Handor Aktiebolag
556224-3641Aktiebolagreg. 1983
Falun, Dalarnas län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
855 tkr
Soliditet
98 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Falun
Postadress
c/o Svenska Standardbolag Ab, Box 292, 791 27 Falun
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva dokumentation av affärskoncept och utbildningsmaterial, konsultverksamhet inom handel och restaurang, samt förvaltning och handel med värdepapper och fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 552 tkr | 231 tkr | – |
| 2017 | 239 tkr | 34 tkr | – |
| 2018 | 213 tkr | 27 tkr | 662 tkr |
| 2019 | 303 tkr | 130 tkr | 764 tkr |
| 2020 | 155 tkr | 40 tkr | 795 tkr |
| 2021 | 9 tkr | −105 tkr | 191 tkr |
| 2022 | 2 tkr | 44 tkr | 235 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −12 tkr | 223 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −13 tkr | 210 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 855 tkr | 1 066 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 98,3 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 2 | 9 | 155 | 303 | 213 | 239 | 552 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 59 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 61 | 9 | 155 | 303 | 213 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 9 | 14 | 12 | 15 | 107 | 111 | 143 | 148 | – | – |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 1 | 6 | 5 | 30 | 38 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 9 | 14 | 12 | 16 | 114 | 115 | 173 | 186 | – | – |
| Rörelseresultat | −9 | −14 | −12 | 45 | −105 | 40 | 130 | 27 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 6 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 864 | 1 | 0 | −1 | 0 | 0 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 855 | −13 | −12 | 44 | −105 | 40 | 130 | 27 | 34 | 231 |
| Resultat före skatt | 855 | −13 | −12 | 44 | −105 | 40 | 130 | 27 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 9 | 28 | 7 | – | – |
| Årets resultat | 855 | −13 | −12 | 44 | −105 | 31 | 102 | 20 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 0 | 34 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 502 | −1 048 | 502 | 502 | 502 | 502 | 502 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 502 | −1 048 | 502 | 536 | 502 | 502 | 502 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 3 | 11 | 91 | 114 | 134 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 4 | 2 | 2 | 5 | 86 | 140 | 142 | 200 | – | – |
| Kassa och bank | 1 080 | 53 | 1 620 | 71 | 81 | 271 | 260 | 174 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 084 | 55 | 1 623 | 76 | 167 | 411 | 402 | 374 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 084 | 557 | 575 | 578 | 703 | 913 | 904 | 876 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 90 | 103 | 115 | 71 | 175 | 644 | 542 | 522 | – | – |
| Fritt eget kapital | 946 | 90 | 103 | 115 | 71 | 675 | 644 | 542 | – | – |
| Eget kapital | 1 066 | 210 | 223 | 235 | 191 | 795 | 764 | 662 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 0 | 1 | 0 | 22 | 19 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 18 | 347 | 351 | 343 | 513 | 118 | 140 | 214 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 084 | 557 | 575 | 578 | 703 | 913 | 904 | 876 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 900 | – | 0 | – | – | 500 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 98,3 % | 37,7 % | 38,8 % | 40,6 % | 27,1 % | 87,1 % | 84,5 % | 75,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 5 912 % | 16 % | 462 % | 22 % | 33 % | 349 % | 287 % | 175 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | 2 247,4 % | −1 162,4 % | 25,7 % | 42,8 % | 12,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | 2 200 % | −1 166,7 % | 25,8 % | 42,9 % | 12,7 % | 14,2 % | 41,9 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | −100 % | −77,8 % | −94,2 % | −48,8 % | 42,3 % | −10,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 80,3 % | −6,2 % | −5,2 % | 18,9 % | −54,9 % | 3,9 % | 13,4 % | 3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 0 tkr | 0 tkr | 0 tkr | 2 tkr | 9 tkr | 155 tkr | 303 tkr | 213 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 0 | 502 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 0 | 502 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 502 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 855 tkr | −13 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 855 tkr | −13 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 13 tkr | 12 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −13 tkr | −12 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 066 tkr | 210 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 855 tkr | −13 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 946 tkr | 90 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 46 tkr | 90 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 4 tkr | 2 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 18 tkr | 347 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 859 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Handor AktiebolagHuvudarbetsställe
Falun
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556224-3641
Registreringsdatum
18 januari 1983
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Falun, Dalarnas län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.