Hani Jazzar Media AB
559148-0156Aktiebolagreg. 2018
Hägersten, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
121 tkr
Resultat efter fin. poster
−55 tkr
Soliditet
81 %
Anställda
0
Hani Jazzar Music
hanijazzar.com
Adresser
Besöksadress
Hägerstensvägen 265, 129 38 Hägersten
Postadress
c/o Hani Jazzar, Hägerstensvägen 265, 129 38 Hägersten
Verksamhetsbeskrivning
Mediaproduktion av musik, film och spel, samt liveframträdanden av musik.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 763 tkr | 361 tkr | 261 tkr |
| 2019 | 334 tkr | 199 tkr | 377 tkr |
| 2020 | 294 tkr | 163 tkr | 471 tkr |
| 2021 | 495 tkr | 274 tkr | 633 tkr |
| 2022 | 872 tkr | 736 tkr | 870 tkr |
| 2023 | 1 173 tkr | 283 tkr | 734 tkr |
| 2024 | 946 tkr | 204 tkr | 596 tkr |
| 2025 | 121 tkr | −55 tkr | 389 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 81,2 % – branschmedian 66,1 %
Vinstmarginal −45,4 % – branschmedian 7,8 %
Omsättningstillväxt −87,2 % – branschmedian −3,9 %
Median för 5811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 121 | 946 | 1 173 | 872 | 495 | 294 | 334 | 763 |
| Rörelseintäkter | 121 | 946 | 1 173 | 872 | 495 | 294 | 334 | 763 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 3 | 9 | 11 | 2 | 0 | 5 | 12 |
| Övriga externa kostnader | 163 | 213 | 220 | 104 | 122 | 108 | 109 | 105 |
| Personalkostnader | 5 | 545 | 656 | 2 | 78 | 3 | 9 | 286 |
| Av- och nedskrivningar | 19 | 19 | 19 | 19 | 19 | 19 | 12 | 0 |
| Rörelsekostnader | 186 | 779 | 903 | 136 | 221 | 130 | 136 | 402 |
| Rörelseresultat | −65 | 167 | 270 | 736 | 275 | 163 | 199 | 361 |
| Ränteintäkter och liknande | 12 | 42 | 13 | 0 | 0 | −0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 5 | 0 | 0 | 0 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 10 | 38 | 13 | −0 | −0 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −55 | 204 | 283 | 736 | 274 | 163 | 199 | 361 |
| Bokslutsdispositioner | 50 | 9 | −74 | −185 | −69 | −42 | −50 | −90 |
| Resultat före skatt | −5 | 213 | 209 | 551 | 205 | 121 | 148 | 270 |
| Skatt på årets resultat | 2 | 51 | 45 | 114 | 43 | 27 | 32 | 60 |
| Årets resultat | −7 | 162 | 164 | 437 | 162 | 94 | 116 | 211 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 252 | 271 | 290 | 309 | 328 | 347 | 234 | 0 |
| Anläggningstillgångar | 252 | 271 | 290 | 309 | 328 | 347 | 234 | 0 |
| Kundfordringar | 4 | 52 | 120 | 65 | 9 | 3 | 5 | 6 |
| Kortfristiga fordringar | 5 | 52 | 146 | 108 | 23 | 27 | 68 | 6 |
| Kassa och bank | 662 | 994 | 1 146 | 1 118 | 617 | 359 | 312 | 588 |
| Omsättningstillgångar | 668 | 1 046 | 1 292 | 1 225 | 640 | 386 | 380 | 594 |
| Summa tillgångar | 920 | 1 317 | 1 582 | 1 535 | 969 | 733 | 614 | 594 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 346 | 384 | 520 | 383 | 421 | 327 | 211 | 0 |
| Fritt eget kapital | 339 | 546 | 684 | 820 | 583 | 421 | 327 | 211 |
| Eget kapital | 389 | 596 | 734 | 870 | 633 | 471 | 377 | 261 |
| Obeskattade reserver | 451 | 502 | 510 | 437 | 252 | 182 | 141 | 90 |
| Skatteskulder | 65 | 119 | 172 | 157 | 70 | 59 | 92 | 60 |
| Kortfristiga skulder | 80 | 219 | 338 | 228 | 84 | 80 | 96 | 243 |
| Summa eget kapital och skulder | 920 | 1 317 | 1 582 | 1 535 | 969 | 733 | 614 | 594 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0.5 | 1 | 0 | 1 | – | 0 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 200 | 300 | 300 | 300 | 200 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 81,2 % | 75,5 % | 72 % | 79,3 % | 86 % | 84 % | 79,6 % | 56 % |
| Kassalikviditet | 837 % | 477 % | 382 % | 537 % | 765 % | 485 % | 395 % | 245 % |
| Rörelsemarginal | −54 % | 17,6 % | 23 % | 84,4 % | 55,4 % | 55,6 % | 59,4 % | 47,3 % |
| Vinstmarginal | −45,4 % | 21,6 % | 24,1 % | 84,4 % | 55,4 % | 55,3 % | 59,4 % | 47,3 % |
| Omsättningstillväxt | −87,2 % | −19,3 % | 34,5 % | 76 % | 68,6 % | −12,2 % | −56,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −1,8 % | 27,2 % | 22,4 % | 50,2 % | 25,6 % | 20 % | 30,9 % | 80,8 % |
| Omsättning per anställd | – | 1 892 tkr | 1 173 tkr | – | 495 tkr | – | – | 763 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −7 tkr | 162 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −7 tkr | 162 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −162 tkr | −164 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 162 tkr | 164 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | 300 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 50 tkr | 9 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 252 tkr | 271 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 378 tkr | 378 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 126 tkr | 107 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 19 tkr | 19 tkr |
| Forslag disposition | 339 tkr | 546 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 139 tkr | 246 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 200 tkr | 300 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 tkr | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 15 tkr | 100 tkr |
| Periodiseringsfonder | 451 tkr | 502 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Hani Jazzar Media ABHuvudarbetsställe
Hägerstensvägen 265, 129 38 Hägersten
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559148-0156
Registreringsdatum
2 februari 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 59.200 – Ljudinspelning och musikutgivning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.