 | 153 | 166 | 202 | 222 | 130 | 186 | – | – |
| Summa tillgångar | 250 | 913 | 968 | 1 003 | 223 | 222 | 163 | 351 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 150 | 312 | 346 | 43 | 72 | 256 | −199 | 17 | – | – |
| Fritt eget kapital | −34 | 92 | 312 | 346 | 43 | 72 | −344 | −199 | – | – |
| Eget kapital | 66 | 192 | 412 | 446 | 143 | 172 | −244 | −99 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 1 | – | 0 | 67 | 67 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 184 | 721 | 556 | 557 | 80 | 51 | 407 | 450 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 250 | 913 | 968 | 1 003 | 223 | 222 | 163 | 351 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 26,3 % | 21,1 % | 42,6 % | 44,5 % | 64,1 % | 77,2 % | −149,7 % | −28,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 136 % | 17 % | 28 % | 30 % | 252 % | 439 % | 32 % | 41 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | −81,9 % | −44,6 % | −82,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | −81,8 % | −44,6 % | −82,4 % | −84,7 % | −8,2 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | −100 % | −30,8 % | 24,1 % | −48,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −280,6 % | −114,2 % | −8,2 % | 67,9 % | −20 % | −107,4 % | 59,5 % | 218,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (31)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −185 tkr | −220 tkr |
| Byggnader mark | 0 | 788 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 0 | 835 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 0 | 47 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 1 515 tkr | – |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 680 tkr | – |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 0 | 17 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 47 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −185 tkr | −220 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 220 tkr | 34 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −220 tkr | −34 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 58 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 66 tkr | 192 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −185 tkr | −220 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 58 tkr | – |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 0 | 0 |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 640 tkr | 640 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 640 tkr | 640 tkr |
| Forslag disposition | −34 tkr | 92 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −34 tkr | 92 tkr |
| Goodwill | 0 | 0 |
| Goodwill anskaffningsvarden | 500 tkr | 500 tkr |
| Goodwill avskrivningar | 500 tkr | 500 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 6 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 357 tkr | 357 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 357 tkr | 351 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 6 tkr | 5 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 225 tkr | 18 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 184 tkr | 721 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Halmstad Group ABHuvudarbetsställe
Stenåldersvägen 12, 302 63 Halmstad
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556856-7928
Registreringsdatum
21 juni 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Halmstad, Hallands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.