Hans Martensson Consulting AB
559238-6907Aktiebolagreg. 2020
Stenungsund, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−2 tkr
Soliditet
94 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Jan Ivarssons Väg 5 Lgh 1501, 444 54 Stenungsund
Postadress
c/o Hans Mårtensson, Jan Ivarssons Väg 5 Lgh 1501, 444 54 Stenungsund
Verksamhetsbeskrivning
Teknisk rådgivning och konsultverksamhet inom petrokemiska industrin.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | – | – | – |
| 2020 | 412 tkr | 374 tkr | 248 tkr |
| 2021 | 261 tkr | 239 tkr | 398 tkr |
| 2022 | 211 tkr | 195 tkr | 554 tkr |
| 2023 | 132 tkr | 116 tkr | 645 tkr |
| 2024 | 83 tkr | 137 tkr | 823 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −2 tkr | 861 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 94,1 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal – – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −100 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 83 | 132 | 211 | 261 | 412 | – |
| Rörelseintäkter | −0 | 83 | 132 | 211 | 261 | 412 | – |
| Övriga externa kostnader | 2 | 9 | 10 | 7 | 17 | 31 | – |
| Personalkostnader | 1 | 8 | 6 | 9 | 5 | 6 | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | −0 | 0 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 | 17 | 16 | 16 | 22 | 37 | – |
| Rörelseresultat | −2 | 66 | 115 | 195 | 239 | 375 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 72 | 0 | – | 0 | −1 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | 0 | 71 | 0 | – | 0 | −1 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −2 | 137 | 116 | 195 | 239 | 374 | – |
| Bokslutsdispositioner | 50 | 90 | – | 0 | −50 | −90 | – |
| Resultat före skatt | 48 | 227 | 116 | 195 | 189 | 284 | – |
| Skatt på årets resultat | 10 | 49 | 25 | 40 | 39 | 61 | – |
| Årets resultat | 38 | 179 | 91 | 155 | 150 | 223 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 800 | 800 | 350 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 800 | 800 | 350 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 60 | 27 | 25 | 258 | – |
| Kortfristiga fordringar | 30 | 4 | 95 | 52 | 54 | 265 | – |
| Kortfristiga placeringar | – | 0 | 200 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 85 | 138 | 180 | 658 | 527 | 134 | – |
| Omsättningstillgångar | 115 | 142 | 475 | 710 | 581 | 399 | – |
| Summa tillgångar | 915 | 942 | 825 | 710 | 581 | 399 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 0 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 798 | 620 | 529 | 373 | 223 | – | – |
| Fritt eget kapital | 836 | 798 | 620 | 529 | 373 | 223 | – |
| Eget kapital | 861 | 823 | 645 | 554 | 398 | 248 | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 50 | 140 | 140 | 140 | 90 | – |
| Skatteskulder | 38 | 34 | 0 | 0 | 26 | 27 | – |
| Kortfristiga skulder | 54 | 68 | 40 | 17 | 42 | 61 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 915 | 942 | 825 | 710 | 581 | 399 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 94,1 % | 91,7 % | 91,6 % | 93,6 % | 87,7 % | 80,2 % | – |
| Kassalikviditet | 213 % | 208 % | 1 176 % | 4 285 % | 1 369 % | 658 % | – |
| Rörelsemarginal | – | 79,5 % | 87,5 % | 92,6 % | 91,6 % | 91 % | – |
| Vinstmarginal | – | 165,1 % | 87,9 % | 92,4 % | 91,6 % | 90,8 % | – |
| Omsättningstillväxt | −100 % | −37,1 % | −37,4 % | −19,2 % | −36,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 4,4 % | 21,7 % | 14,1 % | 28,1 % | 37,7 % | 89,9 % | – |
| Omsättning per anställd | 0 tkr | 83 tkr | 132 tkr | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 800 tkr | 800 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 800 tkr | 800 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 0 | 350 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 0 | 800 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 38 tkr | 179 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 38 tkr | 179 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −179 tkr | −91 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 179 tkr | 91 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 861 tkr | 823 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 38 tkr | 179 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 50 tkr | 90 tkr |
| Forslag disposition | 836 tkr | 798 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 836 tkr | 798 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 30 tkr | 4 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | – | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 16 tkr | 35 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 50 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 27 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Hans Martensson Consulting ABHuvudarbetsställe
Jan Ivarssons Väg 5 Lgh 1501, 444 54 Stenungsund
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559238-6907
Registreringsdatum
27 januari 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stenungsund, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.122 – Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.