Hansson & Karlsson Aktiebolag
556304-1150Aktiebolagreg. 1987
Eskilstuna, Södermanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
7 086 tkr
Resultat efter fin. poster
1 527 tkr
Soliditet
87 %
Anställda
3
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Gillbergavägen 122, 632 36 Eskilstuna
Postadress
Gillbergavägen 122, 632 36 Eskilstuna
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva byggnadsrörelse, handla med och förvalta fast egendom, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 6 534 tkr | 1 821 tkr | – |
| 2021 | 6 038 tkr | 2 006 tkr | – |
| 2022 | 6 191 tkr | 1 554 tkr | 6 539 tkr |
| 2023 | 8 249 tkr | 3 027 tkr | 8 246 tkr |
| 2024 | 5 101 tkr | 776 tkr | 8 446 tkr |
| 2025 | 7 086 tkr | 1 527 tkr | 8 881 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 86,6 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal 21,6 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt 38,9 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 086 | 5 101 | 8 249 | 6 191 | 6 038 | 6 534 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 58 | 0 | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 2 | 153 | 2 | 5 | – | – |
| Rörelseintäkter | 7 146 | 5 254 | 8 251 | 6 195 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 2 774 | 2 013 | 3 771 | 2 840 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 433 | 352 | 420 | 314 | – | – |
| Personalkostnader | 2 371 | 2 186 | 1 871 | 1 482 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 118 | 89 | 6 | 6 | – | – |
| Rörelsekostnader | 5 697 | 4 640 | 6 068 | 4 641 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 449 | 614 | 2 183 | 1 554 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 78 | 130 | 45 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 78 | 162 | 844 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 527 | 776 | 3 027 | 1 554 | 2 006 | 1 821 |
| Bokslutsdispositioner | −120 | 220 | −203 | −154 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 407 | 996 | 2 823 | 1 401 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 312 | 226 | 436 | 297 | – | – |
| Årets resultat | 1 095 | 770 | 2 387 | 1 104 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 385 | 503 | 3 | 9 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 6 935 | 6 935 | 6 903 | 6 140 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 7 320 | 7 438 | 6 906 | 6 149 | – | – |
| Varulager | 2 294 | 0 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 723 | 351 | 1 188 | 202 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 122 | 622 | 1 388 | 578 | – | – |
| Kassa och bank | 2 376 | 4 394 | 4 563 | 3 454 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 5 793 | 5 016 | 5 951 | 4 033 | – | – |
| Summa tillgångar | 13 113 | 12 454 | 12 858 | 10 181 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 7 666 | 7 556 | 5 739 | 5 315 | – | – |
| Fritt eget kapital | 8 761 | 8 326 | 8 126 | 6 419 | – | – |
| Eget kapital | 8 881 | 8 446 | 8 246 | 6 539 | – | – |
| Obeskattade reserver | 3 110 | 2 990 | 3 210 | 3 007 | – | – |
| Leverantörsskulder | 387 | 414 | 242 | 329 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 31 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 122 | 1 018 | 1 401 | 635 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 13 113 | 12 454 | 12 858 | 10 181 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 3 | 3 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 799 | – | 570 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 86,6 % | 86,9 % | 84 % | 87,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 312 % | 493 % | 425 % | 635 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 20,5 % | 12 % | 26,5 % | 25,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 21,6 % | 15,2 % | 36,7 % | 25,1 % | 33,2 % | 27,9 % |
| Omsättningstillväxt | 38,9 % | −38,2 % | 33,2 % | 2,5 % | −7,6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 12,3 % | 9,1 % | 28,9 % | 16,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 362 tkr | 1 700 tkr | 2 750 tkr | 3 096 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 6 935 tkr | 6 935 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 6 935 tkr | 6 935 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | – | 32 tkr |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 1 095 tkr | 770 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 095 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −770 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 770 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 660 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | −120 tkr | 220 tkr |
| Forslag disposition | 8 761 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 7 962 tkr | – |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 799 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 275 tkr | 115 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 385 tkr | 503 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 277 tkr | 1 277 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 892 tkr | 774 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 347 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 589 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 118 tkr | 89 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 347 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 0 | −32 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 124 tkr | 156 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 244 tkr | 172 tkr |
| Ovriga lagertillgangar | 2 294 tkr | 0 |
| Periodiseringsfonder | 3 110 tkr | 2 990 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 490 tkr | 432 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Hansson & Karlsson AktiebolagHuvudarbetsställe
Gillbergavägen 122, 632 36 Eskilstuna
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556304-1150
Registreringsdatum
15 september 1987
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Eskilstuna, Södermanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.