Halmstad Wake Park AB
559013-4259Aktiebolagreg. 2015
Halmstad, Hallands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
380 tkr
Resultat efter fin. poster
−104 tkr
Soliditet
44 %
Anställda
1
Välkommen till Halmstad Wakeboardklubb
Halmstad Wakepark drivs från och med säsong 2026 av föreningen Halmstad wakeboardklubb. Mer information om öppettider och planerade aktiviteter finns på <strong><a href="https://www.instagram.com/halmstadwakeboardklubb/">Instagram</a></strong>
halmstadwakepark.se
Adresser
Besöksadress
Stenhuggerivägen 86, 302 40 Halmstad
Postadress
c/o Mats Örjes, Stenhuggerivägen 86, 302 40 Halmstad
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet ska vara att driva kabelpark för vattensport med tillhörande handel samt kiosk- och caferörelse och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 294 tkr | −13 tkr | – |
| 2019 | 235 tkr | −63 tkr | – |
| 2020 | 351 tkr | 85 tkr | 125 tkr |
| 2021 | 483 tkr | 29 tkr | 143 tkr |
| 2022 | 484 tkr | 0 tkr | 145 tkr |
| 2023 | 449 tkr | −27 tkr | 118 tkr |
| 2024 | 487 tkr | 53 tkr | 145 tkr |
| 2025 | 380 tkr | −104 tkr | 60 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 44,5 % – branschmedian 50,6 %
Vinstmarginal −27,4 % – branschmedian 2,7 %
Omsättningstillväxt −21,9 % – branschmedian 1,5 %
Median för 4690 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 380 | 487 | 449 | 484 | 483 | 351 | 235 | 294 |
| Övriga rörelseintäkter | 10 | 0 | 5 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 390 | 487 | 454 | 484 | 483 | 351 | – | – |
| Handelsvaror | 75 | 80 | 59 | 70 | 63 | 36 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 259 | 227 | 292 | 279 | 263 | 208 | – | – |
| Personalkostnader | 152 | 115 | 117 | 125 | 119 | 2 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 8 | 12 | 12 | 9 | 9 | 20 | – | – |
| Rörelsekostnader | 494 | 434 | 481 | 483 | 454 | 266 | – | – |
| Rörelseresultat | −104 | 53 | −28 | 0 | 29 | 85 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −104 | 53 | −27 | 0 | 29 | 85 | −63 | −13 |
| Bokslutsdispositioner | 19 | −19 | 0 | 5 | −5 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | −85 | 34 | −27 | 5 | 24 | 85 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 7 | 0 | 3 | 6 | 10 | – | – |
| Årets resultat | −85 | 27 | −27 | 2 | 18 | 75 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 22 | 20 | 34 | 49 | 43 | 52 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 22 | 20 | 34 | 49 | 43 | 52 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 0 | 75 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 18 | 44 | 75 | 63 | 30 | 123 | – | – |
| Kassa och bank | 95 | 203 | 90 | 101 | 172 | 38 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 113 | 247 | 166 | 164 | 202 | 161 | – | – |
| Summa tillgångar | 135 | 267 | 200 | 213 | 245 | 213 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 95 | 68 | 95 | 93 | 75 | 0 | – | – |
| Fritt eget kapital | 10 | 95 | 68 | 95 | 93 | 75 | – | – |
| Eget kapital | 60 | 145 | 118 | 145 | 143 | 125 | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 19 | – | 0 | 5 | 0 | – | – |
| Långfristiga skulder | 34 | 35 | 35 | 35 | 50 | 50 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 22 | 36 | 3 | 3 | 4 | – | – |
| Skatteskulder | 7 | 7 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 41 | 68 | 47 | 33 | 48 | 38 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 135 | 267 | 200 | 213 | 245 | 213 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 44,5 % | 60 % | 58,8 % | 68 % | 59,8 % | 58,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 276 % | 364 % | 350 % | 494 % | 425 % | 421 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −27,4 % | 10,9 % | −6,1 % | 0,1 % | 6 % | 24,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | −27,4 % | 10,9 % | −6 % | 0 % | 6 % | 24,2 % | −26,8 % | −4,4 % |
| Omsättningstillväxt | −21,9 % | 8,3 % | −7,2 % | 0,2 % | 37,6 % | 49,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −141,3 % | 18,8 % | −23,2 % | 1,4 % | 12,7 % | 59,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 380 tkr | 487 tkr | 449 tkr | 484 tkr | 483 tkr | 351 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (27)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 0 | 8 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −85 tkr | 27 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −85 tkr | 27 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −27 tkr | 27 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 27 tkr | −27 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 60 tkr | 145 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −85 tkr | 27 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring overavskrivningar | 8 tkr | −8 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 11 tkr | −11 tkr |
| Forslag disposition | 10 tkr | 95 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 10 tkr | 95 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 11 tkr | 42 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 7 tkr | 15 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 150 tkr | 150 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 143 tkr | 135 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 8 tkr | 12 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 34 tkr | 35 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 7 tkr | 2 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 5 tkr | 31 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 34 tkr | 35 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 15 tkr | 5 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 15 tkr | 5 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden nedlagda utgifter | 19 tkr | – |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | −8 tkr | −2 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 11 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 28 tkr | 8 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Halmstad Wake Park ABHuvudarbetsställe
Stenhuggerivägen 86, 302 40 Halmstad
Träning & gym
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559013-4259
Registreringsdatum
11 maj 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Halmstad, Hallands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Träning & gym
- SNI 93.199 – Annan sportverksamhet
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.