Hans Iwarsson AB
559143-6430Aktiebolagreg. 2018
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
1 284 tkr
Soliditet
98 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Gammelgårdsvägen 26 E, 112 64 Stockholm
Postadress
c/o Hans Iwarsson, Gammelgårdsvägen 26 E, 112 64 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Konsultation inom varumärken, reklam, strategi, marknadsföring, ljud, musik. Föreläsningsverksamhet inom varumärken, reklam, strategi, marknadsföring, ljud, musik. Konstnärlig verksamhet, ljuddesign, musikproduktion, musikutgivning.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | −0 tkr | −5 tkr | – |
| 2019 | – | 187 tkr | 232 tkr |
| 2020 | – | −8 tkr | 224 tkr |
| 2021 | – | −15 tkr | 208 tkr |
| 2022 | – | 476 tkr | 685 tkr |
| 2023 | – | 280 tkr | 965 tkr |
| 2024 | – | 601 tkr | 1 566 tkr |
| 2025 | – | 1 284 tkr | 2 851 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 98,1 % – branschmedian 66,2 %
Vinstmarginal – – branschmedian 9,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −4,2 %
Median för 8463 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | – | – | – | – | – | −0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 54 | 27 | 14 | 14 | 15 | 8 | 9 | – |
| Rörelsekostnader | 54 | 27 | 14 | 14 | 15 | 8 | 9 | – |
| Rörelseresultat | −54 | −27 | −14 | −14 | −15 | −8 | −9 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 109 | 40 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | 1 339 | 628 | 294 | 490 | – | 0 | 196 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 284 | 601 | 280 | 476 | −15 | −8 | 187 | −5 |
| Resultat före skatt | 1 284 | 601 | 280 | 476 | −15 | −8 | 187 | – |
| Årets resultat | 1 284 | 601 | 280 | 476 | −15 | −8 | 187 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 986 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Anläggningstillgångar | 986 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Kortfristiga fordringar | 25 | 11 | 8 | 8 | 8 | 5 | 3 | – |
| Kassa och bank | 1 894 | 1 586 | 972 | 692 | 216 | 235 | 244 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 919 | 1 597 | 980 | 700 | 224 | 239 | 247 | – |
| Summa tillgångar | 2 904 | 1 622 | 1 005 | 725 | 248 | 264 | 272 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 1 516 | 915 | 635 | 158 | 174 | 182 | −5 | – |
| Fritt eget kapital | 2 801 | 1 516 | 915 | 635 | 158 | 174 | 182 | – |
| Eget kapital | 2 851 | 1 566 | 965 | 685 | 208 | 224 | 232 | – |
| Leverantörsskulder | 2 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 54 | 56 | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 904 | 1 622 | 1 005 | 725 | 248 | 264 | 272 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 0 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 98,1 % | 96,6 % | 96 % | 94,5 % | 83,9 % | 84,8 % | 85,3 % | – |
| Kassalikviditet | 3 560 % | 2 876 % | 2 448 % | 1 749 % | 559 % | 597 % | 617 % | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | 523 400 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 45,1 % | 38,4 % | 29 % | 69,6 % | −7,4 % | −3,5 % | 80,7 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 0 | 25 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 0 | 25 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | 25 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar | 986 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 986 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 1 284 tkr | 601 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 284 tkr | 601 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −601 tkr | −280 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 601 tkr | 280 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 851 tkr | 1 566 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 284 tkr | 601 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 2 801 tkr | 1 516 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 801 tkr | 1 516 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 25 tkr | 11 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 40 tkr | 40 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 1 236 tkr | 588 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | −6 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 12 tkr | 15 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Hans Iwarsson ABHuvudarbetsställe
Gammelgårdsvägen 26 E, 112 64 Stockholm
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559143-6430
Registreringsdatum
3 januari 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 73.111 – Reklambyråverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.