Haralds Dotter AB
556851-9952Aktiebolagreg. 2011
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−166 tkr
Soliditet
84 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Östra Ryttmästaregatan 7 A, 217 52 Malmö
Postadress
Östra Ryttmästaregatan 7 A, 217 52 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva projektledning, administration- och webuppdateringstjänster, produkt- och annonsförsäljning, översättning- och manusverksamhet, samt konstinspirerad design och hälsa.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 52 tkr | −35 tkr | – |
| 2019 | 542 tkr | 66 tkr | – |
| 2020 | 171 tkr | −78 tkr | 31 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −3 tkr | 27 tkr |
| 2022 | 1 tkr | −14 tkr | 51 tkr |
| 2023 | 1 418 tkr | 138 tkr | 135 tkr |
| 2024 | 1 570 tkr | 76 tkr | 167 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −166 tkr | 51 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 83,7 % – branschmedian 72 %
Vinstmarginal −68 857,7 % – branschmedian 12,1 %
Omsättningstillväxt −100 % – branschmedian −1,9 %
Median för 7343 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 1 570 | 1 418 | 1 | 0 | 171 | 542 | 52 |
| Förändring av lager | 0 | −12 | 12 | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 6 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 6 | 1 558 | 1 430 | 1 | 0 | 171 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 7 | 391 | 401 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 60 | 214 | 201 | 14 | 16 | 44 | – | – |
| Personalkostnader | 105 | 883 | 692 | 0 | −13 | 205 | – | – |
| Rörelsekostnader | 172 | 1 488 | 1 294 | 14 | 3 | 249 | – | – |
| Rörelseresultat | −166 | 70 | 136 | −14 | −3 | −78 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 6 | 1 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 6 | 1 | −0 | −1 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −166 | 76 | 138 | −14 | −3 | −78 | 66 | −35 |
| Resultat före skatt | −166 | 76 | 138 | −14 | −3 | −78 | – | – |
| Årets resultat | −166 | 76 | 138 | −14 | −3 | −78 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | – | – | 12 | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | – | – | 34 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 60 | 0 | 88 | 3 | 3 | 50 | – | – |
| Kassa och bank | 1 | 413 | 311 | 51 | 28 | 86 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 61 | 413 | 411 | 53 | 31 | 136 | – | – |
| Summa tillgångar | 61 | 413 | 411 | 53 | 31 | 136 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 167 | 41 | −52 | 14 | −19 | 59 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 | 117 | 85 | 1 | −23 | −19 | – | – |
| Eget kapital | 51 | 167 | 135 | 51 | 27 | 31 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 10 | 245 | 275 | 3 | 4 | 105 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 61 | 413 | 411 | 53 | 31 | 136 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | 2 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | – | 0 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 83,7 % | 40,6 % | 33 % | 94,5 % | 87,5 % | 22,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 614 % | 168 % | 145 % | 1 816 % | 797 % | 129 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −69 029 % | 4,5 % | 9,6 % | −2 484,5 % | −650,4 % | −45,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | −68 857,7 % | 4,8 % | 9,7 % | −2 485,9 % | −797,1 % | −45,5 % | 12,2 % | −66,2 % |
| Omsättningstillväxt | −100 % | 10,7 % | 252 744,7 % | 35,8 % | −99,8 % | −68,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −322,8 % | 45,4 % | 101,8 % | −27,6 % | −12 % | −252,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | 709 tkr | 1 tkr | 0 tkr | 171 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (13)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −166 tkr | 76 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −166 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −76 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 76 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 50 tkr | – |
| Forslag disposition | 1 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 50 tkr | 50 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 50 tkr | 50 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 60 tkr | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 235 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Haralds Dotter ABHuvudarbetsställe
Östra Ryttmästaregatan 7 A, 217 52 Malmö
Kultur & nöje
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556851-9952
Registreringsdatum
6 maj 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Kultur & nöje
- SNI 90.110 – Litterärt skapande och musikkomposition
- SNI 82.100 – Kontorstjänster
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.