Håsta 1 AB
559287-1684Aktiebolagreg. 2020
Norrtälje, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−4 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Norrtälje
Postadress
c/o Credentia Ab, Box 395, 761 24 Norrtälje
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta aktier och andra värdepapper samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | – | −3 tkr | 47 tkr |
| 2022 | – | −2 tkr | 46 tkr |
| 2023 | – | −1 tkr | 45 tkr |
| 2024 | – | −4 tkr | 41 tkr |
| 2025 | – | −4 tkr | 4 239 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,9 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Övriga externa kostnader | 4 | 4 | 1 | 2 | 3 |
| Rörelsekostnader | 4 | 4 | 1 | 2 | 3 |
| Rörelseresultat | −4 | −4 | −1 | −2 | −3 |
| Resultat efter finansiella poster | −4 | −4 | −1 | −2 | −3 |
| Resultat före skatt | −4 | −4 | −1 | −2 | −3 |
| Årets resultat | −4 | −4 | −1 | −2 | −3 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 4 202 | 3 128 | 3 128 | 300 | 300 |
| Anläggningstillgångar | 4 202 | 3 128 | 3 128 | 300 | 300 |
| Kassa och bank | 43 | 44 | 45 | 46 | 49 |
| Omsättningstillgångar | 43 | 44 | 45 | 46 | 49 |
| Summa tillgångar | 4 245 | 3 172 | 3 173 | 346 | 349 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 4 193 | −5 | −4 | −3 | 0 |
| Fritt eget kapital | 4 189 | −9 | −5 | −4 | −3 |
| Eget kapital | 4 239 | 41 | 45 | 46 | 47 |
| Skatteskulder | 6 | 3 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 6 | 3 131 | 3 128 | 300 | 302 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 245 | 3 172 | 3 173 | 346 | 349 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,9 % | 1,3 % | 1,4 % | 13,2 % | 13,5 % |
| Kassalikviditet | 766 % | 1 % | 1 % | 15 % | 16 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,1 % | −8,8 % | −2,2 % | −3,4 % | −6,2 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (12)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −4 tkr | −4 tkr |
| Byggnader mark | 3 128 tkr | 3 128 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −4 tkr | −4 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 4 tkr | 990 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −4 tkr | −990 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 4 202 tkr | – |
| Forslag disposition | 4 189 tkr | 9 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 189 tkr | 9 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 1 074 tkr | – |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 1 074 tkr | – |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden nedlagda utgifter | 1 074 tkr | – |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 0 | 3 128 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 3 dec. 2020 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Håsta 1 ABHuvudarbetsställe
Norrtälje
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559287-1684
Registreringsdatum
3 december 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Norrtälje, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.