Hedung IT-konsulter AB
556890-2067Aktiebolagreg. 2012
Täby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 535 tkr
Resultat efter fin. poster
1 090 tkr
Soliditet
–
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Norrvägen 2 B, 183 77 Täby
Postadress
c/o Hans Hedung, Norrvägen 2 B, 183 77 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva verksamhet inom informationsteknik, systemutveckling, mjukvaruarkitektur och teknisk projektledning samt därmed förenlig verksamhet. Samt äga och förvalta värdepapper.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 1 491 tkr | 591 tkr | – |
| 2017 | 1 632 tkr | 630 tkr | – |
| 2018 | 1 528 tkr | 407 tkr | 552 tkr |
| 2019 | 2 085 tkr | 859 tkr | 811 tkr |
| 2020 | 2 047 tkr | 1 058 tkr | 1 237 tkr |
| 2021 | 2 169 tkr | 892 tkr | 1 583 tkr |
| 2022 | 2 089 tkr | 947 tkr | 1 934 tkr |
| 2023 | 2 039 tkr | 746 tkr | 2 173 tkr |
| 2024 | 2 145 tkr | 931 tkr | 2 510 tkr |
| 2025 | 2 535 tkr | 1 090 tkr | – |
Jämfört med branschen
Soliditet – – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal 43 % – branschmedian 6,6 %
Omsättningstillväxt 18,2 % – branschmedian −1,8 %
Median för 4009 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 535 | 2 145 | 2 039 | 2 089 | 2 169 | 2 047 | 2 085 | 1 528 | 1 632 | 1 491 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 90 | 0 | 113 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 535 | 2 235 | 2 039 | 2 202 | 2 169 | 2 047 | 2 085 | 1 528 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 211 | 172 | 196 | 189 | 160 | 165 | 168 | 345 | – | – |
| Personalkostnader | 1 054 | 990 | 982 | 989 | 1 070 | 857 | 970 | 793 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 180 | 143 | 116 | 87 | 46 | 46 | 42 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 445 | 1 305 | 1 294 | 1 266 | 1 275 | 1 068 | 1 180 | 1 138 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 089 | 929 | 746 | 936 | 893 | 979 | 905 | 390 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 2 | 1 | 12 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 1 | 2 | 1 | 11 | −1 | 79 | −46 | 18 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 090 | 931 | 746 | 947 | 892 | 1 058 | 859 | 407 | 630 | 591 |
| Bokslutsdispositioner | −100 | −150 | −80 | −130 | −132 | −182 | −221 | −43 | – | – |
| Resultat före skatt | 990 | 781 | 666 | 817 | 760 | 876 | 638 | 364 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 217 | 177 | 152 | 176 | 163 | 197 | 166 | 91 | – | – |
| Årets resultat | 773 | 604 | 515 | 641 | 598 | 678 | 472 | 274 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 570 | 750 | 375 | 491 | 96 | 142 | 188 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 953 | 1 953 | 1 753 | 1 753 | 1 753 | 1 470 | 595 | 546 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 523 | 2 703 | 2 128 | 2 244 | 1 849 | 1 612 | 783 | 546 | – | – |
| Kundfordringar | 665 | 456 | 461 | 268 | 226 | 206 | 164 | 636 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 823 | 493 | 505 | 436 | 405 | 225 | 180 | 641 | – | – |
| Kassa och bank | 1 740 | 1 171 | 1 267 | 838 | 796 | 954 | 1 116 | 350 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 563 | 1 664 | 1 772 | 1 275 | 1 201 | 1 179 | 1 296 | 991 | – | – |
| Summa tillgångar | 5 086 | 4 367 | 3 900 | 3 519 | 3 050 | 2 791 | 2 079 | 1 537 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | – | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 135 | 1 855 | 1 609 | 1 243 | 935 | 509 | 289 | 228 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 908 | 2 460 | 2 123 | 1 884 | 1 533 | 1 187 | 761 | 502 | – | – |
| Eget kapital | – | 2 510 | 2 173 | 1 934 | 1 583 | 1 237 | 811 | 552 | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 690 | 1 590 | 1 440 | 1 360 | 1 230 | 1 098 | 916 | 695 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 4 | 11 | – | – | 0 | 33 | – | – |
| Skatteskulder | 39 | – | – | – | 63 | 136 | 59 | 60 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 438 | 267 | 287 | 225 | 237 | 456 | 353 | 290 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 086 | 4 367 | 3 900 | 3 519 | 3 050 | 2 791 | 2 079 | 1 537 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 323 | 325 | 268 | 275 | 290 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | – | 86,4 % | 85 % | 85,6 % | 83,9 % | 75,6 % | 74 % | 71,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 585 % | 622 % | 618 % | 566 % | 507 % | 259 % | 368 % | 341 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 43 % | 43,3 % | 36,6 % | 44,8 % | 41,2 % | 47,8 % | 43,4 % | 25,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | 43 % | 43,4 % | 36,6 % | 45,3 % | 41,2 % | 51,7 % | 41,2 % | 26,7 % | 38,6 % | 39,6 % |
| Omsättningstillväxt | 18,2 % | 5,2 % | −2,4 % | −3,7 % | 6 % | −1,8 % | 36,5 % | −6,4 % | 9,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | – | 24,1 % | 23,7 % | 33,1 % | 37,8 % | 54,8 % | 58,2 % | 49,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 535 tkr | 2 145 tkr | 2 039 tkr | 2 089 tkr | 2 169 tkr | 2 047 tkr | 2 085 tkr | 1 528 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (30)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 25 tkr | 25 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 25 tkr | 25 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 1 928 tkr | 1 928 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 1 928 tkr | 1 928 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | – | 200 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 773 tkr | 604 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 773 tkr | 604 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −604 tkr | −515 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 604 tkr | 515 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 325 tkr | 268 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 958 tkr | 2 510 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 773 tkr | 604 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 325 tkr | 268 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −100 tkr | −150 tkr |
| Forslag disposition | 2 908 tkr | 2 460 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 585 tkr | 2 135 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 158 tkr | 11 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 570 tkr | 750 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 855 tkr | 855 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 285 tkr | 105 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 578 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 855 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 180 tkr | 143 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 241 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | 26 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 368 tkr | 250 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 690 tkr | 1 590 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 32 tkr | 18 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Hedung IT-konsulter ABHuvudarbetsställe
Norrvägen 2 B, 183 77 Täby
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556890-2067
Registreringsdatum
10 april 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Täby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 58.290 – Utgivning av annan programvara
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.