HANDELSHUSET DE ROXEN Aktiebolag
556411-1457Aktiebolagreg. 1990
Varberg, Hallands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−300 tkr
Soliditet
77 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Pechlins Gränd 5, 432 52 Varberg
Postadress
Pechlins Gränd 5, 432 52 Varberg
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att utföra fastighetsförvaltningstjänster samt bedriva handel med handel med industritillbehör, bestick och liknande konsumentprodukter samt bedriva förvaltning av aktier och andelar.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 220 tkr | −147 tkr | – |
| 2023 | 14 tkr | −348 tkr | – |
| 2024 | 142 tkr | −250 tkr | 1 481 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −300 tkr | 1 328 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 76,8 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal – – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt −100 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 142 | 14 | 220 |
| Rörelseintäkter | 0 | 143 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 139 | 264 | – | – |
| Personalkostnader | 60 | 61 | – | – |
| Rörelsekostnader | 199 | 325 | – | – |
| Rörelseresultat | −199 | −182 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | −115 | −98 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 17 | 48 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 14 | 18 | – | – |
| Finansiella poster | −101 | −67 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −300 | −250 | −348 | −147 |
| Bokslutsdispositioner | 146 | 106 | – | – |
| Resultat före skatt | −154 | −144 | – | – |
| Årets resultat | −154 | −144 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 394 | 410 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 394 | 410 | – | – |
| Varulager | 44 | 44 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 26 | 17 | – | – |
| Kassa och bank | 1 265 | 1 555 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 335 | 1 616 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 729 | 2 026 | – | – |
| Aktiekapital | 400 | 400 | – | – |
| Bundet eget kapital | 420 | 420 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 061 | 1 205 | – | – |
| Fritt eget kapital | 908 | 1 061 | – | – |
| Eget kapital | 1 328 | 1 481 | – | – |
| Långfristiga skulder | 343 | 490 | – | – |
| Leverantörsskulder | 2 | 5 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 58 | 54 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 729 | 2 026 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 100 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 76,8 % | 73,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 2 222 % | 2 886 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | −128,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | – | −176,1 % | −2 485,7 % | −66,8 % |
| Omsättningstillväxt | −100 % | 914,3 % | −93,6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −11,6 % | −9,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 295 tkr | 410 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 11 000 tkr | 11 000 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 115 tkr | 98 tkr |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | 10 705 tkr | 10 590 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 99 tkr | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 99 tkr | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 99 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar forsaljningar | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | −154 tkr | −144 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 146 tkr | 106 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −154 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 144 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −144 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 1 328 tkr | 1 481 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −154 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forslag disposition | 908 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 808 tkr | – |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 44 tkr | 44 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 26 tkr | 17 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 31 tkr | 24 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 11 tkr | 0 |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 343 tkr | 490 tkr |
| Stallda sakerheter | 295 tkr | 410 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 25 tkr | 26 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
HANDELSHUSET DE ROXEN AktiebolagHuvudarbetsställe
Pechlins Gränd 5, 432 52 Varberg
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556411-1457
Registreringsdatum
5 december 1990
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Varberg, Hallands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
400 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.831 – Partihandel med virke och andra byggmaterial
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-07). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.