HanSco Redovisning AB
559389-8611Aktiebolagreg. 2022
Västra Frölunda, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
516 tkr
Resultat efter fin. poster
27 tkr
Soliditet
74 %
Anställda
1
HanSco Redovisning AB – En Internet.se webbplats
hansco.se
Adresser
Besöksadress
Hälleflundregatan 22 Lgh 1302, 426 58 Västra Frölunda
Postadress
c/o Helena Malmström, Hälleflundregatan 22 Lgh 1302, 426 58 Västra Frölunda
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva verksamhet inom löpande redovisning, lönehantering och bokslut samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 0 tkr | 0 tkr | 0 tkr |
| 2023 | 542 tkr | 312 tkr | 270 tkr |
| 2024 | 539 tkr | 102 tkr | 335 tkr |
| 2025 | 516 tkr | 27 tkr | 356 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 74,1 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal 5,3 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −4,3 % – branschmedian 1,5 %
Median för 15242 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 516 | 539 | 542 | 0 |
| Rörelseintäkter | 516 | 539 | 542 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 45 | 43 | 104 | 0 |
| Personalkostnader | 446 | 404 | 128 | 0 |
| Rörelsekostnader | 491 | 447 | 232 | 0 |
| Rörelseresultat | 26 | 92 | 310 | 0 |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 9 | 3 | 0 |
| Finansiella poster | 2 | 9 | 3 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 27 | 102 | 312 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −20 | – | – |
| Resultat före skatt | 27 | 82 | 312 | 0 |
| Skatt på årets resultat | 7 | 16 | 68 | 0 |
| Årets resultat | 21 | 65 | 245 | 0 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 312 | 226 | 133 | 0 |
| Kassa och bank | 190 | 330 | 318 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 501 | 557 | 451 | 0 |
| Summa tillgångar | 501 | 557 | 451 | 0 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 0 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 0 |
| Balanserat resultat | 310 | 245 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 331 | 310 | 245 | 0 |
| Eget kapital | 356 | 335 | 270 | 0 |
| Obeskattade reserver | 20 | 20 | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 | 1 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 70 | 60 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 126 | 202 | 181 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 501 | 557 | 451 | 0 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 74,1 % | 63 % | 59,8 % | – |
| Kassalikviditet | 398 % | 276 % | 249 % | – |
| Rörelsemarginal | 5 % | 17,1 % | 57,2 % | – |
| Vinstmarginal | 5,3 % | 18,9 % | 57,7 % | – |
| Omsättningstillväxt | −4,3 % | −0,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 5,9 % | 19,5 % | 90,7 % | – |
| Omsättning per anställd | 516 tkr | 539 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (11)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 21 tkr | 65 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 21 tkr | 65 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −65 tkr | −245 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 65 tkr | 245 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | −20 tkr |
| Forslag disposition | 331 tkr | 310 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 331 tkr | 310 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 5 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 307 tkr | 226 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 125 tkr | 131 tkr |
| Periodiseringsfonder | 20 tkr | 20 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 18 juli 2022 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
HanSco Redovisning ABHuvudarbetsställe
Hälleflundregatan 22 Lgh 1302, 426 58 Västra Frölunda
Redovisning & ekonomi
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559389-8611
Registreringsdatum
18 juli 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Redovisning & ekonomi
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.