Helens Gottis AB
559197-1907Aktiebolagreg. 2019
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
5 072 tkr
Resultat efter fin. poster
169 tkr
Soliditet
12 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Dimgatan 19, 754 31 Uppsala
Postadress
Dimgatan 19, 754 31 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva butikshandel med godis, tidningar, kioskvaror och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 8 753 tkr | −90 tkr | 137 tkr |
| 2021 | 7 740 tkr | 294 tkr | 386 tkr |
| 2022 | 15 282 tkr | 1 036 tkr | 1 631 tkr |
| 2023 | 20 695 tkr | −1 753 tkr | 127 tkr |
| 2024 | 18 711 tkr | 541 tkr | 168 tkr |
| 2025 | 5 072 tkr | 169 tkr | 337 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 12,5 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 3,3 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt −72,9 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27700 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 072 | 18 711 | 20 695 | 15 282 | 7 740 | 8 753 |
| Förändring av lager | 710 | −1 480 | −109 | −11 741 | 1 362 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 903 | 141 | 174 | 8 | 21 | 239 |
| Rörelseintäkter | 6 686 | 17 371 | 20 760 | 3 549 | 9 124 | 8 992 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 6 357 | 5 988 |
| Handelsvaror | 4 274 | 12 815 | 18 766 | 310 | 0 | 22 |
| Övriga externa kostnader | 1 362 | 2 226 | 2 010 | 1 409 | 1 290 | 1 620 |
| Personalkostnader | 606 | 1 334 | 1 362 | 1 177 | 777 | 1 111 |
| Av- och nedskrivningar | 14 | 189 | 242 | 242 | 292 | 232 |
| Rörelsekostnader | 6 256 | 16 563 | 22 381 | 3 138 | 8 716 | 8 972 |
| Rörelseresultat | 430 | 808 | −1 621 | 411 | 407 | 20 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | 700 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 12 | 1 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 261 | 278 | 133 | 75 | 114 | 109 |
| Finansiella poster | −261 | −267 | −132 | 625 | −114 | −109 |
| Resultat efter finansiella poster | 169 | 541 | −1 753 | 1 036 | 294 | −90 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 250 | −250 | – | – |
| Resultat före skatt | 169 | 541 | −1 503 | 786 | 294 | −90 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 164 | 45 | – |
| Årets resultat | 169 | 541 | −1 503 | 622 | 249 | −90 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 350 | 420 | 490 | 560 | 630 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 14 | 133 | 305 | 478 | 673 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 564 | 753 | 995 | 1 238 | 1 503 |
| Varulager | 1 903 | 1 647 | 3 365 | 3 621 | 1 865 | 503 |
| Kundfordringar | 815 | 392 | 854 | 1 166 | 369 | 9 |
| Kortfristiga fordringar | 795 | 700 | 989 | 1 292 | 487 | 198 |
| Kassa och bank | 10 | 763 | 133 | 453 | 484 | 373 |
| Omsättningstillgångar | 2 708 | 3 110 | 4 488 | 5 365 | 2 837 | 1 074 |
| Summa tillgångar | 2 708 | 3 674 | 5 241 | 6 361 | 4 074 | 2 577 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 118 | −423 | 1 581 | 959 | 87 | 177 |
| Fritt eget kapital | 287 | 118 | 77 | 1 581 | 336 | 87 |
| Eget kapital | 337 | 168 | 127 | 1 631 | 386 | 137 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 250 | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 505 | 1 224 | 1 412 | 623 | 1 062 | 680 |
| Leverantörsskulder | 417 | 1 112 | 931 | 1 108 | 330 | 217 |
| Skatteskulder | 386 | 609 | 859 | 618 | 274 | 2 |
| Kortfristiga skulder | 866 | 2 282 | 3 702 | 3 857 | 2 627 | 1 759 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 708 | 3 674 | 5 241 | 6 361 | 4 074 | 2 577 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 3 | 5 | 3 | 2 | 1 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 12,5 % | 4,6 % | 2,4 % | 28,8 % | 9,5 % | 5,3 % |
| Kassalikviditet | 93 % | 64 % | 30 % | 45 % | 37 % | 32 % |
| Rörelsemarginal | 8,5 % | 4,3 % | −7,8 % | 2,7 % | 5,3 % | 0,2 % |
| Vinstmarginal | 3,3 % | 2,9 % | −8,5 % | 6,8 % | 3,8 % | −1 % |
| Omsättningstillväxt | −72,9 % | −9,6 % | 35,4 % | 97,4 % | −11,6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 50,1 % | 321,7 % | −1 183,1 % | 38,1 % | 64,4 % | −65,3 % |
| Omsättning per anställd | 2 536 tkr | 6 237 tkr | 4 139 tkr | 5 094 tkr | 3 870 tkr | 8 753 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (36)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 0 | 200 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 0 | 200 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | −200 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 169 tkr | 541 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 603 tkr | 549 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 169 tkr | 541 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −541 tkr | 1 503 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat aterbetalning aktieagartillskott | – | 500 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 541 tkr | −1 503 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | 168 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | – | 541 tkr |
| Forandring eget kapital totalt aterbetalning aktieagartillskott | – | 500 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | – | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Forskott till leverantorer | −164 tkr | 207 tkr |
| Forslag disposition | 287 tkr | 118 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 287 tkr | 118 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | −15 tkr | 560 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter | 0 | 350 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter anskaffningsvarden | 0 | 700 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter avskrivningar | 0 | 350 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 700 tkr | – |
| Hyresratter liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar | 12 tkr | 70 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter forandring avskrivningar omklassificeringar | 362 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 14 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 812 tkr | 862 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 812 tkr | 847 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 49 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 2 tkr | 119 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar omklassificeringar | 37 tkr | – |
| Lager ravaror fornodenheter | 2 067 tkr | 1 440 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | −5 tkr | −251 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 62 tkr | 353 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 219 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 902 tkr | 674 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | −10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 4 mars 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Helens Gottis ABHuvudarbetsställe
Dimgatan 19, 754 31 Uppsala
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559197-1907
Registreringsdatum
4 mars 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.242 – Detaljhandel med konfektyrer
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.