HC Vision 4 Real AB
556753-8490Aktiebolagreg. 2008
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
146 tkr
Resultat efter fin. poster
−26 tkr
Soliditet
53 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Anna Fabris Gata 12 B 1 Tr, 754 54 Uppsala
Postadress
Anna Fabris Gata 12 B 1 Tr, 754 54 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva konsultverksamhet relaterad till, och med inriktning på IT-, koncept-, affärs- och verksamhetsutveckling samt övrig kvalificerad konsulting avseende integrationslösningar. Bolaget ska även bedriva verksamhet inom fastighetsutveckling och förvaltning. Tillhandahålla rådgivning, service och tjänster riktad till sportindustrin. Arrangera konferens- och sportresor samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2023 | 282 tkr | 123 tkr | – |
| 2024 | 717 tkr | 411 tkr | – |
| 2025 | 0 tkr | −249 tkr | 176 tkr |
| 2026 | 146 tkr | −26 tkr | 150 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 52,8 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal −17,8 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024* | 2023* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 146 | 0 | 717 | 282 |
| Rörelseintäkter | 146 | 0 | – | – |
| Handelsvaror | 90 | 7 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 83 | 187 | – | – |
| Personalkostnader | 0 | 55 | – | – |
| Rörelsekostnader | 173 | 249 | – | – |
| Rörelseresultat | −26 | −249 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −26 | −249 | 411 | 123 |
| Resultat före skatt | −26 | −249 | – | – |
| Årets resultat | −26 | −249 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024* | 2023* |
|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 59 | 59 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 59 | 59 | – | – |
| Varulager | 43 | 43 | – | – |
| Kundfordringar | 125 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 125 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 56 | 86 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 224 | 129 | – | – |
| Summa tillgångar | 283 | 188 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 76 | 325 | – | – |
| Fritt eget kapital | 50 | 76 | – | – |
| Eget kapital | 150 | 176 | – | – |
| Leverantörsskulder | 46 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 134 | 12 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 283 | 188 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024* | 2023* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 52,8 % | 93,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 136 % | 704 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −18,1 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | −17,8 % | – | 57,3 % | 43,6 % |
| Omsättningstillväxt | – | −100 % | 154,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −17,7 % | −141,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | 0 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 59 tkr | 59 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 59 tkr | 59 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −26 tkr | −249 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −26 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 249 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −249 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 150 tkr | 176 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −26 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forslag disposition | 50 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 50 tkr | – |
| Lager ravaror fornodenheter | 43 tkr | 43 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 17 | 15 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 88 tkr | 2 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 juli 2025 – 30 juni 2026 · Inlämnad –
HC Vision 4 Real ABHuvudarbetsställe
Anna Fabris Gata 12 B 1 Tr, 754 54 Uppsala
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556753-8490
Registreringsdatum
12 mars 2008
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Övriga registrerade namn
1 st
- HC Visison 4 Sports – särskilt företagsnamn, registrerat 5 november 2014. För den del av verksamheten som avser bedriva konsultverksamhet inom 5 olika affärsområden med inriktining på koncept-, event- och verksamhetsutveckling samt tillhandahålla rådgivning, service och tjänster riktad till sportindustrin. Arrangera konferens- och sportresor samt därmed förenlig verksamhet.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.