swereg

Hamilton Tree Solutions AB

559174-0179Aktiebolagreg. 2018

Jordbruk, skog & fiske
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Uppsala, Uppsala län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

697 tkr

−46 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

−151 tkr

−150 % mot föregående år

Soliditet

51 %

−4,3 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Krusenberg Udden 909, 741 76 Uppsala

Postadress

c/o William Hamilton, Krusenberg Udden 909, 741 76 Uppsala

Verksamhetsbeskrivning

Alla former av "trädlösningar". Nedtagning av träd genom fällning och klättring, naturvårdsröjningar, beskärning, gallring samt konsultation inom yrket. Även snickeriarbeten och förädling av trä och stålprodukter.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2019689 tkr46 tkr86 tkr
2020545 tkr15 tkr98 tkr
2021823 tkr72 tkr154 tkr
2022473 tkr51 tkr95 tkr
2023692 tkr142 tkr208 tkr
20241 284 tkr304 tkr309 tkr
2025697 tkr−151 tkr208 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 50,6 % – branschmedian 51,2 %

Vinstmarginal −21,7 % – branschmedian 10 %

Omsättningstillväxt −45,7 % – branschmedian 1,6 %

Median för 2773 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Nettoomsättning6971 284692473823545689
Övriga rörelseintäkter29–––080
Rörelseintäkter7261 284692473823552689
Råvaror och förnödenheter9347606138190
Handelsvaror055659848
Övriga externa kostnader352412213130311240291
Personalkostnader296433252226392269303
Av- och nedskrivningar1132312––––
Rörelsekostnader854971543422750537642
Rörelseresultat−12831314951721647
Ränteintäkter och liknande000––––
Räntekostnader och liknande23970000
Finansiella poster−23−9−7−0−0−0−0
Resultat efter finansiella poster−15130414251721546
Bokslutsdispositioner50−50–––––
Resultat före skatt−10125414251721546
Skatt på årets resultat053301116311
Årets resultat−10120211340571236

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Materiella anläggningstillgångar246196219––––
Finansiella anläggningstillgångar111–0816
Anläggningstillgångar247196219–0816
Kundfordringar7174157064064
Kortfristiga fordringar734920181154567
Kassa och bank157911721111248880
Omsättningstillgångar165440373120239133147
Summa tillgångar412636592120239142163
Aktiekapital50505050505050
Bundet eget kapital50505050505050
Balanserat resultat2595845448360
Fritt eget kapital158259158451044836
Eget kapital208309208951549886
Obeskattade reserver050–––––
Långfristiga skulder0047––––
Leverantörsskulder1737552181515
Skatteskulder13571840−43
Kortfristiga skulder20427733825854477
Summa eget kapital och skulder412636592120239142163

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022202120202019
Medelantal anställda1111111
Föreslagen utdelning (tkr)150–100–100––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022202120202019
Soliditet50,6 %54,9 %35,1 %79,2 %64,6 %69 %52,8 %
Kassalikviditet81 %159 %110 %480 %283 %304 %191 %
Rörelsemarginal−18,3 %24,4 %21,5 %10,9 %8,8 %2,9 %6,8 %
Vinstmarginal−21,7 %23,7 %20,5 %10,8 %8,8 %2,8 %6,7 %
Omsättningstillväxt−45,7 %85,6 %46,3 %−42,5 %51 %−20,9 %–
Avkastning på eget kapital−48,5 %65,2 %54,3 %42,6 %36,6 %12,3 %41,8 %
Omsättning per anställd697 tkr1 284 tkr692 tkr473 tkr823 tkr545 tkr689 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (34)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Andra langfristiga vardepappersinnehav900900
Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden900900
Arets resultat eget kapital−101 tkr202 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat−101 tkr202 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−202 tkr−113 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning202 tkr113 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning–100 tkr
Forandring eget kapital totalt208 tkr309 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat−101 tkr202 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning–100 tkr
Forandring periodiseringsfond50 tkr−50 tkr
Forslag disposition158 tkr259 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning8 tkr259 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter0173 tkr
Inventarier verktyg installationer205 tkr196 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden269 tkr230 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar64 tkr35 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop39 tkr–
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar30 tkr23 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar41 tkr–
Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden42 tkr–
Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar1 tkr–
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar493 tkr–
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop535 tkr–
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar84 tkr–
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar82 tkr–
Ovriga fordringar kortfristiga821 tkr
Ovriga kortfristiga skulder173 tkr130 tkr
Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut047 tkr
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut00
Periodiseringsfonder050 tkr
Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar7290
Upplupna kostnader forutbetalda intakter06 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 nov. 2024 – 31 okt. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 nov. 2023 – 31 okt. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 nov. 2022 – 31 okt. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 nov. 2021 – 31 okt. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 nov. 2020 – 31 okt. 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 1 nov. 2019 – 31 okt. 2020 · Inlämnad –

  • Hamilton Tree Solutions ABHuvudarbetsställe

    Krusenberg Udden 909, 741 76 Uppsala

    Jordbruk, skog & fiske

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559174-0179

Registreringsdatum

3 oktober 2018

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Uppsala, Uppsala län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Jordbruk, skog & fiske

  • SNI 02.102 – Skogsskötsel
  • SNI 81.300 – Skötsel och underhåll av grönytor

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler