swereg

Hasan Ragunda AB

559304-3580Aktiebolagreg. 2021

Restaurang & café
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Hammarstrand, Jämtlands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2026

Omsättning

3 867 tkr

−2 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

101 tkr

+309 % mot föregående år

Soliditet

46 %

+4,6 p.e. mot föregående år

Anställda

4

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Centralgatan 25, 844 32 Hammarstrand

Postadress

Centralgatan 25, 844 32 Hammarstrand

Verksamhetsbeskrivning

Restaurang och pizzeria.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20222 523 tkr242 tkr194 tkr
20233 978 tkr248 tkr342 tkr
20244 154 tkr274 tkr501 tkr
20253 930 tkr25 tkr369 tkr
20263 867 tkr101 tkr448 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 46,5 % – branschmedian 42,8 %

Vinstmarginal 2,6 % – branschmedian 2,9 %

Omsättningstillväxt −1,6 % – branschmedian 2,2 %

Median för 15145 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20262025202420232022
Nettoomsättning3 8673 9304 1543 9782 523
Övriga rörelseintäkter6825266186196
Rörelseintäkter3 9353 9554 4204 1642 719
Råvaror och förnödenheter1 2291 4661 5091 353766
Övriga externa kostnader9511 055873701559
Personalkostnader1 5281 3441 6921 8391 143
Av- och nedskrivningar454928125
Övriga rörelsekostnader–029––
Rörelsekostnader3 7533 9154 1323 9052 473
Rörelseresultat18241288259246
Ränteintäkter och liknande00–––
Räntekostnader och liknande811614114
Finansiella poster−81−16−14−11−4
Resultat efter finansiella poster10125274248242
Bokslutsdispositioner–0−70−60−60
Resultat före skatt10125204188182
Skatt på årets resultat2237444038
Årets resultat79−12160148144

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20262025202420232022
Materiella anläggningstillgångar9731 01827911835
Anläggningstillgångar9731 01827911835
Varulager9797979755
Kundfordringar2813864
Kortfristiga fordringar21750276343188
Kassa och bank27717899130
Omsättningstillgångar316224551539373
Summa tillgångar1 2891 242830656408
Aktiekapital5050505050
Bundet eget kapital5050505050
Balanserat resultat3193312921440
Fritt eget kapital398319451292144
Eget kapital448369501342194
Obeskattade reserver19019019012060
Långfristiga skulder5714871440–
Leverantörsskulder2511443125
Skatteskulder1124596226
Kortfristiga skulder80195125155154
Summa eget kapital och skulder1 2891 242830656408

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post20262025202420232022
Medelantal anställda44444
Föreslagen utdelning (tkr)–0050–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal20262025202420232022
Soliditet46,5 %41,9 %78,6 %66,6 %59,2 %
Kassalikviditet273 %65 %365 %285 %206 %
Rörelsemarginal4,7 %1 %6,9 %6,5 %9,7 %
Vinstmarginal2,6 %0,6 %6,6 %6,2 %9,6 %
Omsättningstillväxt−1,6 %−5,4 %4,4 %57,7 %–
Avkastning på eget kapital17,6 %−3,3 %31,8 %43,3 %74,2 %
Omsättning per anställd967 tkr983 tkr1 039 tkr994 tkr631 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (30)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20262025
Arets resultat eget kapital79 tkr−12 tkr
Byggnader mark816 tkr822 tkr
Byggnader mark anskaffningsvarden828 tkr828 tkr
Byggnader mark avskrivningar12 tkr6 tkr
Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop–678 tkr
Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar6 tkr6 tkr
Checkrakningskredit langfristig51 tkr–
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat79 tkr−12 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning12 tkr−160 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning−12 tkr160 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning–120 tkr
Forandring periodiseringsfond–0
Forskott fran kunder04 tkr
Forslag disposition–319 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning–319 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter07 tkr
Inventarier verktyg installationer157 tkr195 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden234 tkr280 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar77 tkr85 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar130 tkr–
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop84 tkr110 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar39 tkr43 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar46 tkr–
Lager ravaror fornodenheter97 tkr97 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga188 tkr30 tkr
Ovriga kortfristiga skulder13 tkr23 tkr
Ovriga langfristiga skulder−63 tkr4 tkr
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut583 tkr483 tkr
Periodiseringsfonder190 tkr190 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter31 tkr30 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2026

    Period 1 feb. 2025 – 31 jan. 2026 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 feb. 2024 – 31 jan. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 feb. 2023 – 31 jan. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 feb. 2022 – 31 jan. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 mars 2021 – 31 jan. 2022 · Inlämnad –

  • Hasan Ragunda ABHuvudarbetsställe

    Centralgatan 25, 844 32 Hammarstrand

    Restaurang & café

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559304-3580

Registreringsdatum

1 mars 2021

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Ragunda, Jämtlands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Restaurang & café

  • SNI 56.110 – Restaurangverksamhet

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler