HEA Medical Aktiebolag
556532-7128Aktiebolagreg. 1996
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
23 522 tkr
Resultat efter fin. poster
2 724 tkr
Soliditet
60 %
Anställda
7
Start - HEA Medical AB
Detta är en exempelsida. Den skiljer sig från ett blogginlägg eftersom den är statisk och kommer att finnas på samma plats hela tiden, den kommer troligen att visas i din sidnavigering (i de flesta teman). De flesta börjar med en Om-sida som introducerar dem för potentiella besökare. Den skulle t.ex
heamedical.se
Adresser
Besöksadress
Norra Ågatan 10, 416 64 Göteborg
Postadress
Norra Ågatan 10, 416 64 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara att bedriva handel med sjukvårdsartiklar, medicinsk utrustning, handikapphjälpmedel, fotografisk apparatur samt annan därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 18 830 tkr | 2 723 tkr | – |
| 2022 | 21 046 tkr | 1 255 tkr | – |
| 2023 | 22 595 tkr | −452 tkr | 3 624 tkr |
| 2024 | 23 616 tkr | 1 005 tkr | 3 141 tkr |
| 2025 | 23 522 tkr | 2 724 tkr | 3 681 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 59,9 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal 11,6 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt −0,4 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18862 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 23 522 | 23 616 | 22 595 | 21 046 | 18 830 |
| Rörelseintäkter | 23 522 | 23 616 | 22 595 | – | – |
| Handelsvaror | 13 602 | 14 770 | 14 799 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 3 366 | 3 950 | 3 934 | – | – |
| Personalkostnader | 3 788 | 3 917 | 4 361 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 24 | 22 | 22 | – | – |
| Rörelsekostnader | 20 779 | 22 659 | 23 117 | – | – |
| Rörelseresultat | 2 743 | 957 | −521 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | −19 | 48 | 44 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −19 | 48 | 69 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 724 | 1 005 | −452 | 1 255 | 2 723 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 450 | 1 020 | – | – |
| Resultat före skatt | 2 724 | 1 455 | 568 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 584 | 338 | 150 | – | – |
| Årets resultat | 2 140 | 1 117 | 418 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 29 | 17 | 38 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 159 | 159 | 159 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 188 | 175 | 197 | – | – |
| Varulager | 2 020 | 1 813 | 2 488 | – | – |
| Kundfordringar | 2 271 | 2 126 | 1 636 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 732 | 3 010 | 3 112 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 315 | 315 | 314 | – | – |
| Kassa och bank | 4 850 | 3 998 | 3 853 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 9 917 | 9 136 | 9 767 | – | – |
| Summa tillgångar | 10 105 | 9 312 | 9 964 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 421 | 1 904 | 3 086 | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 561 | 3 021 | 3 504 | – | – |
| Eget kapital | 3 681 | 3 141 | 3 624 | – | – |
| Obeskattade reserver | 2 985 | 2 985 | 3 435 | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 161 | 1 485 | 1 378 | – | – |
| Skatteskulder | 567 | 153 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 3 439 | 3 186 | 2 905 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 10 105 | 9 312 | 9 964 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 7 | 7 | 7 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 606 | 1 600 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 59,9 % | 59,2 % | 63,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 230 % | 230 % | 251 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 11,7 % | 4,1 % | −2,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | 11,6 % | 4,3 % | −2 % | 6 % | 14,5 % |
| Omsättningstillväxt | −0,4 % | 4,5 % | 7,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 58,1 % | 35,6 % | 11,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 3 360 tkr | 3 374 tkr | 3 228 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (38)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 159 tkr | 159 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 1 419 tkr | – |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | −1 260 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 2 140 tkr | 1 117 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 2 140 tkr | 1 117 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 117 tkr | −418 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 117 tkr | 418 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 1 600 tkr | 1 600 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 3 681 tkr | 3 141 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 2 140 tkr | 1 117 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 1 600 tkr | 1 600 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 450 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 4 tkr | – |
| Forslag disposition | 3 561 tkr | 3 021 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 955 tkr | 1 421 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 207 tkr | 321 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | 1 tkr | 1 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag arets resultat | −3 tkr | – |
| Innehav andelar koncernforetag eget kapital | 159 tkr | – |
| Innehav andelar koncernforetag kapitalandel | 1 | 1 |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | 159 tkr | 159 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 29 tkr | 17 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 384 tkr | 348 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 356 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 36 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 22 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | −24 tkr | – |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 2 020 tkr | 1 813 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 0 | −1 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 249 tkr | 564 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 315 tkr | 315 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 444 tkr | 1 274 tkr |
| Periodiseringsfonder | 2 985 tkr | 2 985 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 0 | 541 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 267 tkr | 273 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
HEA Medical AktiebolagHuvudarbetsställe
Norra Ågatan 10, 416 64 Göteborg
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556532-7128
Registreringsdatum
10 juli 1996
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.460 – Partihandel med medicinsk utrustning och apoteksvaror
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.