Heartrunner Sweden AB
559052-5449Aktiebolagreg. 2016
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
17 049 tkr
Resultat efter fin. poster
4 544 tkr
Soliditet
63 %
Anställda
3
Home » Heartrunner
heartrunner.com
Adresser
Besöksadress
Linnégatan 9, 114 47 Stockholm
Postadress
c/o Natlink Group Ab, Linnégatan 9, 114 47 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska, själv eller genom dotterbolag, bedriva medicinskt konsultarbete, telemedicinska tjänster, och handel med ut- veckling av telemedicinsk utrustning. Bolaget ska äga och förvalta, köpa och sälja värdepapper och fastigheter samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 3 402 tkr | 606 tkr | – |
| 2019 | 5 935 tkr | 847 tkr | – |
| 2020 | 12 480 tkr | 3 007 tkr | 3 387 tkr |
| 2021 | 9 502 tkr | 2 339 tkr | 2 761 tkr |
| 2022 | 10 993 tkr | 3 548 tkr | 2 868 tkr |
| 2023 | 13 141 tkr | 3 704 tkr | 1 772 tkr |
| 2024 | 16 586 tkr | 4 580 tkr | 1 391 tkr |
| 2025 | 17 049 tkr | 4 544 tkr | 4 959 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 62,6 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal 26,7 % – branschmedian 21 %
Omsättningstillväxt 2,8 % – branschmedian −2 %
Median för 17280 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 17 049 | 16 586 | 13 141 | 10 993 | 9 502 | 12 480 | 5 935 | 3 402 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | – | – | – | 0 | 149 | 330 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 6 | 2 | 687 | 178 | 13 | 147 | – | – |
| Rörelseintäkter | 17 056 | 16 587 | 13 828 | 11 172 | 9 664 | 12 957 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 0 | 432 | 630 | – | – |
| Handelsvaror | 3 162 | 3 488 | 3 404 | 1 928 | 1 183 | 2 390 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 5 843 | 5 800 | 4 767 | 3 898 | 3 840 | 5 072 | – | – |
| Personalkostnader | 3 034 | 2 549 | 1 761 | 1 430 | 1 609 | 1 731 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 330 | 330 | 330 | 330 | 227 | 0 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 66 | 65 | 39 | 32 | 32 | 126 | – | – |
| Rörelsekostnader | 12 434 | 12 231 | 10 301 | 7 618 | 7 324 | 9 949 | – | – |
| Rörelseresultat | 4 621 | 4 356 | 3 527 | 3 554 | 2 340 | 3 008 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 82 | 0 | 4 | 6 | 1 | 2 | – | – |
| Finansiella poster | −78 | 224 | 177 | −6 | −1 | −2 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 4 544 | 4 580 | 3 704 | 3 548 | 2 339 | 3 007 | 847 | 606 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −4 460 | −3 540 | 872 | −596 | −769 | – | – |
| Resultat före skatt | 4 544 | 120 | 164 | 170 | 1 743 | 2 238 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 976 | 51 | 60 | 63 | 369 | 494 | – | – |
| Årets resultat | 3 568 | 69 | 104 | 107 | 1 374 | 1 743 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 1 130 | 432 | 762 | 1 091 | 907 | 392 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 1 900 | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 130 | 2 332 | 762 | 1 091 | 907 | 392 | – | – |
| Kundfordringar | 497 | 975 | 858 | 983 | 143 | 455 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 748 | 2 765 | 2 459 | 2 010 | 745 | 1 026 | – | – |
| Kassa och bank | 6 290 | 1 852 | 6 054 | 7 442 | 5 263 | 8 964 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 8 037 | 4 617 | 8 513 | 9 452 | 6 008 | 9 990 | – | – |
| Summa tillgångar | 9 167 | 6 949 | 9 275 | 10 543 | 6 915 | 10 382 | 3 566 | 2 766 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 482 | 482 | 812 | 1 141 | 957 | 442 | – | – |
| Balanserat resultat | 909 | 839 | 856 | 1 620 | 430 | 1 202 | – | – |
| Fritt eget kapital | 4 477 | 909 | 960 | 1 726 | 1 805 | 2 945 | – | – |
| Eget kapital | 4 959 | 1 391 | 1 772 | 2 868 | 2 761 | 3 387 | – | – |
| Obeskattade reserver | 980 | 980 | 980 | 980 | 1 852 | 1 256 | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 374 | 1 659 | 1 493 | 861 | 746 | 1 182 | – | – |
| Skatteskulder | 443 | – | – | 0 | 658 | 488 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 3 228 | 4 578 | 6 523 | 6 695 | 2 301 | 5 738 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 9 167 | 6 949 | 9 275 | 10 543 | 6 915 | 10 382 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 4 | 3 | 2 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 450 | 1 200 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 62,6 % | 31,2 % | 27,5 % | 34,6 % | 61,2 % | 42,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 249 % | 101 % | 131 % | 141 % | 261 % | 174 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 27,1 % | 26,3 % | 26,8 % | 32,3 % | 24,6 % | 24,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 26,7 % | 27,6 % | 28,2 % | 32,3 % | 24,6 % | 24,1 % | 14,3 % | 17,8 % |
| Omsättningstillväxt | 2,8 % | 26,2 % | 19,5 % | 15,7 % | −23,9 % | 110,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 72 % | 5 % | 5,9 % | 3,7 % | 49,8 % | 51,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 5 683 tkr | 5 529 tkr | 4 380 tkr | 3 664 tkr | 3 167 tkr | 3 120 tkr | 1 978 tkr | 1 701 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (33)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Aktuell skattefodran | 0 | 482 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 0 | 1 900 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 0 | 1 900 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 1 900 tkr | 3 100 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 0 | 5 000 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 3 568 tkr | 69 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten anskaffningsvarden | 2 674 tkr | 1 648 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten avskrivningar | 1 545 tkr | 1 215 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten forandring anskaffningsvarden aktiverade utgifter | 1 027 tkr | – |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten forandring avskrivningar arets avskrivningar | 330 tkr | 330 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknande arbeten | 1 130 tkr | 432 tkr |
| Fond utvecklingsutgifter | 432 tkr | 432 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 3 568 tkr | 69 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −69 tkr | −104 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 69 tkr | 104 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 450 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 3 568 tkr | 69 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 450 tkr |
| Forslag disposition | 4 477 tkr | 909 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 477 tkr | 909 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 1 065 tkr | 892 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 0 | 4 460 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 186 tkr | 416 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 198 tkr | 132 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 5 tkr | 224 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter kortfristiga fordringar pa andelar ikoncernforetag som ar omsattningstillgang | 0 | 82 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter ranteintakter finansiella omsattningstillgangar avseende andra foretag koncernforetag | 5 tkr | – |
| Perioderingsfonder specifikation | 384 tkr | 384 tkr |
| Rantekostnader | −82 tkr | – |
| Rantekostnader liknande resultatposter skulder koncernforetag | −82 tkr | – |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 0 | 1 360 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 213 tkr | 1 427 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Heartrunner Sweden ABHuvudarbetsställe
Linnégatan 9, 114 47 Stockholm
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559052-5449
Registreringsdatum
24 februari 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.920 – Ambulanstransporter och ambulanssjukvård
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.