Hälsomakarna i Stockholm AB
559216-2068Aktiebolagreg. 2019
Sollentuna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
290 tkr
Resultat efter fin. poster
104 tkr
Soliditet
78 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Lindvägen 47 A, 192 70 Sollentuna
Postadress
c/o Tommy Cederholm, Lindvägen 47 A, 192 70 Sollentuna
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska sprida och förmedla evidensbaserad kunskap om livsstilens betydelse för hälsan med fokus på nutrition, t.ex. matvanor och fysisk aktivitet. Företagets målgrupper är universitet, högskolor, myndigheter, kommuner, landsting, företag, stiftelser och föreningar. Tjänster som företaget erbjuder är expertuppdrag såsom föreläsningar, kurser, projektledning, faktagranskning, sakkunnighetsbedömningar, populärvetenskapliga böcker och utredningar. Den bransch inom vilken bolaget kommer att bedriva sin verksamhet kan kallas "Kunskapsförmedling inom hälsa och sjukvård".
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 441 tkr | 336 tkr | – |
| 2021 | 450 tkr | 298 tkr | 244 tkr |
| 2022 | 231 tkr | 101 tkr | 265 tkr |
| 2023 | 282 tkr | 125 tkr | 157 tkr |
| 2024 | 301 tkr | 170 tkr | 189 tkr |
| 2025 | 290 tkr | 104 tkr | 139 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 77,9 % – branschmedian 56,1 %
Vinstmarginal 35,9 % – branschmedian 4,3 %
Omsättningstillväxt −3,7 % – branschmedian 2 %
Median för 10736 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 290 | 301 | 282 | 231 | 450 | 441 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | – | 0 | 2 | 0 | – |
| Rörelseintäkter | 290 | 301 | 282 | 233 | 450 | – |
| Övriga externa kostnader | 186 | 132 | 158 | 132 | 152 | – |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Rörelsekostnader | 186 | 132 | 158 | 132 | 152 | – |
| Rörelseresultat | 104 | 169 | 125 | 100 | 298 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | 0 | 1 | 0 | 0 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 104 | 170 | 125 | 101 | 298 | 336 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 159 | −75 | – |
| Resultat före skatt | 104 | 170 | 125 | 260 | 223 | – |
| Skatt på årets resultat | 24 | 39 | 32 | 58 | 47 | – |
| Årets resultat | 80 | 131 | 93 | 201 | 176 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 19 | 66 | 122 | 30 | 113 | – |
| Kortfristiga fordringar | 79 | 96 | 147 | 35 | 117 | – |
| Kassa och bank | 100 | 170 | 85 | 271 | 412 | – |
| Omsättningstillgångar | 178 | 266 | 232 | 306 | 529 | – |
| Summa tillgångar | 178 | 266 | 232 | 306 | 529 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 9 | 7 | 15 | 14 | 18 | – |
| Fritt eget kapital | 89 | 139 | 107 | 215 | 194 | – |
| Eget kapital | 139 | 189 | 157 | 265 | 244 | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 159 | – |
| Leverantörsskulder | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 8 | 6 | – |
| Kortfristiga skulder | 39 | 77 | 75 | 42 | 127 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 178 | 266 | 232 | 306 | 529 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 130 | 100 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 77,9 % | 71 % | 67,9 % | 86,5 % | 69,9 % | – |
| Kassalikviditet | 453 % | 345 % | 311 % | 738 % | 417 % | – |
| Rörelsemarginal | 35,8 % | 56,2 % | 44,2 % | 43,5 % | 66,1 % | – |
| Vinstmarginal | 35,9 % | 56,5 % | 44,3 % | 43,7 % | 66,2 % | 76,2 % |
| Omsättningstillväxt | −3,7 % | 6,7 % | 22,1 % | −48,7 % | 2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 57,7 % | 69,6 % | 58,9 % | 76 % | 72,2 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 80 tkr | 131 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 80 tkr | 131 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −131 tkr | −93 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 131 tkr | 93 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 130 tkr | 100 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 139 tkr | 189 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 80 tkr | 131 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 130 tkr | 100 tkr |
| Forslag disposition | 89 tkr | 139 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 89 tkr | 9 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 23 tkr | 4 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 37 tkr | 26 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 33 tkr | 46 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 6 tkr | 31 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Hälsomakarna i Stockholm ABHuvudarbetsställe
Lindvägen 47 A, 192 70 Sollentuna
Frisör & skönhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559216-2068
Registreringsdatum
27 augusti 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Sollentuna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Frisör & skönhet
- SNI 96.230 – Dagspa, bastu och ångbastu
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.