Heart of Noise AB
559001-2729Aktiebolagreg. 2015
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
528 tkr
Resultat efter fin. poster
518 tkr
Soliditet
22 %
Anställda
–
Heart of Noise
https://forever89.studio/topos
heartofnoise.com
Adresser
Besöksadress
Tideliusgatan 63, 118 69 Stockholm
Postadress
c/o Svante Stadler, Tideliusgatan 63, 118 69 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Forskning och utveckling av multimediateknik, som konsultverksamhet samt framtagande av produkter och lösningar.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 627 tkr | 100 tkr | – |
| 2017 | 728 tkr | 163 tkr | – |
| 2018 | 956 tkr | 369 tkr | 367 tkr |
| 2019 | 622 tkr | 99 tkr | 295 tkr |
| 2020 | 241 tkr | 235 tkr | 330 tkr |
| 2021 | 662 tkr | 552 tkr | 618 tkr |
| 2022 | 606 tkr | 599 tkr | 944 tkr |
| 2023 | 608 tkr | 149 tkr | 236 tkr |
| 2024 | 515 tkr | 285 tkr | 312 tkr |
| 2025 | 528 tkr | 518 tkr | 724 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 22,4 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal 98,1 % – branschmedian 6,6 %
Omsättningstillväxt 2,5 % – branschmedian −1,6 %
Median för 4026 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 528 | 515 | 608 | 606 | 662 | 241 | 622 | 956 | 728 | 627 |
| Rörelseintäkter | 528 | 515 | 608 | 606 | 662 | 241 | 622 | 956 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 10 | 7 | 11 | 7 | 110 | 6 | 37 | 4 | – | – |
| Personalkostnader | 0 | 223 | 447 | – | – | 0 | 486 | 583 | – | – |
| Rörelsekostnader | 10 | 230 | 459 | 7 | 110 | 6 | 523 | 587 | – | – |
| Rörelseresultat | 518 | 285 | 149 | 599 | 552 | 235 | 99 | 369 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 518 | 285 | 149 | 599 | 552 | 235 | 99 | 369 | 163 | 100 |
| Resultat före skatt | 518 | 285 | 149 | 599 | 552 | 235 | 99 | 369 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 107 | 59 | 31 | 123 | 114 | 50 | 21 | 81 | – | – |
| Årets resultat | 411 | 227 | 119 | 476 | 438 | 184 | 78 | 288 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 4 | 4 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 4 | 4 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Kundfordringar | 32 | 28 | 88 | 122 | 47 | 0 | 72 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 392 | 2 238 | 2 128 | 1 661 | 1 237 | 890 | 761 | 492 | – | – |
| Kassa och bank | 833 | 339 | 114 | 164 | 278 | 339 | 324 | 499 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 224 | 2 576 | 2 241 | 1 825 | 1 514 | 1 229 | 1 085 | 992 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 228 | 2 580 | 2 242 | 1 826 | 1 515 | 1 230 | 1 086 | 993 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 262 | 36 | 67 | 418 | 130 | 95 | 167 | 29 | – | – |
| Fritt eget kapital | 674 | 262 | 186 | 894 | 568 | 280 | 245 | 317 | – | – |
| Eget kapital | 724 | 312 | 236 | 944 | 618 | 330 | 295 | 367 | – | – |
| Skatteskulder | 546 | 439 | 380 | 525 | 402 | 288 | 238 | 216 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 504 | 2 267 | 2 007 | 882 | 897 | 900 | 791 | 625 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 228 | 2 580 | 2 242 | 1 826 | 1 515 | 1 230 | 1 086 | 993 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | – | – | – | – | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 22,4 % | 12,1 % | 10,5 % | 51,7 % | 40,8 % | 26,8 % | 27,2 % | 37 % | – | – |
| Kassalikviditet | 129 % | 114 % | 112 % | 207 % | 169 % | 137 % | 137 % | 159 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 98,1 % | 55,4 % | 24,6 % | 98,9 % | 83,4 % | 97,6 % | 16 % | 38,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | 98,1 % | 55,4 % | 24,6 % | 98,9 % | 83,4 % | 97,6 % | 16 % | 38,6 % | 22,3 % | 16 % |
| Omsättningstillväxt | 2,5 % | −15,2 % | 0,4 % | −8,5 % | 175,1 % | −61,3 % | −34,9 % | 31,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 56,8 % | 72,5 % | 50,3 % | 50,4 % | 70,9 % | 55,9 % | 26,4 % | 78,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | 956 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (13)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 411 tkr | 227 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 411 tkr | 227 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −227 tkr | −119 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 227 tkr | 119 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 150 tkr |
| Forslag disposition | 674 tkr | 262 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 674 tkr | 112 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | – | 150 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 4 tkr | 4 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 4 tkr | 4 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 3 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 360 tkr | 2 210 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 959 tkr | 1 828 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Heart of Noise ABHuvudarbetsställe
Tideliusgatan 63, 118 69 Stockholm
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559001-2729
Registreringsdatum
22 januari 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 58.290 – Utgivning av annan programvara
- SNI 72.109 – Annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.