Hars Holding AB
556818-2009Aktiebolagreg. 2010
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
660 tkr
Resultat efter fin. poster
32 081 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Karl Gustavsgatan 20 C, 411 25 Göteborg
Postadress
c/o Hars, Karl Gustavsgatan 20 C, 411 25 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta aktier och andelar i dotter- och intressebolag, bedriva konsultverksamhet inom management och försäljning samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 0 tkr | 25 093 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | 2 409 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | 19 713 tkr | 49 872 tkr |
| 2020 | 13 tkr | 266 tkr | 49 791 tkr |
| 2021 | 177 tkr | 1 117 843 tkr | 1 167 457 tkr |
| 2022 | 362 tkr | −940 483 tkr | 226 974 tkr |
| 2023 | 468 tkr | −77 015 tkr | 149 209 tkr |
| 2024 | 536 tkr | −16 550 tkr | 132 378 tkr |
| 2025 | 660 tkr | 32 081 tkr | 163 885 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,9 % – branschmedian 90,7 %
Vinstmarginal 4 860,8 % – branschmedian 26,7 %
Omsättningstillväxt 23,1 % – branschmedian −25,5 %
Median för 19862 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 660 | 536 | 468 | 362 | 177 | 13 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 31 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 659 | 535 | 468 | 362 | 208 | 13 | 0 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 3 | 2 | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 73 | 45 | 41 | 61 | 34 | 25 | 36 | – | – |
| Personalkostnader | 432 | 627 | 510 | 934 | 867 | 946 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 508 | 674 | 552 | 995 | 901 | 971 | 36 | – | – |
| Rörelseresultat | 151 | −139 | −84 | −633 | −693 | −957 | −36 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 125 | 277 | −35 | 0 | 14 | 76 | 104 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | – | – | 0 | 1 | 2 | – | – |
| Finansiella poster | 31 930 | −16 411 | −76 931 | −939 850 | 1 118 536 | 1 224 | 19 749 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 32 081 | −16 550 | −77 015 | −940 483 | 1 117 843 | 266 | 19 713 | 2 409 | 25 093 |
| Resultat före skatt | 32 081 | −16 550 | −77 015 | −940 483 | 1 117 843 | 266 | 19 713 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 325 | – | – | – | – | 0 | 15 | – | – |
| Årets resultat | 31 756 | −16 550 | −77 015 | −940 483 | 1 117 843 | 266 | 19 699 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 123 333 | 98 597 | 127 932 | 200 334 | 1 049 270 | 44 626 | 36 299 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 123 333 | 98 597 | 127 932 | 200 334 | 1 049 270 | 44 626 | 36 299 | – | – |
| Kundfordringar | 113 | 47 | 101 | 0 | 25 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | −187 | 72 | 115 | 30 | 76 | 17 | 1 183 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | 0 | 1 392 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 40 964 | 33 885 | 21 328 | 26 764 | 116 815 | 5 211 | 12 772 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 40 777 | 33 957 | 21 443 | 26 794 | 118 283 | 5 228 | 13 955 | – | – |
| Summa tillgångar | 164 110 | 132 554 | 149 375 | 227 128 | 1 167 553 | 49 854 | 50 253 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 132 079 | 148 879 | 226 174 | 1 167 407 | 49 564 | 49 475 | 30 123 | – | – |
| Fritt eget kapital | 163 834 | 132 329 | 149 158 | 226 924 | 1 167 407 | 49 741 | 49 822 | – | – |
| Eget kapital | 163 885 | 132 378 | 149 209 | 226 974 | 1 167 457 | 49 791 | 49 872 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | 0 | 173 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 5 | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 0 | 15 | 183 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 225 | 176 | 166 | 154 | 96 | 63 | 208 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 164 110 | 132 554 | 149 375 | 227 128 | 1 167 553 | 49 854 | 50 253 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 210 | 250 | 280 | 750 | – | 177 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,9 % | 99,9 % | 99,9 % | 99,9 % | 100 % | 99,9 % | 99,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 18 123 % | 19 294 % | 12 917 % | 17 399 % | 123 211 % | 8 350 % | 6 694 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 22,9 % | −25,9 % | −18 % | −174,9 % | −391,5 % | −7 364,8 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 4 860,8 % | −3 087,7 % | −16 456,2 % | −259 801,9 % | 631 549,7 % | 2 046,2 % | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | 23,1 % | 14,5 % | 29,3 % | 104,5 % | 1 261,5 % | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 19,4 % | −12,5 % | −51,6 % | −414,4 % | 95,8 % | 0,5 % | 39,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 660 tkr | 536 tkr | 468 tkr | 362 tkr | 177 tkr | 13 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 100 tkr | 100 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 100 tkr | 100 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 123 233 tkr | 98 497 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 1 165 811 tkr | 1 146 753 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 3 312 tkr | 5 133 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 22 370 tkr | 922 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 1 044 tkr | 25 124 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | 6 721 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 1 042 579 tkr | 1 048 256 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 31 756 tkr | −16 550 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 31 756 tkr | −16 550 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 16 550 tkr | 77 015 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −16 550 tkr | −77 015 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 250 tkr | 280 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 163 884 tkr | 132 378 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 31 756 tkr | −16 550 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 250 tkr | 280 tkr |
| Forslag disposition | 163 834 tkr | 132 329 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 163 624 tkr | 132 079 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | −5 266 tkr | 25 124 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | −300 tkr | 25 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 200 tkr | 151 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 24 539 tkr | 8 436 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 25 tkr | 25 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 maj 2019 – 30 apr. 2020 · Inlämnad –
Hars Holding ABHuvudarbetsställe
Karl Gustavsgatan 20 C, 411 25 Göteborg
Holdingbolag
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556818-2009
Registreringsdatum
9 september 2010
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Holdingbolag
- SNI 64.212 – Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.