Hans Ferm Schakt AB
556971-4875Aktiebolagreg. 2014
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−50 tkr
Soliditet
91 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ellegatan 1, 753 16 Uppsala
Postadress
c/o Hans Ferm, Ellegatan 1, 753 16 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva schakt och markarbeten och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 733 tkr | 258 tkr | – |
| 2018 | 1 769 tkr | 57 tkr | – |
| 2019 | 1 859 tkr | 134 tkr | 382 tkr |
| 2020 | 1 940 tkr | 273 tkr | 446 tkr |
| 2021 | 1 867 tkr | 67 tkr | 438 tkr |
| 2022 | 1 653 tkr | 65 tkr | 601 tkr |
| 2023 | 1 772 tkr | 787 tkr | 1 077 tkr |
| 2024 | −0 tkr | 220 tkr | 1 050 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −50 tkr | 849 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 91 % – branschmedian 53,2 %
Vinstmarginal – – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −100 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37696 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | −0 | 1 772 | 1 653 | 1 867 | 1 940 | 1 859 | 1 769 | 1 733 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 275 | 537 | 27 | 9 | 21 | 31 | – | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 275 | 2 309 | 1 680 | 1 877 | 1 961 | 1 889 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 17 | 0 | 17 | 0 | 39 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 21 | 49 | 741 | 640 | 722 | 644 | 581 | – | – |
| Personalkostnader | 30 | 30 | 720 | 520 | 654 | 621 | 695 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 45 | 440 | 395 | 395 | 407 | – | – |
| Rörelsekostnader | 51 | 78 | 1 522 | 1 600 | 1 789 | 1 660 | 1 722 | – | – |
| Rörelseresultat | −51 | 196 | 786 | 80 | 88 | 301 | 168 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 24 | 8 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 0 | 8 | 15 | 20 | 29 | 34 | – | – |
| Finansiella poster | 1 | 24 | 0 | −15 | −20 | −29 | −34 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −50 | 220 | 787 | 65 | 67 | 273 | 134 | 57 | 258 |
| Bokslutsdispositioner | 50 | 0 | −31 | 141 | 50 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 0 | 220 | 756 | 206 | 117 | 273 | 134 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 2 | 47 | 156 | 43 | 25 | 59 | 29 | – | – |
| Årets resultat | −1 | 174 | 600 | 163 | 93 | 214 | 105 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 135 | 389 | 604 | 1 000 | 1 395 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 20 | 155 | 409 | 624 | 1 020 | 1 415 | – | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 43 | 210 | 248 | 235 | 242 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 69 | 84 | 190 | 436 | 472 | 458 | 454 | – | – |
| Kassa och bank | 1 030 | 1 334 | 1 281 | 406 | 470 | 469 | 182 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 099 | 1 418 | 1 471 | 842 | 941 | 927 | 636 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 099 | 1 438 | 1 626 | 1 252 | 1 566 | 1 947 | 2 050 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 800 | 827 | 426 | 388 | 296 | 182 | 226 | – | – |
| Fritt eget kapital | 799 | 1 000 | 1 027 | 551 | 388 | 396 | 332 | – | – |
| Eget kapital | 849 | 1 050 | 1 077 | 601 | 438 | 446 | 382 | – | – |
| Obeskattade reserver | 190 | 240 | 240 | 209 | 350 | 400 | 400 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 287 | 576 | 863 | 1 148 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 2 | 0 | 27 | 27 | 22 | – | – |
| Skatteskulder | 12 | 60 | 61 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 60 | 147 | 310 | 154 | 201 | 238 | 121 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 099 | 1 438 | 1 626 | 1 252 | 1 566 | 1 947 | 2 050 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 500 | 200 | 200 | 125 | – | 100 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 91 % | 86,3 % | 77,9 % | 61,3 % | 45,7 % | 39,2 % | 34,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 1 833 % | 962 % | 475 % | 547 % | 468 % | 389 % | 526 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | −2 452 750 % | 44,4 % | 4,9 % | 4,7 % | 15,5 % | 9 % | – | – |
| Vinstmarginal | – | −2 754 150 % | 44,4 % | 3,9 % | 3,6 % | 14,1 % | 7,2 % | 3,2 % | 14,9 % |
| Omsättningstillväxt | −100 % | −100 % | 7,2 % | −11,5 % | −3,8 % | 4,4 % | 5,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,1 % | 16,5 % | 55,8 % | 27,2 % | 21,1 % | 48 % | 27,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | 1 653 tkr | 1 867 tkr | 1 940 tkr | 1 859 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 0 | 20 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 20 tkr | 20 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar bortskrivnafordringar | 20 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 20 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | −1 tkr | 174 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −1 tkr | 174 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −174 tkr | −600 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 174 tkr | 600 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | 200 tkr |
| Forandring overavskrivningar | – | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 50 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 799 tkr | 1 000 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 299 tkr | 800 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 500 tkr | 200 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 221 tkr | 221 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 221 tkr | 221 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 577 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 442 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | – | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | – | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 69 tkr | 84 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 33 tkr | 73 tkr |
| Periodiseringsfonder | 190 tkr | 240 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 15 tkr | 15 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Hans Ferm Schakt ABHuvudarbetsställe
Ellegatan 1, 753 16 Uppsala
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556971-4875
Registreringsdatum
13 maj 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.