Handshake Property AB
559368-6677Aktiebolagreg. 2022
Spånga, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 748 tkr
Resultat efter fin. poster
1 339 tkr
Soliditet
64 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Vinstavägen 6 B, 163 54 Spånga
Postadress
Vinstavägen 6 B, 163 54 Spånga
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva verksamhet inom rådgivning i fastighetsbranschen.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 360 tkr | 325 tkr | 282 tkr |
| 2023 | 156 tkr | 95 tkr | 160 tkr |
| 2024 | 52 tkr | 20 tkr | 76 tkr |
| 2025 | 2 748 tkr | 1 339 tkr | 1 129 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 64,3 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 48,7 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 5 210,8 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 748 | 52 | 156 | 360 |
| Rörelseintäkter | 2 748 | 52 | 156 | 360 |
| Övriga externa kostnader | 291 | 31 | 63 | 32 |
| Personalkostnader | 1 118 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 409 | 31 | 63 | 32 |
| Rörelseresultat | 1 339 | 20 | 93 | 328 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | −0 | 2 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | – | 0 | 3 |
| Finansiella poster | 0 | −0 | 2 | −3 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 339 | 20 | 95 | 325 |
| Resultat före skatt | 1 339 | 20 | 95 | 325 |
| Skatt på årets resultat | 286 | 4 | 22 | 68 |
| Årets resultat | 1 053 | 16 | 73 | 257 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 497 | 19 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 864 | 68 | 69 | 1 |
| Kassa och bank | 892 | 22 | 208 | 359 |
| Omsättningstillgångar | 1 756 | 90 | 277 | 360 |
| Summa tillgångar | 1 756 | 90 | 277 | 360 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 51 | 35 | 62 | – |
| Fritt eget kapital | 1 104 | 51 | 135 | 257 |
| Eget kapital | 1 129 | 76 | 160 | 282 |
| Leverantörsskulder | 4 | 1 | – | – |
| Skatteskulder | 220 | 0 | 91 | 68 |
| Kortfristiga skulder | 628 | 15 | 118 | 78 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 756 | 90 | 277 | 360 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 700 | – | 100 | 195 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 64,3 % | 83,8 % | 57,6 % | 78,3 % |
| Kassalikviditet | 280 % | 617 % | 236 % | 460 % |
| Rörelsemarginal | 48,7 % | 39,2 % | 59,5 % | 91,2 % |
| Vinstmarginal | 48,7 % | 39 % | 60,7 % | 90,4 % |
| Omsättningstillväxt | 5 210,8 % | −66,9 % | −56,6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 93,3 % | 21,1 % | 45,6 % | 91,1 % |
| Omsättning per anställd | 2 748 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 1 053 tkr | 16 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 053 tkr | 16 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −16 tkr | −73 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 16 tkr | 73 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 100 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 129 tkr | 76 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 053 tkr | 16 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 100 tkr |
| Forslag disposition | 1 104 tkr | 51 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 404 tkr | 51 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 172 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | 50 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 269 tkr | 3 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 195 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 134 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 3 mars 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Handshake Property ABHuvudarbetsställe
Vinstavägen 6 B, 163 54 Spånga
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559368-6677
Registreringsdatum
3 mars 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.310 – Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.