HanssonGruppen AB
556709-8461Aktiebolagreg. 2006
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
168 tkr
Resultat efter fin. poster
−79 tkr
Soliditet
99 %
Anställda
–
HanssonGruppen
hanssongruppen.se
Adresser
Besöksadress
Kungsportsavenyen 22, 411 36 Göteborg
Postadress
c/o Holding Ab Knut Hansson, Kungsportsavenyen 22, 411 36 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 0 tkr | −8 158 tkr | – |
| 2021 | 0 tkr | −370 tkr | – |
| 2022 | 12 tkr | 6 514 tkr | 6 588 tkr |
| 2023 | 106 tkr | 26 tkr | 6 615 tkr |
| 2024 | 119 tkr | −314 tkr | 6 301 tkr |
| 2025 | 168 tkr | −79 tkr | 6 222 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −47 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 41,2 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 168 | 119 | 106 | 12 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 168 | 119 | 106 | 12 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 296 | 497 | 123 | 1 432 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 14 | 51 | 51 | – | – |
| Rörelsekostnader | 296 | 510 | 174 | 1 483 | – | – |
| Rörelseresultat | −128 | −391 | −68 | −1 471 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 51 | 78 | 98 | 29 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 1 | 3 | 73 | – | – |
| Finansiella poster | 49 | 77 | 95 | 7 985 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −79 | −314 | 26 | 6 514 | −370 | −8 158 |
| Resultat före skatt | −79 | −314 | 26 | 6 514 | – | – |
| Årets resultat | −79 | −314 | 26 | 6 514 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 14 | 65 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 499 | 4 499 | 4 499 | 4 499 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 4 499 | 4 499 | 4 513 | 4 564 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 770 | 2 173 | 2 132 | 2 099 | – | – |
| Kassa och bank | 14 | 3 | 22 | 66 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 784 | 2 175 | 2 153 | 2 165 | – | – |
| Summa tillgångar | 6 283 | 6 674 | 6 666 | 6 729 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 6 201 | 6 515 | 6 488 | −25 | – | – |
| Fritt eget kapital | 6 122 | 6 201 | 6 515 | 6 488 | – | – |
| Eget kapital | 6 222 | 6 301 | 6 615 | 6 588 | – | – |
| Leverantörsskulder | 5 | 18 | 14 | 15 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 61 | 374 | 51 | 141 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 6 283 | 6 674 | 6 666 | 6 729 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99 % | 94,4 % | 99,2 % | 97,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 2 912 % | 582 % | 4 208 % | 1 540 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −76,4 % | −328,5 % | −64,2 % | −12 261,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | −47 % | −263,8 % | 24,5 % | 54 283,3 % | – | – |
| Omsättningstillväxt | 41,2 % | 12 % | 783,3 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −1,3 % | −5 % | 0,4 % | 98,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 4 499 tkr | 4 499 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 4 499 tkr | 4 499 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −79 tkr | −314 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −79 tkr | −314 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 314 tkr | −26 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −314 tkr | 26 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 6 222 tkr | 6 301 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −79 tkr | −314 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 1 521 tkr | 1 949 tkr |
| Forslag disposition | 6 122 tkr | 6 201 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 6 122 tkr | 6 201 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 71 tkr | 47 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 443 tkr | 443 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 443 tkr | 443 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 0 | 14 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 179 tkr | 177 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter kortfristiga fordringar pa andelar ikoncernforetag som ar omsattningstillgang | 49 tkr | 74 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 25 tkr | 282 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 31 tkr | 74 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
HanssonGruppen ABHuvudarbetsställe
Kungsportsavenyen 22, 411 36 Göteborg
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556709-8461
Registreringsdatum
30 augusti 2006
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.209 – Övrig förvaltning av egna eller arrenderade fastigheter
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.