swereg

Hamra Hardware AB

559155-3507Aktiebolagreg. 2018

Bemanning & rekrytering
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Eskilstuna, Södermanlands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

1 393 tkr

−4 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

−221 tkr

−242 % mot föregående år

Soliditet

20 %

−13,7 p.e. mot föregående år

Anställda

2

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Hamra Gård 1, 635 20 Eskilstuna

Postadress

Hamra Gård 1, 635 20 Eskilstuna

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom vårdsektorn samt även bedriva snickeriverksamhet och därmed förenliga verksamheter.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2019632 tkr138 tkr156 tkr
20201 321 tkr−9 tkr148 tkr
20211 820 tkr253 tkr346 tkr
20221 911 tkr294 tkr330 tkr
20231 653 tkr199 tkr288 tkr
20241 455 tkr−65 tkr223 tkr
20251 393 tkr−221 tkr102 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 19,8 % – branschmedian 56,9 %

Vinstmarginal −15,9 % – branschmedian 7,6 %

Omsättningstillväxt −4,3 % – branschmedian −3,8 %

Median för 5476 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Nettoomsättning1 3931 4551 6531 9111 8201 321632
Övriga rörelseintäkter03–01518
Rörelseintäkter1 3931 4581 6531 9111 8211 326650
Råvaror och förnödenheter826154522091140
Övriga externa kostnader469418326413380425285
Personalkostnader1 0631 0391 0701 152971780209
Av- och nedskrivningar1444430
Övriga rörelsekostnader–––041318
Rörelsekostnader1 6151 5221 4541 6211 5671 335512
Rörelseresultat−222−64199290253−8138
Ränteintäkter och liknande1005−000
Räntekostnader och liknande0110000
Finansiella poster1−1−15−1−0−0
Resultat efter finansiella poster−221−65199294253−9138
Resultat före skatt−221−65199294253−9138
Skatt på årets resultat00416154031
Årets resultat−221−65158234199−9106

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Materiella anläggningstillgångar015913170
Finansiella anläggningstillgångar–036241640
Anläggningstillgångar01816373340
Kundfordringar791401390106199287
Kortfristiga fordringar273254195165106245331
Kassa och bank24241058547853212949
Omsättningstillgångar514665780642639375380
Summa tillgångar514666788658676408420
Aktiekapital50505050505050
Bundet eget kapital50505050505050
Balanserat resultat2732388046981060
Fritt eget kapital5217323828029698106
Eget kapital102223288330346148156
Avsättningar–––––33
Leverantörsskulder61312922242922
Skatteskulder12112367321522
Kortfristiga skulder413443501328329257261
Summa eget kapital och skulder514666788658676408420

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022202120202019
Medelantal anställda2222222
Föreslagen utdelning (tkr)–––200–––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022202120202019
Soliditet19,8 %33,5 %36,5 %50,2 %51,2 %36,2 %37,2 %
Kassalikviditet125 %150 %156 %196 %194 %146 %146 %
Rörelsemarginal−16 %−4,4 %12,1 %15,2 %13,9 %−0,6 %21,8 %
Vinstmarginal−15,9 %−4,5 %12 %15,4 %13,9 %−0,7 %21,8 %
Omsättningstillväxt−4,3 %−12 %−13,5 %5 %37,7 %109 %–
Avkastning på eget kapital−217,8 %−29 %54,8 %70,8 %57,3 %−5,9 %68 %
Omsättning per anställd696 tkr728 tkr827 tkr955 tkr910 tkr661 tkr316 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (20)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Andra langfristiga fordringar–0
Arets resultat eget kapital−221 tkr−65 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat−221 tkr−65 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning65 tkr−158 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning−65 tkr158 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott100 tkr–
Forandring eget kapital totalt102 tkr223 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat−221 tkr−65 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott100 tkr–
Forslag disposition52 tkr173 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning52 tkr173 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter125 tkr16 tkr
Inventarier verktyg installationer01 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden20 tkr20 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar20 tkr19 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar1 tkr4 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga68 tkr98 tkr
Ovriga kortfristiga skulder271 tkr383 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter69 tkr18 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –

  • Hamra Hardware ABHuvudarbetsställe

    Hamra Gård 1, 635 20 Eskilstuna

    Bemanning & rekrytering

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559155-3507

Registreringsdatum

11 april 2018

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Eskilstuna, Södermanlands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Bemanning & rekrytering

  • SNI 78.201 – Personaluthyrning
  • SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler