Harmonicentrum Holding AB
556724-2952Aktiebolagreg. 2007
Täby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
73 tkr
Resultat efter fin. poster
57 tkr
Soliditet
95 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
First Office Kanalvägen 17, 183 38 Täby
Postadress
First Office Kanalvägen 17, 183 38 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva redovisningsbyråverksamhet, handel med lagerbolag samt förvaltning av värdepapperhandel och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 1 548 tkr | 4 tkr | – |
| 2017 | 2 119 tkr | −75 tkr | – |
| 2018 | 1 820 tkr | −16 tkr | 84 tkr |
| 2019 | 341 tkr | 15 tkr | 99 tkr |
| 2020 | 259 tkr | 11 tkr | 111 tkr |
| 2021 | 177 tkr | 39 tkr | 150 tkr |
| 2022 | 90 tkr | 64 tkr | 174 tkr |
| 2023 | 104 tkr | 65 tkr | 190 tkr |
| 2024 | 69 tkr | 14 tkr | 165 tkr |
| 2025 | 73 tkr | 57 tkr | 214 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 95,5 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 78,1 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 5,1 % – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 73 | 69 | 104 | 90 | 177 | 259 | 341 | 1 820 | 2 119 | 1 548 |
| Övriga rörelseintäkter | 7 | – | – | – | 0 | 64 | 0 | 132 | – | – |
| Rörelseintäkter | 79 | 69 | 104 | 90 | 177 | 324 | 341 | 1 953 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 32 | 29 | 38 | 23 | 134 | 262 | 298 | 203 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 9 | 26 | 4 | 5 | 4 | 44 | 21 | 653 | – | – |
| Personalkostnader | 16 | 3 | – | – | – | 0 | 0 | 1 099 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 57 | 58 | 43 | 29 | 137 | 307 | 319 | 1 955 | – | – |
| Rörelseresultat | 22 | 12 | 61 | 62 | 40 | 17 | 22 | −2 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 7 | 9 | 7 | 3 | 0 | 1 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 5 | 5 | 5 | 5 | 4 | 5 | 8 | 14 | – | – |
| Finansiella poster | 35 | 3 | 4 | 3 | −1 | −5 | −7 | −13 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 57 | 14 | 65 | 64 | 39 | 11 | 15 | −16 | −75 | 4 |
| Resultat före skatt | 57 | 14 | 65 | 64 | 39 | 11 | 15 | −16 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 8 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 49 | 14 | 65 | 64 | 39 | 11 | 15 | −16 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 125 | 162 | 159 | 157 | 105 | 47 | 47 | 47 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 125 | 162 | 159 | 157 | 105 | 47 | 47 | 47 | – | – |
| Kundfordringar | 16 | 14 | 62 | 54 | 68 | 113 | 230 | 266 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 16 | 14 | 62 | 58 | 68 | 128 | 281 | 407 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 0 | 40 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 84 | 34 | 72 | 60 | 69 | 48 | 20 | 20 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 100 | 88 | 134 | 118 | 138 | 176 | 301 | 427 | – | – |
| Summa tillgångar | 224 | 250 | 293 | 275 | 243 | 223 | 348 | 474 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 65 | 51 | 25 | 10 | 11 | −1 | −16 | 0 | – | – |
| Fritt eget kapital | 114 | 65 | 90 | 74 | 50 | 11 | −1 | −16 | – | – |
| Eget kapital | 214 | 165 | 190 | 174 | 150 | 111 | 99 | 84 | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 80 | 80 | 80 | 80 | 63 | 63 | 213 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 7 | 5 | 6 | 49 | 77 | 80 | – | – |
| Skatteskulder | 8 | −0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 10 | 5 | 23 | 21 | 13 | 50 | 186 | 177 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 224 | 250 | 293 | 275 | 243 | 223 | 348 | 474 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 39 | 49 | 40 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 95,5 % | 66 % | 64,9 % | 63,4 % | 61,8 % | 49,6 % | 28,5 % | 17,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 977 % | 1 797 % | 584 % | 575 % | 1 090 % | 353 % | 162 % | 241 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 30,4 % | 16,7 % | 58,8 % | 68,2 % | 22,6 % | 6,5 % | 6,4 % | −0,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 78,1 % | 20,5 % | 62,6 % | 71,1 % | 22,2 % | 4,4 % | 4,3 % | −0,9 % | −3,6 % | 0,3 % |
| Omsättningstillväxt | 5,1 % | −33,4 % | 15 % | −49,1 % | −31,6 % | −24 % | −81,3 % | −14,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 22,9 % | 8,6 % | 34,2 % | 36,9 % | 26,3 % | 10,4 % | 14,8 % | −18,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 0 | 103 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 0 | 103 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 103 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 125 tkr | 59 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 49 tkr | 14 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 49 tkr | 14 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −14 tkr | −65 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 14 tkr | 65 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 39 tkr |
| Forslag disposition | 114 tkr | 65 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 114 tkr | 65 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 409 | 293 |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 0 | 40 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 2 tkr | 5 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 0 | 80 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 37 tkr | 104 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Harmonicentrum Holding ABHuvudarbetsställe
First Office Kanalvägen 17, 183 38 Täby
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556724-2952
Registreringsdatum
21 februari 2007
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Täby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 47.771 – Detaljhandel med ur, guldsmedsvaror och smycken, utom via internet eller postorder
- SNI 96.990 – Diverse övriga konsumenttjänster
- SNI 47.611 – Detaljhandel med böcker, utom via internet eller postorder
- SNI 47.789 – Övrig specialiserad detaljhandel
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.