HANDVERKET i STOCKHOLM AB
559286-2402Aktiebolagreg. 2020
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
713 tkr
Resultat efter fin. poster
182 tkr
Soliditet
63 %
Anställda
–
Handverket i Stockholm | En mötesplats för kreativt skapande
handverket.se
Adresser
Besöksadress
Banérgatan 48, 115 26 Stockholm
Postadress
Banérgatan 48, 115 26 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är syjunta, möten med textil inriktning, kurser, försäljning med textil anknytning, uthyrning av lokal, bemanning som extra personal vid behov med textil anknytning, konsultverksamhet företrädesvis inom textil verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 346 tkr | 36 tkr | 46 tkr |
| 2022 | 394 tkr | 13 tkr | 64 tkr |
| 2023 | 411 tkr | 42 tkr | 58 tkr |
| 2024 | 508 tkr | 72 tkr | 85 tkr |
| 2025 | 713 tkr | 182 tkr | 179 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 63,4 % – branschmedian 65,6 %
Vinstmarginal 25,5 % – branschmedian 7,6 %
Omsättningstillväxt 40,4 % – branschmedian −0,2 %
Median för 9024 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 713 | 508 | 411 | 394 | 346 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 713 | 508 | 411 | 394 | 346 |
| Råvaror och förnödenheter | 301 | 231 | 196 | 183 | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 85 |
| Övriga externa kostnader | 211 | 171 | 139 | 171 | 197 |
| Personalkostnader | 16 | 23 | 24 | 8 | – |
| Av- och nedskrivningar | 3 | 10 | 10 | 10 | 17 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 531 | 435 | 369 | 373 | 299 |
| Rörelseresultat | 182 | 73 | 42 | 22 | 47 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 1 | 0 | 8 | 11 |
| Finansiella poster | −0 | −1 | −0 | −8 | −11 |
| Resultat efter finansiella poster | 182 | 72 | 42 | 13 | 36 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 9 | −9 |
| Resultat före skatt | 182 | 72 | 42 | 22 | 27 |
| Skatt på årets resultat | 38 | 16 | 9 | 5 | 6 |
| Årets resultat | 144 | 56 | 33 | 18 | 21 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 3 | 13 | 23 | 33 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 3 | 13 | 23 | 33 |
| Varulager | – | – | – | 0 | 5 |
| Kundfordringar | 8 | 18 | 6 | 6 | 45 |
| Kortfristiga fordringar | 8 | 20 | 12 | 7 | 46 |
| Kassa och bank | 275 | 102 | 81 | 71 | 222 |
| Omsättningstillgångar | 282 | 122 | 93 | 79 | 273 |
| Summa tillgångar | 282 | 125 | 106 | 102 | 307 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 10 | 3 | 0 | 21 | – |
| Fritt eget kapital | 154 | 60 | 33 | 39 | 21 |
| Eget kapital | 179 | 85 | 58 | 64 | 46 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 9 |
| Långfristiga skulder | 3 | 0 | 1 | 1 | 200 |
| Leverantörsskulder | 40 | 24 | 39 | 26 | 17 |
| Skatteskulder | 38 | 12 | 8 | 11 | 6 |
| Kortfristiga skulder | 100 | 40 | 47 | 37 | 51 |
| Summa eget kapital och skulder | 282 | 125 | 106 | 102 | 307 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 75 | 0 | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 63,4 % | 67,6 % | 54,8 % | 62,7 % | 17,5 % |
| Kassalikviditet | 282 % | 302 % | 198 % | 213 % | 522 % |
| Rörelsemarginal | 25,6 % | 14,3 % | 10,2 % | 5,5 % | 13,7 % |
| Vinstmarginal | 25,5 % | 14,1 % | 10,2 % | 3,4 % | 10,4 % |
| Omsättningstillväxt | 40,4 % | 23,6 % | 4,2 % | 14 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 80,7 % | 66,5 % | 56,9 % | 27,6 % | 46,2 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 144 tkr | 56 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 144 tkr | 56 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −56 tkr | −33 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 56 tkr | 33 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 50 tkr | 30 tkr |
| Forskott fran kunder | 4 tkr | 2 tkr |
| Forslag disposition | 154 tkr | 60 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 79 tkr | 60 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 75 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 3 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 50 tkr | 50 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 50 tkr | 47 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 3 tkr | 10 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | 2 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 18 tkr | 2 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 3 tkr | 201 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 30 nov. 2020 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
HANDVERKET i STOCKHOLM ABHuvudarbetsställe
Banérgatan 48, 115 26 Stockholm
Utbildning
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559286-2402
Registreringsdatum
30 november 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Utbildning
- SNI 85.599 – Annan övrig utbildning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.