Heda Invest AB
559119-1324Aktiebolagreg. 2017
Enskede, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
937 tkr
Resultat efter fin. poster
1 073 tkr
Soliditet
99 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Stockholmsvägen 35, 122 62 Enskede
Postadress
Stockholmsvägen 35, 122 62 Enskede
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva förvaltning av värdepapper, erbjuda konsultverksamhet avseende organisation och ledarskap samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | – | 7 413 tkr | 10 081 tkr |
| 2020 | – | 22 910 tkr | 32 991 tkr |
| 2021 | – | −29 tkr | 21 262 tkr |
| 2022 | – | 26 709 tkr | 47 971 tkr |
| 2023 | – | 5 045 tkr | 53 016 tkr |
| 2024 | – | 1 516 tkr | 54 390 tkr |
| 2025 | 937 tkr | 1 073 tkr | 55 242 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 98,9 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 114,5 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 937 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 937 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 61 | 59 | 97 | 98 | 107 | 127 | 50 |
| Personalkostnader | 2 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 62 | 59 | 97 | 98 | 107 | 127 | 50 |
| Rörelseresultat | 875 | −59 | −97 | −98 | −107 | −127 | −50 |
| Ränteintäkter och liknande | 198 | 879 | 447 | −376 | 78 | −778 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | – | – | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 198 | 1 574 | 5 142 | 26 807 | 78 | 23 037 | 7 462 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 073 | 1 516 | 5 045 | 26 709 | −29 | 22 910 | 7 413 |
| Resultat före skatt | 1 073 | 1 516 | 5 045 | 26 709 | −29 | 22 910 | 7 413 |
| Skatt på årets resultat | 221 | 141 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 852 | 1 374 | 5 045 | 26 709 | −29 | 22 910 | 7 413 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 51 082 | 34 409 | 24 173 | 17 420 | 9 520 | 1 280 | 104 |
| Anläggningstillgångar | 51 082 | 34 409 | 24 173 | 17 420 | 9 520 | 1 280 | 104 |
| Kortfristiga fordringar | 163 | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 4 588 | 20 165 | 28 886 | 30 585 | 11 770 | 31 729 | 9 995 |
| Omsättningstillgångar | 4 751 | 20 165 | 28 886 | 30 585 | 11 770 | 31 729 | 9 995 |
| Summa tillgångar | 55 833 | 54 575 | 53 059 | 48 004 | 21 290 | 33 009 | 10 100 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 54 340 | 52 966 | 47 921 | 21 212 | 21 241 | 10 031 | 2 619 |
| Fritt eget kapital | 55 192 | 54 340 | 52 966 | 47 921 | 21 212 | 32 941 | 10 031 |
| Eget kapital | 55 242 | 54 390 | 53 016 | 47 971 | 21 262 | 32 991 | 10 081 |
| Skatteskulder | 362 | 141 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 591 | 185 | 43 | 33 | 28 | 18 | 18 |
| Summa eget kapital och skulder | 55 833 | 54 575 | 53 059 | 48 004 | 21 290 | 33 009 | 10 100 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 98,9 % | 99,7 % | 99,9 % | 99,9 % | 99,9 % | 99,9 % | 99,8 % |
| Kassalikviditet | 804 % | 10 927 % | 66 712 % | 91 846 % | 42 529 % | 173 384 % | 54 620 % |
| Rörelsemarginal | 93,4 % | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | 114,5 % | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 1,5 % | 2,5 % | 9,5 % | 55,7 % | −0,1 % | 69,4 % | 73,5 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 51 082 tkr | 34 409 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 51 082 tkr | 34 409 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 16 673 tkr | 10 237 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 852 tkr | 1 374 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 852 tkr | 1 374 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 374 tkr | −5 045 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 374 tkr | 5 045 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | 54 390 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | – | 1 374 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | – | 0 |
| Forslag disposition | 55 192 tkr | 54 340 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 55 192 tkr | 54 340 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 162 tkr | – |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 tkr | – |
| Ovriga kortfristiga skulder | 189 tkr | 3 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | 696 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 40 tkr | 40 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Heda Invest ABHuvudarbetsställe
Stockholmsvägen 35, 122 62 Enskede
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559119-1324
Registreringsdatum
12 juli 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.