Hans Gustavii AB
556796-8168Aktiebolagreg. 2009
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
128 tkr
Resultat efter fin. poster
50 tkr
Soliditet
89 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Bergsundsgatan 15, 117 37 Stockholm
Postadress
c/o Gustavii, Bergsundsgatan 15, 117 37 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom IT-sektorn och även allmän projektledning och management samt därmed förenlig verk- samhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 1 443 tkr | 239 tkr | – |
| 2019 | 1 315 tkr | 481 tkr | – |
| 2020 | 1 050 tkr | 211 tkr | 340 tkr |
| 2021 | 310 tkr | 119 tkr | 328 tkr |
| 2022 | 221 tkr | 123 tkr | 312 tkr |
| 2023 | 164 tkr | 83 tkr | 239 tkr |
| 2024 | 304 tkr | 193 tkr | 293 tkr |
| 2025 | 128 tkr | 50 tkr | 332 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 88,6 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal 39,1 % – branschmedian 20,4 %
Omsättningstillväxt −57,9 % – branschmedian −1,3 %
Median för 28047 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 128 | 304 | 164 | 221 | 310 | 1 050 | 1 315 | 1 443 |
| Rörelseintäkter | 128 | 304 | 164 | 221 | 310 | 1 050 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 57 | 86 | 62 | 76 | 124 | 143 | – | – |
| Personalkostnader | 21 | 23 | 19 | 22 | 67 | 696 | – | – |
| Rörelsekostnader | 79 | 110 | 81 | 98 | 191 | 839 | – | – |
| Rörelseresultat | 49 | 194 | 83 | 123 | 119 | 211 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | −1 | 0 | −0 | 0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 50 | 193 | 83 | 123 | 119 | 211 | 481 | 239 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 80 | 115 | 125 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 50 | 193 | 163 | 238 | 244 | 211 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 10 | 40 | 36 | 54 | 56 | 48 | – | – |
| Årets resultat | 39 | 153 | 127 | 184 | 188 | 162 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Kundfordringar | 40 | 40 | 85 | 40 | 96 | 190 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 65 | 83 | 92 | 55 | 148 | 515 | – | – |
| Kassa och bank | 310 | 227 | 176 | 381 | 409 | 482 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 375 | 310 | 269 | 436 | 557 | 996 | – | – |
| Summa tillgångar | 375 | 310 | 269 | 436 | 557 | 996 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 193 | 39 | 12 | 28 | 40 | 78 | – | – |
| Fritt eget kapital | 232 | 193 | 139 | 212 | 228 | 240 | – | – |
| Eget kapital | 332 | 293 | 239 | 312 | 328 | 340 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 80 | 195 | 320 | – | – |
| Leverantörsskulder | 5 | – | – | – | 0 | 3 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 22 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 43 | 18 | 29 | 45 | 34 | 336 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 375 | 310 | 269 | 436 | 557 | 996 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | – | 0 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 100 | 200 | 200 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 88,6 % | 94,4 % | 89,1 % | 86 % | 86,7 % | 59,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 874 % | 1 771 % | 917 % | 978 % | 1 638 % | 297 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 38,6 % | 63,8 % | 50,6 % | 55,6 % | 38,3 % | 20,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 39,1 % | 63,5 % | 50,6 % | 55,7 % | 38,4 % | 20,1 % | 36,6 % | 16,6 % |
| Omsättningstillväxt | −57,9 % | 85,4 % | −25,8 % | −28,7 % | −70,5 % | −20,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 11,9 % | 52,4 % | 53,3 % | 58,9 % | 57,3 % | 47,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | 1 050 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 39 tkr | 153 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 39 tkr | 153 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −153 tkr | −127 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 153 tkr | 127 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 100 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 332 tkr | 293 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 39 tkr | 153 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 100 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Forslag disposition | 232 tkr | 193 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 232 tkr | 193 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 13 tkr | 13 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 163 tkr | 163 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 163 tkr | 163 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 11 tkr | 30 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 23 tkr | 3 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 15 tkr | 15 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Hans Gustavii ABHuvudarbetsställe
Bergsundsgatan 15, 117 37 Stockholm
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556796-8168
Registreringsdatum
11 december 2009
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.