Helhetsfokus Sverige AB
556608-3647Aktiebolagreg. 2001
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 314 tkr
Resultat efter fin. poster
340 tkr
Soliditet
74 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Odengatan 21, 114 24 Stockholm
Postadress
Odengatan 21, 114 24 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet ska vara att bedriva samtalsterapi samt därmed jämförliga verksamheter.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 458 tkr | −48 tkr | – |
| 2018 | 722 tkr | 212 tkr | – |
| 2019 | 747 tkr | 126 tkr | 206 tkr |
| 2020 | 768 tkr | 66 tkr | 162 tkr |
| 2021 | 880 tkr | 106 tkr | 244 tkr |
| 2022 | 1 124 tkr | 246 tkr | 438 tkr |
| 2023 | 1 305 tkr | 143 tkr | 551 tkr |
| 2024 | 1 408 tkr | 227 tkr | 728 tkr |
| 2025 | 1 314 tkr | 340 tkr | 998 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 74,2 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal 25,9 % – branschmedian 21 %
Omsättningstillväxt −6,7 % – branschmedian −2 %
Median för 17280 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 314 | 1 408 | 1 305 | 1 124 | 880 | 768 | 747 | 722 | 458 |
| Övriga rörelseintäkter | 115 | – | – | 0 | −0 | 20 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 429 | 1 408 | 1 305 | 1 124 | 880 | 788 | 747 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 186 | 286 | 270 | 274 | 282 | 236 | 272 | – | – |
| Personalkostnader | 907 | 897 | 893 | 568 | 456 | 450 | 315 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 34 | 34 | 34 | 34 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 093 | 1 183 | 1 163 | 876 | 773 | 720 | 621 | – | – |
| Rörelseresultat | 337 | 225 | 142 | 248 | 107 | 69 | 126 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 6 | 5 | 1 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 2 | 0 | 3 | 1 | 3 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 4 | 3 | 0 | −2 | −1 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 340 | 227 | 143 | 246 | 106 | 66 | 126 | 212 | −48 |
| Resultat före skatt | 340 | 227 | 143 | 246 | 106 | 66 | 126 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 71 | 50 | 30 | 52 | 23 | 14 | 28 | – | – |
| Årets resultat | 270 | 178 | 113 | 194 | 82 | 52 | 97 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 34 | 68 | 102 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 34 | 68 | 102 | – | – |
| Kundfordringar | 256 | 234 | 176 | 112 | 138 | 49 | 174 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 306 | 263 | 209 | 144 | 173 | 108 | 199 | – | – |
| Kassa och bank | 1 039 | 794 | 670 | 584 | 342 | 349 | 280 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 344 | 1 057 | 880 | 728 | 515 | 457 | 479 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 344 | 1 057 | 880 | 728 | 549 | 525 | 581 | – | – |
| Aktiekapital | 108 | 108 | 108 | 108 | 108 | 108 | 108 | – | – |
| Bundet eget kapital | 108 | 108 | 108 | 108 | 108 | 108 | 108 | – | – |
| Balanserat resultat | 620 | 443 | 330 | 136 | 54 | 3 | 0 | – | – |
| Fritt eget kapital | 890 | 620 | 443 | 330 | 136 | 54 | 98 | – | – |
| Eget kapital | 998 | 728 | 551 | 438 | 244 | 162 | 206 | – | – |
| Leverantörsskulder | 3 | 9 | 17 | 5 | 26 | 0 | 14 | – | – |
| Skatteskulder | 18 | 0 | 23 | 24 | 7 | 40 | 41 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 347 | 329 | 329 | 290 | 305 | 363 | 375 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 344 | 1 057 | 880 | 728 | 549 | 525 | 581 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 74,2 % | 68,9 % | 62,6 % | 60,1 % | 44,5 % | 30,9 % | 35,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 388 % | 321 % | 267 % | 251 % | 169 % | 126 % | 128 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 25,6 % | 16 % | 10,9 % | 22,1 % | 12,2 % | 8,9 % | 16,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 25,9 % | 16,1 % | 11 % | 21,9 % | 12 % | 8,6 % | 16,9 % | 29,4 % | −10,5 % |
| Omsättningstillväxt | −6,7 % | 7,9 % | 16,1 % | 27,7 % | 14,6 % | 2,8 % | 3,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 27 % | 24,4 % | 20,4 % | 44,2 % | 33,6 % | 31,8 % | 47,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 314 tkr | 1 408 tkr | 1 305 tkr | 1 124 tkr | 880 tkr | 768 tkr | 747 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 270 tkr | 178 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 270 tkr | 178 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −178 tkr | −113 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 178 tkr | 113 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 998 tkr | 728 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 270 tkr | 178 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 890 tkr | 620 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 890 tkr | 620 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 27 tkr | 0 |
| Hyresratter liknande rattigheter | 0 | 0 |
| Hyresratter liknande rattigheter anskaffningsvarden | 0 | 170 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter avskrivningar | 0 | 170 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 170 tkr | – |
| Hyresratter liknande rattigheter forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 170 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 24 tkr | 29 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 326 tkr | 320 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 juli 2019 – 30 juni 2020 · Inlämnad –
Helhetsfokus Sverige ABHuvudarbetsställe
Odengatan 21, 114 24 Stockholm
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556608-3647
Registreringsdatum
28 mars 2001
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
108 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.930 – Psykologi- och psykoterapiverksamhet, utom läkare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-03). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.