swereg

Handpicked Brands Sweden AB

559349-2233Aktiebolagreg. 2021

Butik & handel
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Munka-Ljungby, Skåne län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

6 706 tkr

+29 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

474 tkr

−30 % mot föregående år

Soliditet

45 %

+6,4 p.e. mot föregående år

Anställda

2

+100 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Mästaregatan 18, 266 35 Munka-Ljungby

Postadress

Mästaregatan 18, 266 35 Munka-Ljungby

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska importera och distribuera heminredning, textil och presenter.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2023770 tkr53 tkr67 tkr
20242 541 tkr316 tkr238 tkr
20245 217 tkr678 tkr661 tkr
20256 706 tkr474 tkr748 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 45,2 % – branschmedian 47 %

Vinstmarginal 7,1 % – branschmedian 1,6 %

Omsättningstillväxt 28,5 % – branschmedian 0,4 %

Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420242023
Nettoomsättning6 7065 2172 541770
Övriga rörelseintäkter211591
Rörelseintäkter6 7275 2322 550770
Råvaror och förnödenheter3 4252 7021 399464
Övriga externa kostnader1 9361 265634253
Personalkostnader8525381880
Övriga rörelsekostnader3647140
Rörelsekostnader6 2504 5532 234717
Rörelseresultat47867931653
Ränteintäkter och liknande00––
Räntekostnader och liknande3100
Finansiella poster−3−1−0−0
Resultat efter finansiella poster47467831653
Bokslutsdispositioner−100−100−890
Resultat före skatt37457822753
Skatt på årets resultat871555511
Årets resultat28742317242

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420242023
Varulager78878019195
Kundfordringar568809411197
Kortfristiga fordringar568825423202
Kassa och bank80648639188
Omsättningstillgångar2 1622 0911 004385
Summa tillgångar2 1622 0911 004385
Aktiekapital25252525
Bundet eget kapital25252525
Balanserat resultat436213420
Fritt eget kapital72363621342
Eget kapital74866123867
Obeskattade reserver289189890
Leverantörsskulder736705327155
Skatteskulder2142116711
Kortfristiga skulder1 1241 240677318
Summa eget kapital och skulder2 1622 0911 004385

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420242023
Medelantal anställda2110
Föreslagen utdelning (tkr)200200––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420242023
Soliditet45,2 %38,8 %30,8 %17,3 %
Kassalikviditet122 %106 %120 %91 %
Rörelsemarginal7,1 %13 %12,4 %6,9 %
Vinstmarginal7,1 %13 %12,4 %6,9 %
Omsättningstillväxt28,5 %105,3 %230,2 %–
Avkastning på eget kapital38,4 %64 %72 %62,5 %
Omsättning per anställd3 353 tkr5 217 tkr2 541 tkr–
Övriga poster i årsredovisningen (18)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital287 tkr423 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat287 tkr423 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−423 tkr−172 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning423 tkr172 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning200 tkr–
Forandring eget kapital totalt748 tkr661 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat287 tkr423 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning200 tkr–
Forandring periodiseringsfond−100 tkr−100 tkr
Forslag disposition723 tkr636 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning523 tkr436 tkr
Forslag disposition utdelning annan utdelning200 tkr200 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter016 tkr
Lager fardiga varor handelsvaror788 tkr780 tkr
Ovriga kortfristiga skulder155 tkr310 tkr
Periodiseringsfonder289 tkr189 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter19 tkr15 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 feb. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 feb. 2023 – 31 jan. 2024 · Inlämnad –

  • Handpicked Brands Sweden ABHuvudarbetsställe

    Mästaregatan 18, 266 35 Munka-Ljungby

    Butik & handel

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559349-2233

Registreringsdatum

29 november 2021

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Ängelholm, Skåne län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Butik & handel

  • SNI 47.123 – Detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler