Hammarby Kajkrog AB
556732-7381Aktiebolagreg. 2007
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
13 317 tkr
Resultat efter fin. poster
163 tkr
Soliditet
2 %
Anställda
9
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kryssargatan 2, 120 63 Stockholm
Postadress
Kryssargatan 2, 120 63 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva restaurangverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 11 134 tkr | 469 tkr | – |
| 2022 | 12 781 tkr | 292 tkr | – |
| 2023 | 13 356 tkr | −2 589 tkr | 604 tkr |
| 2024 | 13 067 tkr | −1 311 tkr | 61 tkr |
| 2025 | 13 317 tkr | 163 tkr | 62 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 1,7 % – branschmedian 42,7 %
Vinstmarginal 1,2 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt 1,9 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15167 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 13 317 | 13 067 | 13 356 | 12 781 | 11 134 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 97 | 73 | – | – |
| Rörelseintäkter | 13 317 | 13 164 | 13 428 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 4 576 | 4 648 | 4 616 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 357 | 3 098 | 3 102 | – | – |
| Personalkostnader | 4 849 | 4 902 | 5 101 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 628 | 615 | 19 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 12 409 | 13 262 | 12 838 | – | – |
| Rörelseresultat | 908 | −97 | 590 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 168 | 185 | 64 | – | – |
| Finansiella poster | −745 | −1 214 | −3 179 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 163 | −1 311 | −2 589 | 292 | 469 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 680 | −150 | – | – |
| Resultat före skatt | 163 | −631 | −2 739 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 162 | 229 | 96 | – | – |
| Årets resultat | 1 | −860 | −2 835 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 1 200 | 1 600 | 2 000 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 731 | 888 | 1 035 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 642 | 642 | 642 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 573 | 3 130 | 3 677 | – | – |
| Varulager | 131 | 154 | 160 | – | – |
| Kundfordringar | 64 | 103 | 46 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 662 | 271 | 634 | – | – |
| Kassa och bank | 179 | 169 | 133 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 972 | 594 | 926 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 545 | 3 724 | 4 603 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 1 282 | 1 882 | 2 482 | – | – |
| Balanserat resultat | −1 221 | −961 | 957 | – | – |
| Fritt eget kapital | −1 220 | −1 821 | −1 878 | – | – |
| Eget kapital | 62 | 61 | 604 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 680 | – | – |
| Avsättningar | 371 | 494 | 618 | – | – |
| Långfristiga skulder | 596 | 733 | 181 | – | – |
| Leverantörsskulder | 875 | 1 056 | 1 260 | – | – |
| Skatteskulder | 141 | 51 | 117 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 516 | 2 436 | 2 520 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 545 | 3 724 | 4 603 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 9 | 10 | 10 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 1,7 % | 1,6 % | 24,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 33 % | 18 % | 30 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 6,8 % | −0,7 % | 4,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 1,2 % | −10 % | −19,4 % | 2,3 % | 4,2 % |
| Omsättningstillväxt | 1,9 % | −2,2 % | 4,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 1,4 % | −1 417,9 % | −469,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 480 tkr | 1 307 tkr | 1 336 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (40)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 635 tkr | 635 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 2 276 tkr | 2 276 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | – | 722 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | – | 722 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | 1 641 tkr | 1 641 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 876 | −860 tkr |
| Exceptionella intakter | 0 | 34 tkr |
| Forandring avskrivning uppskrivna tillgangar | −600 tkr | −600 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 876 | −860 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 860 tkr | 2 835 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −860 tkr | −2 835 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 876 | −860 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga | 7 tkr | 7 tkr |
| Forslag disposition | −1 220 tkr | −1 821 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −1 220 tkr | −1 821 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 571 tkr | 143 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter | 1 200 tkr | 1 600 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter anskaffningsvarden | 2 000 tkr | 2 000 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter avskrivningar | 800 tkr | 400 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar | 400 tkr | 400 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 731 tkr | 888 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 2 336 tkr | 2 266 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 205 tkr | 1 178 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 70 tkr | 68 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 28 tkr | 15 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring uppskrivningar arets nedskrivningar uppskrivet belopp | 200 tkr | 200 tkr |
| Inventarier verktyg installationer uppskrivningar | −400 tkr | −200 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 131 tkr | 154 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 27 tkr | 25 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 480 tkr | 284 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 462 tkr | 581 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 361 tkr | 156 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 235 tkr | 578 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | −473 | 3 tkr |
| Perioderingsfonder specifikation | – | 0 |
| Resultat andelar koncernforetag inkl nedskrivning | −576 tkr | −1 032 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 558 tkr | 464 tkr |
| Uppskjuten skatteskuld | 371 tkr | 494 tkr |
| Uppskrivningsfond | 1 182 tkr | 1 782 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Hammarby Kajkrog ABHuvudarbetsställe
Kryssargatan 2, 120 63 Stockholm
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556732-7381
Registreringsdatum
28 juni 2007
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.